Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm'

Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm', fot. Grzegorz Falkowski

Rudbekie to niewątpliwie kwiaty silnie powiązane ze słońcem, z których bije radość. Gdy posadzone są w większych grupach to nawet w pochmurne dni jakby zastępując słońce dodają blasku każdemu ogrodowi.

Posłuchaj
00:00
46
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rudbekii 'Goldsturm'

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) 'Goldsturm' tworzy słabo rozgałęzione, wyprostowane pędy do 60 cm wysokości. Jej liście są ciemnozielone, ząbkowane i lancetowate – maleją wraz z wysokością osadzenia na pędzie. Pędy zakończone są koszyczkowatymi kwiatostanami o średnicy do 12 cm.

Kwiaty rurkowate u odmiany 'Goldstrum' są prawie czarne, natomiast kwiaty języczkowate w ilości 12-14 szt. są intensywnie żółte i wąskie. Odmiana ta kwitnie późno i długo bo od sierpnia aż do października.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk słonecznych oraz próchnicznych i stale wilgotnych gleb. Na glebach jałowych i suchych bylina rośnie bardzo słabo. Rudbekia błyskotliwa jest gatunkiem odpornym na mróz i z powodzeniem może być uprawiana na terenie całego kraju.

Jesienią lub wczesną wiosną należy przyciąć jej suche pędy tuż nad ziemią. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto rośliny nawieźć nawozem wieloskładnikowym. W okresie suszy rośliny wymagają podlewania.

Rudbekia 'Goldsturm'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Gdzie posadzić rudbekię?

Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' jest świetną rośliną rabatową i powinna być sadzona w większych grupach. Może być sadzona łącznie z innymi gatunkami rudbekii np. rudbekią nagą (R. laciniata) czy rudbekią lśniącą (R. nitida).

Dla podkreślenia jej barwy można łączyć ją z odmianami o ciemnym zabarwieniu kwiatów np. rudbekią owłosioną (R. hirta) 'Autumn Colors' czy z dzielżanem ogrodowym (Helenium hybridum) 'Crimson Beauty' lub 'Rotkappchen'. Wypełnieniem tego rodzaju kompozycji mogą być liczne gatunki okrywowe np. żurawki.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ogród zaczyna się od nasion! Jakie kwiaty warto posiać tej wiosny? Oto 30+ hitów na sezon 2025
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści