Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) odmiana WHITE CHIFFON ('Notwoodtwo' PBR) należy do średniej wielkości krzewów z rodziny ślazowatych (Malvaceae).

Odmiana dorasta do 1,5-2 m wysokości. Ma ładny, krzaczasty, wyprostowany pokrój. 

Roślina jest jedną z 4 odmian ketmi syryjskiej z serii Chiffon o podwójnych kwiatach. Roślina kwitnie na wyjątkowo czysty, biały kolor, a kwiaty osiągają do 10-12 cm średnicy. Kwiaty pojawiają się lipca do września na pędach jednorocznych, 

Wymagania i zastosowanie

Ketmia syryjska 'White Chiffon' tak jak inne rośliny z gatunku zdecydowanie lubi stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, zasobnych w wodę i niezbyt lekkich. Podłoże powinno mieć pH obojętne do lekko zasadowego.

W chłodniejszych rejonach Polski odmiana może przemarzać (wytrzymuje spadki do -25 °C) – można go okrywać na zimę. Zaleca się go ciąć na wiosnę, żeby zachować pokrój i uzyskać bardziej spektakularne kwitnienie.

Zastosowanie

Ketmia syryjska 'White Chiffon' to doskonała roślina do jasnych, przydomowych ogrodów. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupie w sąsiedztwie bylin i niskich krzewów o kontrastujących z nią barwach (np. hortensji ogrodowych, budlei, floksów wiechowatych, rudbekii itp).

Zdjęcia: Szkółka Hoogenraad