Logo
Logo

Te ptaki zostaną z nami na zimę. Znasz je wszystkie?

Kiedy pierwsze płatki śniegu zaczynają pokrywać nasze ogrody, a dni stają się coraz krótsze, wiele ptaków opuszcza Polskę w poszukiwaniu cieplejszych krajów. Ale nie wszystkie! Czy wiesz, które z nich decydują się zostać, mimo mroźnych temperatur i ograniczonej ilości pożywienia? Te odważne skrzydlate stworzenia nie tylko przetrwają zimę, ale również dodają koloru i życia do naszych zimowych ogrodów. Zanurz się w fascynujący świat ptaków zimujących w Polsce i dowiedz się, jak możesz im pomóc przetrwać ten trudny okres.

Spis treści
Które ptaki zostają zimą w Polsce? Jakie gatunki można zobaczyć najczęściej? Dlaczego niektóre ptaki wyglądają inaczej zimą? Nie są to inne gatunki? Czy ptaki zimujące należy dokarmiać? Jak to robić? Często zadawane pytania i ciekawostki

Zima w Polsce to wyjątkowy czas, który możemy spędzić obserwując ptaki w naszych ogrodach. Warto pamiętać o dokarmianiu ich w tym trudnym dla nich okresie i cieszyć się ich obecnością. A może w tym roku uda Ci się odkryć jakiegoś nowego gatunku w swoim ogrodzie?

Główne gatunki ptaków zimujących w Polsce

 • Sikorka bogatka - Mały ptak o jaskrawożółtym brzuchu i charakterystycznej czarnej plamie na głowie. Często odwiedza karmniki w naszych ogrodach.
 • Kos - Czarny ptak o błyszczącym upierzeniu i długim ogonie. Zimą często można go spotkać w stadach, szukającym pożywienia na ziemi.
 • Dzięcioł duży - Charakterystyczny ptak o białym upierzeniu z czerwonymi plamami na głowie. Zimą często słychać jego charakterystyczne stukanie w korę drzew.
 • Gil - Mały ptak o czerwonym upierzeniu. Zimą często można go spotkać w stadach, żerujących na nasionach drzew iglastych.
 • Sójka - Średniej wielkości, kolorowo upierzony ptak o mocnych terytorialnych instynktach. Czasem walczy o teren ze srokami!

Ptaki zimujace w Polsce, fot. kolaz AdobeStock
1 - dzięcioł duży, 2 - bogatka zwyczajna / sikora bogatka, 3 - sójka zwyczajna, 4 - kos zwyczajny, 5 - gil zwyczajny

Oprócz powyżej wymienionych i najbardziej znanych gatunków, podczas zimy w Polsce możemy spotkać różne gatunki z grupy wróblowatych (np. wróble, jemiołuszki, orzechówki), sów (puszczyki, puchacze) i blaszkodziobych (kaczki).

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Ptaki takie, jak jemiołuszki czy gile, pojawiają się u nas tylko zimą. Te ptaki przylatują do Polski z północy, uciekając przed jeszcze większym mrozem. Warto zwrócić uwagę na te unikalne gatunki i cieszyć się ich obecnością w naszych ogrodach.

 

Czy ptaki zostające w Polsce przez cały rok zmieniają upierzenie na zimę?

Tak, proces ten to pierzenie się. Zimą wiele ptaków zmienia swoje pióra, aby lepiej dostosować się do otoczenia. Zmiana upierzenia może służyć różnym celom, takim jak kamuflaż, ochrona przed zimnem lub przygotowanie do sezonu godowego. Oto kilka przykładów:

 • Ptaki wodne: Niektóre ptaki wodne, takie jak krzyżówki, zmieniają upierzenie po sezonie lęgowym. Samce tracą swoje jaskrawe barwy i przybierają bardziej stonowane, żeńskie upierzenie na zimę. Wiosną, przed sezonem godowym, wracają do swojego jaskrawego upierzenia.
 • Ptaki śpiewające: Wielu ptaków śpiewających, takich jak rudziki, zmienia upierzenie po sezonie lęgowym. Zimą ich upierzenie jest bardziej stonowane i mniej jaskrawe niż latem.
 • Szpaki: Szpaki mają czarne upierzenie z metalicznym połyskiem, ale zimą ich pióra są bardziej matowe z białymi końcówkami, co daje im bardziej "nakrapiany" wygląd

Warto wiedzieć, że...

Zmiana upierzenia jest kosztowna energetycznie, dlatego ptaki robią to tylko wtedy, gdy przynosi im to konkretne korzyści, takie jak lepszy kamuflaż czy ochrona przed zimnem.

AbcZabawa / YouTube


Dokarmianie ptaków zimą na 3 sposoby

Zima to trudny czas dla ptaków, dlatego warto je dokarmiać zimą, dostarczając im odpowiedni pokarm. W trakcie chłodnych dni ptaki potrzebują więcej kalorii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Dlatego ważne jest, aby dostarczać im tłuste nasiona, takie jak słonecznik, oraz świeże owoce, np.:

 1. Nasiona - To doskonałe źródło tłuszczu i białka dla wielu gatunków ptaków. Szczególnie cenne są nasiona słoneczników.
 2. Owoce - Jabłka, gruszki czy rodzynki to doskonałe źródło witamin.
 3. Tłuszcz - Można go podawać w formie smalcu z nasionami. Dostarcza ptakom niezbędnych kalorii w zimie.

Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące
Przeczytaj także
Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące

Ciekawostki o ptakach zimujących, FAQ

Dlaczego ptaki nie zamarzają zimą?

Ptaki mają specjalne mechanizmy, które pozwalają im przetrwać niskie temperatury. Ich pióra tworzą izolacyjną warstwę, a nogi są mniej ukrwione, co minimalizuje utratę ciepła.

Dlaczego niektóre ptaki śpiewają zimą?

Śpiew ptaków zimą to często sposób na oznaczenie swojego terytorium lub przyciągnięcie partnera.

Dlaczego kaczki są tak aktywne w zimie?

Zima to dla kaczek czas godów. Samce krzyżówek w tym okresie prezentują się w pełnej krasie, pyszniąc się barwami i wykonując spektakularne rytuały zalotne. Zimą można je często spotkać na zamarzniętych stawach i jeziorach, gdzie szukają pożywienia. Kaczki są również znane z ich zdolności do przetrwania w ekstremalnie niskich temperaturach. Ich upierzenie jest wodoodporne, co pozwala im na pływanie w lodowatej wodzie bez ryzyka wychłodzenia.

Tekst: ZO, zdjęcia tytułowe i w tekście: Ola.P_G, Tymoteusz, PQ, klpic, LBanacki / AdobeStock

Autor
Te ptaki zostaną z nami na zimę. Znasz je wszystkie?
Te ptaki zostaną z nami na zimę. Znasz je wszystkie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)