Poidełka ogrodowe dla ptaków | Dlaczego warto je ustawić?

Ustaw poidełka z wodą dla spragnionych ptaków, fot. Capri23auto - Pixabay

Dlaczego w ogóle powinniśmy ustawiać poidełka dla ptaków? Ponieważ zapomnieliśmy o nich wraz z rozwojem miast i urbanizacji przestrzeni miejskich. Podmiejskie stawy czy kanały mają bardzo wysokie, strome brzegi, co wielu małym ptakom uniemożliwia dostęp do wody.

Nie zwlekajmy i zastanówmy się, gdzie ustawić oraz jakie poidło wybrać dla naszych latających przyjaciół!

Posłuchaj
00:00
28

Poidełka dla ptaków

Najlepszą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie poidełka, czyli płaskiego naczynia z wodą. Jak wyjaśniają specjaliści z OTOP-u (Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków), nie trzeba kupować specjalnych poidełek, ponieważ do tego celu niemal równie dobrze nada się:

  • gliniana podstawa pod doniczkę,
  • odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci,
  • większe talerze,
  • a nawet stara patelnia!

Takie pojemniki należy dostosować dla ptaków tak, aby mogły one bezpiecznie z niego korzystać! Po pierwsze nie zapomnijmy więc, żeby na środku naczynia umieścić cięższy przedmiot – najlepiej kamień. Sprawi on, że pojemnik będzie bardziej stabilny, ale też będzie dodatkowym miejscem, na którym ptak może przysiąść.

W przypadku śliskich powierzchni dno poidła należy wysypać drobnym żwirem, co ułatwi zwierzętom poruszanie się w obrębie poidełka.

O czym pamiętać ustawiając poidełko dla ptaków?

Poidło najlepiej umieścić w pobliżu drzew lub krzewów, aby w razie zagrożenia ptaki miały się gdzie schronić. Tam będą mogły również doprowadzać do porządku upierzenie po zażytej kąpieli.

W poidełku należy regularnie zmieniać wodę. To uniemożliwi rozwinięcie się w nim chorobotwórczych drobnoustrojów zagrażających ptasiemu zdrowiu.

Nie wszystkie ptaki skorzystają z poidełek

Pustułki dla letniej ochłody, zamiast korzystać z wody, wolą ... bardzo szybko oddychać! Choć może to wyglądać niepokojąco, to z fizjologicznego punktu widzenia taka sytuacja jest zupełnie normalna i nie musimy się niepokoić o zdrowie takiego ptaka.

Z przygotowanego przez nas naczynka nie skorzystają też np. sokoły. Ptakom tym specjaliści pomagają w dość nietypowy sposób – przygotowuje się dla nich zamoczone w wodzie myszy!

poidełko dla ptaków fot. Tori Von Malotki Freeimages Fot. Tori Von Malotki/Freeimages

W krajach o cieplejszym klimacie występuje dość duża ilość ptaków o dłuższych dziobach – np. wszystkim dobrze znane kolibry. Dla nich produkowane są specjalne poidełka, które imitują kwiaty.

22.08.2014
Tekst: źródło – PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, zdjęcie: Rajshekhar Ratrey/Freeimages

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści