Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
16
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Najlepsze kwiaty na jesienną rabatę

Na rabatach kwietnych powinno się rozplanować rośliny tak, by były ozdobą przez cały sezon. Jesień jest szczególnie ważna, ponieważ w tym czasie nasz ogród zasypia i często staje się mniej atrakcyjny. W artykule znajdziecie spis sztandarowych roślin, które sadzimy z myślą o kolorowej jesieni.

 

Aby stworzyć rabatę kwiatową, która będzie kwitła, aż do przymrozków przede wszystkim polecimy byliny jesieni. Niektóre z nich swoje kwitnienie rozpoczynają już w lipcu i kwitną do listopadowych przymrozków!

10 kwitnących bylin na jesienną rabatę

  • Zawilec japoński (Anemone japonica) i gatunek mieszańcowy (Anemone x hybrida) – kwiaty o barwie białej, różowej, czerwonej kwitną od sierpnia do przymrozków. Są doskonałe na kwiaty cięte.

  • Aster gawędka (Aster amellus) – kwiaty o barwie niebieskiej, różowej, czerwonej i fioletowej kwitną od lipca do połowy października. Jest to gatunek długowieczny, ale wolno rosnący.

  • Aster krzaczasty, karłowaty (Aster dumosus) [według nowych ujęć taksonomicznych przeniesiony został do innego rodzaju i obecnie prawidłowa jego nazwa to Symphyotrichum dumosum]* – w zależności od odmiany kwiaty o barwie jasnofioletowej, białej, różowej, niebieskiej kwitną we wrześniu, październiku. Jest to jedna z najbardziej popularnych bylin ogrodowych.

  • Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – to krótkowieczna bylina (w Polsce często traktowana jako jednoroczna) z rodziny astrowatych. Dorasta do 90 cm i czasem wymaga podpór. Odmiany tego gatunku mają z reguły kwiaty żółte z czerwonym lub brązowym zabarwieniem listków języczkowych okwiatu.
  • Złocień ogrodowy (Chrysanthemum x hortorum syn. C. indicum) – do uprawy w ogrodzie nadają się tylko odmiany wytrzymałe na mróz. W zależności od odmiany kwiaty o barwie białej, ciemnolilaróżowej, czerwonobrązowej, żółtej kwitną od września do listopada.

  • Złocień koreański (Chrysanthemum x coreanum) – należy do rodzaju w zależności od odmiany kwiaty o barwie ciemnoczerwonej, złotoróżowej, różowej, złotobrązowej, pomarańczowoczerwonej kwitną od września do listopada. Złocień koreański jest bardziej wytrzymały na mróz niż ogrodowy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sabine Zierer/Pixabay, * – źródło: pl.wikipedia.org

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT