Rudbekia i jeżówka | Jak wyglądają? Czym się różnią?

rudbekia czy jeżówka

Rudbekia i jeżówka mimo, że należą do różnych rodzajów, są ze sobą spokrewnione i bardzo do siebie podobne. Obie to bardzo popularne ogrodowe rośliny ozdobne. Nadają się na rabaty bylinowe oraz jako kwiat cięty.

Posłuchaj
00:00
75
Spis treści
Co o rudbekiach i jeżówkach warto wiedzieć? Jak wyglądają rudbekie i jeżówki? Jak wyglądają kwiaty jeżówek i rudbekii? Jak wykorzystać jeżówki i rudbekie w ogrodzie?

Podobieństwa i różnice

Rodzaj Rudbeckia obejmuje około 15 gatunków. To rośliny jednoroczne, dwuletnie lub byliny, rosnące z powodzeniem kilkanaście lat na jednym stanowisku. Osiągają wysokość od kilkudziesięciu cm do 2 m. Obecnie w Polsce uprawianych jest kilka gatunków rudbekii.

  • Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) – najpopularniejsza, tworząca gęste kępy
  • Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) – tworzy średniej wielkości kępy
  • Rudbekia okazała (Rudbeckia speciosa)
  • Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) – roślina jednoroczna

Rodzaj Echinacea jest mniej liczny, liczy 9 gatunków. To krótkowieczne byliny rozwijające się z przez 3-4 sezony. Dorastają do 150 cm. W Polsce uprawiane są trzy.

  • jeżówka blada (E. pallida) – o wąskich zwisających płatkach kwiatów
  • jeżówka purpurowa (Echnacea purpurea)
  • jeżówka wąskolistna (E. angustifolia) – blisko spokrewniona z jeżówką purpurową, ale o węższych liściach

Rudbekia (Rudbeckia)
Fot. Rupert Kittinger-Sereinig/Pixabay
Jeżówka (Echinacea)
Fot. Carola Dams/Freeimages

Rudbekia (Rudbeckia)

Nazwę "rudbekia", nadał roślinie Karol Linneusz, który chciał w ten sposób uhonorować jednego ze swoich najzdolniejszych uczniów – Olafa Rudbeck'a.

Jeżówka (Echinacea)

Nazwa jeżówka – Echinacea pochodzi od greckiego słowa echinos co oznacza – jeż. Środek kwiatostanu jeżówki przypomina to zwierzątko.

Kwiatostany obydwu rodzajów tworzą się na sztywnych, wzniesionych pędach. Są zebrane w kwiatostany typu koszyczka – składające się z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych, a w środku z małych kwiatów rurkowych. Obie rośliny też bardzo długo kwitną (przez całe lato, aż do pierwszych, jesiennych przymrozków).

  • Rudbekia – kwiaty języczkowate: żółte, żółto-czerwone, żółto-brązowe, rdzawe, kwiaty rurkowate: zielone, rdzawe, purpurowe, brązowe. Zakwitają już w lipcu.

  • Jeżówka – kwiaty języczkowate: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, purpurowe, kwiaty rurkowate: zielone, rdzawe, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe. Zaczynają kwitnięcie w sierpniu.

Uprawa i pielęgnacja

Rudbekie i jeżówki preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione (jeżówki). Nie mają wygórowanych wymagań w stosunku do gleby, jednak najlepiej rozwijają się na glebie wilgotnej i żyznej. Przed sadzeniem korzystnie jest zmieszać glebę z kompostem. Wiosną i wczesnym latem rośliny należy kilkakrotnie zasilić nawozem do roślin kwitnących.

Większe wymagania pokarmowe mają jeżówki. Są bardziej wrażliwe na suszę (należy je wtedy obficie podlewać) i na mróz (warto jesienią osłonić liśćmi lub gałązkami u podstawy pędów).

Zastosowanie

Można je sadzić w grupach lub pojedynczo. Dobrze prezentują się w zestawieniu z floksami, astrami czy rozchodnikiem okazałym.

Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów sprzyja zawiązywaniu zawiązywaniu nowych pąków i wpływa na wydłużenie kwitnienia. Kwiaty nadają się doskonale do wazonu – pamiętajmy aby je ścinać w pełni rozkwitu, w przeciwnym wypadku po będą szybciej więdnąć.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Colour Your Life

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Rudbekia naga Rudbeckia laciniata

Rudbekia błyskotliwa Rudbeckia fulgida

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea

Gailardia oścista Gaillardia aristata

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści