Podobieństwa i różnice
Rodzaj Rudbeckia obejmuje około 15 gatunków. To rośliny jednoroczne, dwuletnie lub byliny, rosnące z powodzeniem kilkanaście lat na jednym stanowisku. Osiągają wysokość od kilkudziesięciu cm do 2 m. Obecnie w Polsce uprawianych jest kilka gatunków rudbekii.
- Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) – najpopularniejsza, tworząca gęste kępy
- Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) – tworzy średniej wielkości kępy
- Rudbekia okazała (Rudbeckia speciosa)
- Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) – roślina jednoroczna
Rodzaj Echinacea jest mniej liczny, liczy 9 gatunków. To krótkowieczne byliny rozwijające się z przez 3-4 sezony. Dorastają do 150 cm. W Polsce uprawiane są trzy.
- jeżówka blada (E. pallida) – o wąskich zwisających płatkach kwiatów
- jeżówka purpurowa (Echnacea purpurea)
- jeżówka wąskolistna (E. angustifolia) – blisko spokrewniona z jeżówką purpurową, ale o węższych liściach
Kwiatostany obydwu rodzajów tworzą się na sztywnych, wzniesionych pędach. Są zebrane w kwiatostany typu koszyczka – składające się z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych, a w środku z małych kwiatów rurkowych. Obie rośliny też bardzo długo kwitną (przez całe lato, aż do pierwszych, jesiennych przymrozków).
- Rudbekia – kwiaty języczkowate: żółte, żółto-czerwone, żółto-brązowe, rdzawe, kwiaty rurkowate: zielone, rdzawe, purpurowe, brązowe. Zakwitają już w lipcu.
- Jeżówka – kwiaty języczkowate: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, purpurowe, kwiaty rurkowate: zielone, rdzawe, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe. Zaczynają kwitnięcie w sierpniu.
Uprawa i pielęgnacja
Rudbekie i jeżówki preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione (jeżówki). Nie mają wygórowanych wymagań w stosunku do gleby, jednak najlepiej rozwijają się na glebie wilgotnej i żyznej. Przed sadzeniem korzystnie jest zmieszać glebę z kompostem. Wiosną i wczesnym latem rośliny należy kilkakrotnie zasilić nawozem do roślin kwitnących.
Zastosowanie
Można je sadzić w grupach lub pojedynczo. Dobrze prezentują się w zestawieniu z floksami, astrami czy rozchodnikiem okazałym.
Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów sprzyja zawiązywaniu zawiązywaniu nowych pąków i wpływa na wydłużenie kwitnienia. Kwiaty nadają się doskonale do wazonu – pamiętajmy aby je ścinać w pełni rozkwitu, w przeciwnym wypadku po będą szybciej więdnąć.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Colour Your Life