Logo
Logo
12
Okazje

Ketmia syryjska 'Red Heart'

Ketmia syryjska, zwana także ślazowcem syryjskim, poślubnikiem syryjskim lub różą Szaronu to jedyny krzewiasty gatunek ketmii, który nadaje się do uprawy w Polsce. Szkółki oferują wiele odmian, które różnią się przede wszystkim barwą kwiatów. Wartą polecenia jest ‘Red Heart’ tworząca duże białe kwiaty z atrakcyjnym, czerwonym oczkiem w środku.

 

Ketmia syryjska wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Syrii, lecz ze wschodu Azji, z terenów Chin i Tajwanu, i tam cieszy się bardzo dużą popularnością. Niebiański kwiat, jak nazywają go mieszkańcy Korei Południowej, symbolizuje trwałość narodu, znajduje się w godle tego państwa oraz pojawia w słowach hymnu narodowego. Krzewy ketmii syryjskiej są bardzo cenione także w Japonii. Jej kwiaty wykorzystuje się do dekoracji podczas ceremonii parzenia herbaty.

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) 'Red Heart' to krzew o jajowatym pokroju i wzniesionych pędach. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do około 2 m wysokości. Trójklapowe, romboidalne liście są zwykle jasnozielone i nieduże, mają od 5 do 10 cm długości.

W sierpniu z kątów liści wyrastają pojedyncze białe kwiaty zbudowane z pięciu płatków. Czerwono wybarwione nasady płatków zrastają się tworząc promieniste oczko otaczające zlokalizowany centralnie prętosłup (słupek z przyrośniętymi do niego pręcikami). Po rozwinięciu kwiaty mają do 11 cm średnicy. Krzewy kwitną długo i obficie, aż do pierwszych przymrozków.

Ketmia syryjska Red Heart fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Zobacz więcej ciekawych odmian ketmii syryjskiej

Wymagania i uprawa

Ketmia syryjska najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Krzew jest wrażliwy na suszę, zwłaszcza w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia, ale nie lubią też zbyt mokrego podłoża.

Ponieważ gatunek nie jest w pełni mrozoodporny rośliny należy sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, zwłaszcza zimą. Przed nadejściem mrozu, szczególnie w pierwszych latach uprawy, podstawy krzewów warto obsypać przekompostowaną korą sosnową (podobnie, jak zabezpiecza się krzewy róż czy budlei) a pędy owinąć agrowłókniną, słomą lub osłonić stroiszem. Wiosną zabezpieczenia należy usunąć.

Ponieważ krzewy późno zaczynają wegetację z cięciem warto poczekać, aż będzie wiadomo, czy gałązki przemarzły, w jakim stopniu oraz jak silne cięcie będzie potrzebne. Na szczęście częściowe uszkodzenia mrozowe nie pozbawią krzewów kwitnienia, bo pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach.

Gdzie posadzić?

W Polsce północno-wschodniej i wszędzie tam, gdzie klimat jest ostry, rośliny można uprawiać w pojemnikach ustawianych eksponowanych miejscach w ogrodach, na balkonach i tarasach, a na zimę chowanych do nieogrzewanych pomieszczeń. Problemu z uprawą ketmii syryjskiej nie mają mieszkańcy Dolnego Śląska i okolic Szczecina, tam ketmie dożywają sędziwych lat i osiągają największe rozmiary.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny


Zobacz także
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu