Logo
Logo

Czy zimą dawać ptakom wodę do picia? Czy śnieg im wystarczy, czy potrzebują poidełka? Odpowiedź może być zaskoczeniem

Zima to trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Wiele osób zastanawia się, jak pomóc ptakom przetrwać mroźne dni, szczególnie gdy woda zamarza. Czy wystarczy wystawić miseczkę z wodą lub inne poidełko? A może ptaki mogą zaspokoić swoje potrzeby, jedząc śnieg? Zrozumienie ich potrzeb w tym trudnym okresie jest kluczowe dla zapewnienia im odpowiednich warunków do przetrwania. Omówimy różne metody dostarczania wody, picia jej przez ptaki i wpływ, jaki ma na zdrowie naszych pierzastych przyjaciół.

Czy zimą, ilość wody ma dla ptaków mniejsze znaczenie? 

Dostęp do płynnej wody zimą jest dla ptaków nie mniej ważny niż dostęp do pożywienia. Woda jest niezbędna nie tylko do picia, ale także do utrzymania higieny piór, co jest ważne dla zachowania izolacji termicznej i zdolności do lotu. Zimą, kiedy naturalne źródła wody często zamarzają, ptaki mogą mieć trudności z odnalezieniem niezbędnego nawodnienia. Dlatego ludzka interwencja, poprzez dostarczanie świeżej, niezamarzającej wody, może znacząco wpłynąć na przetrwanie lokalnych populacji ptaków.

Jak dawać ptakom wodę do picia zimą? Czy wystawiać poidełko?

Wystawienie poidełka z czystą wodą w zimie, w pobliżu karmnika jest dobrym pomysłem. Ważne jest, aby regularnie zmieniać wodę i dbać o jej czystość. 

Ponadto, należy pamiętać, że regularne czyszczenie poidełka jest niezwykle ważne dla ptaków. Zanieczyszczona woda może być źródłem chorób, dlatego utrzymanie go w czystości jest niezbędne.

Ptak porą zimową, siedzący przy poidełku wypełnionym świeżą wodą
Fot. Al Mueller / AdobeStock
Regularne sprawdzaj, czy woda w poidełku nie zamarzła. W przeciwnym razie, "zaprzyjaźnione" już z naszym ogrodem ptaki będą zmuszone szukać źródła wody gdzie indziej i mogą zniknąć na długi czas.

Co robić, by woda w poidełku szybko nie zamarzała?

W mroźne dni, aby zapobiec zamarzaniu wody w poidełku, skutecznym rozwiązaniem jest użycie butelki z wodą. Metoda ta polega na umieszczeniu butelki z wodą, obróconej do góry dnem, bezpośrednio w poidełku. Woda z butelki powoli wypływa do poidełka, co pomaga utrzymać jej płynność, nawet w niskich temperaturach. Dzięki temu ptaki mają stały dostęp do niezamarzającej wody.

Czy ptaki jedzą śnieg?

Chociaż niektóre ptaki mogą zjadać śnieg, nie jest to dla nich wystarczające źródło wody. Ptaki nie potrafią zaspokoić swojego pragnienia śniegiem czy lodem, co sprawia, że znajdowanie płynnej wody zimą jest dla nich wyzwaniem.

Warto wiedzie, że spożywanie śniegu przez ptaki może być niebezpieczne, ponieważ śnieg w środowisku miejskim może zawierać szkodliwe substancje i zanieczyszczenia. Dlatego zapewnienie czystej, płynnej wody jest znacznie bezpieczniejszą i zdrowszą opcją.

Film o znaczeniu wody dla ptaków: Czy tylko do picia? 

Źródło: Ptasia Strefa / Youtube

 

Zimowe dokarmianie ptaków wymaga od nas nie tylko dostarczenia im pokarmu, ale także zapewnienia dostępu do wody. Wystawienie poidełka z czystą wodą i regularne kontrolowanie jego stanu to proste działania, które mogą znacząco pomóc ptakom przetrwać zimę. Pamiętajmy, że śnieg nie jest wystarczającym źródłem wody dla ptaków, a nasza pomoc może być dla nich kluczowa.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Marjorie / AdobeStock

Autor
Czy zimą dawać ptakom wodę do picia? Czy śnieg im wystarczy, czy potrzebują poidełka? Odpowiedź może być zaskoczeniem
Czy zimą dawać ptakom wodę do picia? Czy śnieg im wystarczy, czy potrzebują poidełka? Odpowiedź może być zaskoczeniem
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl