Rudbekia i jeżówka | Jak wyglądają? Czym się różnią?

rudbekia czy jeżówka

Rudbekia i jeżówka mimo, że należą do różnych rodzajów, są ze sobą spokrewnione i bardzo do siebie podobne. Obie to bardzo popularne ogrodowe rośliny ozdobne. Nadają się na rabaty bylinowe oraz jako kwiat cięty.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
75
Spis treści
Co o rudbekiach i jeżówkach warto wiedzieć? Jak wyglądają rudbekie i jeżówki? Jak wyglądają kwiaty jeżówek i rudbekii? Jak wykorzystać jeżówki i rudbekie w ogrodzie?

Podobieństwa i różnice

Rodzaj Rudbeckia obejmuje około 15 gatunków. To rośliny jednoroczne, dwuletnie lub byliny, rosnące z powodzeniem kilkanaście lat na jednym stanowisku. Osiągają wysokość od kilkudziesięciu cm do 2 m. Obecnie w Polsce uprawianych jest kilka gatunków rudbekii.

  • Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) – najpopularniejsza, tworząca gęste kępy
  • Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) – tworzy średniej wielkości kępy
  • Rudbekia okazała (Rudbeckia speciosa)
  • Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) – roślina jednoroczna

Rodzaj Echinacea jest mniej liczny, liczy 9 gatunków. To krótkowieczne byliny rozwijające się z przez 3-4 sezony. Dorastają do 150 cm. W Polsce uprawiane są trzy.

  • jeżówka blada (E. pallida) – o wąskich zwisających płatkach kwiatów
  • jeżówka purpurowa (Echnacea purpurea)
  • jeżówka wąskolistna (E. angustifolia) – blisko spokrewniona z jeżówką purpurową, ale o węższych liściach

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Rudbekia (Rudbeckia)
Fot. Rupert Kittinger-Sereinig/Pixabay
Jeżówka (Echinacea)
Fot. Carola Dams/Freeimages

Rudbekia (Rudbeckia)

Nazwę "rudbekia", nadał roślinie Karol Linneusz, który chciał w ten sposób uhonorować jednego ze swoich najzdolniejszych uczniów – Olafa Rudbeck'a.

Jeżówka (Echinacea)

Nazwa jeżówka – Echinacea pochodzi od greckiego słowa echinos co oznacza – jeż. Środek kwiatostanu jeżówki przypomina to zwierzątko.

Kwiatostany obydwu rodzajów tworzą się na sztywnych, wzniesionych pędach. Są zebrane w kwiatostany typu koszyczka – składające się z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych, a w środku z małych kwiatów rurkowych. Obie rośliny też bardzo długo kwitną (przez całe lato, aż do pierwszych, jesiennych przymrozków).

  • Rudbekia – kwiaty języczkowate: żółte, żółto-czerwone, żółto-brązowe, rdzawe, kwiaty rurkowate: zielone, rdzawe, purpurowe, brązowe. Zakwitają już w lipcu.

  • Jeżówka – kwiaty języczkowate: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, purpurowe, kwiaty rurkowate: zielone, rdzawe, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe. Zaczynają kwitnięcie w sierpniu.

Uprawa i pielęgnacja

Rudbekie i jeżówki preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione (jeżówki). Nie mają wygórowanych wymagań w stosunku do gleby, jednak najlepiej rozwijają się na glebie wilgotnej i żyznej. Przed sadzeniem korzystnie jest zmieszać glebę z kompostem. Wiosną i wczesnym latem rośliny należy kilkakrotnie zasilić nawozem do roślin kwitnących.

Większe wymagania pokarmowe mają jeżówki. Są bardziej wrażliwe na suszę (należy je wtedy obficie podlewać) i na mróz (warto jesienią osłonić liśćmi lub gałązkami u podstawy pędów).

Zastosowanie

Można je sadzić w grupach lub pojedynczo. Dobrze prezentują się w zestawieniu z floksami, astrami czy rozchodnikiem okazałym.

Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów sprzyja zawiązywaniu zawiązywaniu nowych pąków i wpływa na wydłużenie kwitnienia. Kwiaty nadają się doskonale do wazonu – pamiętajmy aby je ścinać w pełni rozkwitu, w przeciwnym wypadku po będą szybciej więdnąć.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Colour Your Life


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Rudbekia naga Rudbeckia laciniata

Rudbekia błyskotliwa Rudbeckia fulgida

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea

(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści