Logo
Logo
16
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Najlepsze kwiaty na jesienną rabatę

Na rabatach kwietnych powinno się rozplanować rośliny tak, by były ozdobą przez cały sezon. Jesień jest szczególnie ważna, ponieważ w tym czasie nasz ogród zasypia i często staje się mniej atrakcyjny. W artykule znajdziecie spis sztandarowych roślin, które sadzimy z myślą o kolorowej jesieni.

Aby stworzyć rabatę kwiatową, która będzie kwitła, aż do przymrozków przede wszystkim polecimy byliny jesieni. Niektóre z nich swoje kwitnienie rozpoczynają już w lipcu i kwitną do listopadowych przymrozków!

10 kwitnących bylin na jesienną rabatę

  • Zawilec japoński (Anemone japonica) i gatunek mieszańcowy (Anemone x hybrida) – kwiaty o barwie białej, różowej, czerwonej kwitną od sierpnia do przymrozków. Są doskonałe na kwiaty cięte.

  • Aster gawędka (Aster amellus) – kwiaty o barwie niebieskiej, różowej, czerwonej i fioletowej kwitną od lipca do połowy października. Jest to gatunek długowieczny, ale wolno rosnący.

  • Aster krzaczasty, karłowaty (Aster dumosus) [według nowych ujęć taksonomicznych przeniesiony został do innego rodzaju i obecnie prawidłowa jego nazwa to Symphyotrichum dumosum]* – w zależności od odmiany kwiaty o barwie jasnofioletowej, białej, różowej, niebieskiej kwitną we wrześniu, październiku. Jest to jedna z najbardziej popularnych bylin ogrodowych.

  • Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – to krótkowieczna bylina (w Polsce często traktowana jako jednoroczna) z rodziny astrowatych. Dorasta do 90 cm i czasem wymaga podpór. Odmiany tego gatunku mają z reguły kwiaty żółte z czerwonym lub brązowym zabarwieniem listków języczkowych okwiatu.
  • Złocień ogrodowy (Chrysanthemum x hortorum syn. C. indicum) – do uprawy w ogrodzie nadają się tylko odmiany wytrzymałe na mróz. W zależności od odmiany kwiaty o barwie białej, ciemnolilaróżowej, czerwonobrązowej, żółtej kwitną od września do listopada.

  • Złocień koreański (Chrysanthemum x coreanum) – należy do rodzaju w zależności od odmiany kwiaty o barwie ciemnoczerwonej, złotoróżowej, różowej, złotobrązowej, pomarańczowoczerwonej kwitną od września do listopada. Złocień koreański jest bardziej wytrzymały na mróz niż ogrodowy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sabine Zierer/Pixabay, * – źródło: pl.wikipedia.org


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu