Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) to roślina wieloletnia pochodząca z rodziny astrowatych (Asteraceae). Jej stanowisko naturalne to Meksyk i Ameryka Północna. W Polsce rośliny te są bardzo popularne w ogrodach wiejskich, ale nie tylko.

Bylina ta osiąga do 60 cm wysokości. Wytwarza sztywne, proste, wzniesione pędy, na końcu których znajdują się złożone kwiatostany typu koszyczek. Są zbudowane z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych (wydłużonych, żółtych "płatków"), a w środku z małych kwiatów rurkowych (o barwie ciemno-brązowej). Środek (dno koszyczka) jest charakterystycznie, silnie wystający. Kwitnie w lecie i jesieni – od lipca do października.

Liście przy przy ziemi, są szerokie, jajowate o ząbkowanym brzegu blaszki, natomiast te na łodydze są lancetowate, podłużne i całobrzegie. Niektóre odmiany mają je lekko owłosione.  Roślina wytwarza mocne rozłogi podziemne, dzięki którym bez problemu zimuje w naszym klimacie.

Wymagania i uprawa

Rudbekia błyskotliwa nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na każdej glebie. Odpowiada jej stanowisko słoneczne i półcieniste. Bardzo dobrze znosi suszę. Rudbekie rozmnaża przez wysiew nasion lub podział karp, który najlepiej wykonać wiosną.

Zastosowanie

Kwiaty te są polecane do uprawy w grupach, najlepiej gdy sadzimy je przy podporach (płotach, parkanach). Królują w ogrodach wiejskich i przydomowych. Rudbekia może być wykorzystywana na kwiaty cięte. Należy do roślin przyjaznych pszczołom.

Polecane odmiany

  • 'Goldsturm' – (R. fulgida var. sullivantii) wysoka odmiana o kwiatach żółtych i brązowym środku – jako jedyna wśród rudbekii potrzebuje wilgotnej gleby
  • 'Golden Glow' – odmiana o pełnych kwiatach


Zdjęcia tytułowe: iVerde; MrGajowy3, dassel/Pixabay