Zawilec japoński / Zawilec chiński Anemone scabiosa syn hupehensis var. japonica

Zawilec japoński, fot. Katarzyna Jeziorska
Zawilec japoński / Zawilec chiński (Anemone scabiosa syn hupehensis var. japonica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
36
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, liliowe, białe, kremowe, purpurowe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze, duże
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: niełupka
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 60-120 cm
Okres kwitnienia: VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, parki, kwiat cięty, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Zawilec japoński (Anemone scabiosa syn. Anemone hupehensis var. japonica) zależnie od źródła jest traktowany jako oddzielny gatunek lub grupę odmian zawilca chińskiego (Anemone hupehensis). Rośliny te są zaliczane są do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Należą do grupy zawilców jesiennych będących popularnymi roślinami ozdobnymi uprawianymi w ogrodach na całym świecie.

Wygląd zawilców japońskich

Byliny te dorastają do 60-120 cm. Są zaliczane do średnio wysokich. Łodygi zawilców zależnie od odmiany mogą być pojedyncze lub liczne, bez rozgałęzień lub rozgałęzione. Ich liście w polskim klimacie są sezonowe – opadają na zimę, ale w cieplejszych rejonach świata są wiecznie zielone. 

Roślina wytwarza kilka większych liści odziomkowych (do 20 cm długości) i mniejsze liście łodygowe. Blaszki liściowe są zielone, sercowate u nasady, mocno ząbkowane i owłosione (mocniej od spodu). 3-klapowe albo złożone z 3 listków.

Zawilce japońskie i chińskie kwitną od lipca lub sierpnia do pierwszych przymrozków. Wytwarzają baldachokształtne, luźne kwiatostany na szczytach pędów lub w rozgałęzieniach. Kwiat zawilca ma 4-6 cm średnicy, wyraźny żółty środek zbudowany z gęsto wyrastających, żółtych pręcików oraz posiada od 5 płatków (kwiaty pojedyncze) do 10 płatków okwiatu (kwiaty pełne). Płatki są lekko owłosione i mogą występować w kolorach białym lub kremowym oraz u odmian – różowym, purpurowo-różowym, fiołkowym.

Kłącza zawilców japońskich i chińskich są bardzo ciemne, mogą być zdrewniałe.

Wymagania i uprawa zawilców japońskich

Zawilce wymagają stanowisk półcienistych lub cienistych i najlepiej osłoniętych od wiatru. By rośliny były silne i zdrowe trzeba im zapewnić glebę przepuszczalną, próchniczą, żyzną i umiarkowanie wilgotną, o odczynie pH obojętnym lub lekko kwaśnym.

Zawilce jesienne rozmnaża się głównie przez podział lub sadzonkowanie kłączy. Rośliny sadzimy wiosną zapewniając im dobre, głęboko skopane stanowisko, gdyż wytwarzają głęboki system korzeniowy.

Pielęgnacja zawilców japońskich

W upalne lata i susze zawilcom japońskim trzeba zapewnić odpowiednie, systematyczne podlewanie. Bardzo dobrze reagują na nawożenie kompostem.

Poleca się je ściółkować korą, gdyż sprawi ona, że podłoże wokół roślin będzie wolniej wysychać i ograniczać rozwój chwastów.

Szkodniki i choroby zawilców japońskich

Zawilce jesienne nie są często atakowane przesz szkodniki i zwykle nie chorują. W niesprzyjających warunkach możemy się jednak natknąć na mszyce oraz wciornastki. Natomiast wśród chorób grzybowych możliwe jest pojawienie się mączniaka lub plamistości liści.

Zastosowanie zawilców japońskich

Zawilce japońskie do jedne z głównych gatunków kwitnących do sadzenia pod drzewami. Dobrze czują się na półcienistych rabatach w sąsiedztwie innych roślin kwitnących późnym latem i jesienią. W wielu cieplejszych krajach są wykorzystywane jako zimozielone gatunki okrywowe. Niższe odmiany można z powodzeniem wykorzystywać do obsadzania obrzeży rabat i przy ścieżkach ogrodowych

Zawilce to rośliny często wykorzystywane jako kwiat cięty do świeżych bukietów.

Polecane odmiany zawilców japońskich

Z powodu niezwykłego podobieństwa zawilców japońskiego i chińskiego, konkretne odmiany ozdobne tych roślin możemy znaleźć w sklepach pod obiema tymi nazwami (np. zawilec japoński 'Splendens' oraz zawilec chiński 'Splendens', to jedna i ta sama roślina).

Gdzie kupić zawilce japońskie?

Zawilce są sprzedawane w postaci sadzonek w doniczkach. Są to popularne rośliny, które łatwo znajdziemy w szkółkach roślin ozdobnych i sklepach ogrodniczych. Można je również łatwo kupić przez Internet w sklepach mających w swojej ofercie ozdobne byliny, np.:


Zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Zawilec wieńcowy Anemone coronaria

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Majerz Dariusz
12-11-2022 14:50
Dzień dobry widziałem u sąsiada zawilca Japońskiego z białymi kwiatami ale miał ponad 1 metr wysokości Czy to jakaś inna odmiana kwiatu ? Bo moje zawilce które mam są mniejsze i dorastają do 30 cm wysokości Proszę o odpowiedż
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści