Logo
Logo
6
Okazje

Byliny kwitnące jesienią | Lista gatunków

Wiele bylin rozkwita tuż przed nadejściem zimy, dzięki czemu w tym ponurym okresie można cieszyć się zaskakującą liczbą kwiatów w pięknych kolorach, takich jak ochra, ciepła czerwień czy głęboki fiolet. Doskonale łączą się one z białymi jesiennymi kwiatami, między innymi pluskwicą prostą (Actaea simplex), która po zmroku wydaje się świecić w ciemności. Poznaj listę bylin kwitnących jesienią. 

 

Byliny kwitnące jesienią: byliny zielne i późno kwitnące

Dzięki odpowiednio dobranej mieszance bylin można obserwować w przydomowym ogrodzie zmieniające się pory roku. Na jesiennej rabatce warto połączyć byliny zielne z tymi, które kwitną nieco później. Doskonale widać wówczas, jak lato powoli przechodzi w jesień.

Byliny zielne to rośliny wieloletnie, które zaczynają kwitnąć latem i po prostu nie wiedzą, kiedy przestać. Niektóre z nich, między innymi gaura biała (Gaura lindheimeri), rdest (Persicaria) i werbena patagońska (Verbena bonariensis), mają kwiaty jeszcze w listopadzie.

Późnym latem i jesienią wspaniale uzupełniają je takie kwitnące rośliny jak astry, krwiściągi (Sanguisorba) i zawilce japońskie 'Honorine Jobert'.

Byliny kwitnące jesienią_ byliny zielne i późno kwitnące - fot. iVerde
Fot. iVerde 
Na górze od lewej: Sanguisorba, Verbena bonariensis, Persicaria bistorta 'Superba'
Na dole od lewej: Aster 'Lady in Blue', Anemone hybrida 'Honorine Jobert', Aconitum carmichaelii 'Barker's Variety'

Byliny kwitnące jesienią: trawy ozdobne i rośliny liściaste

Trawy ozdobne są niezbędnym elementem jesiennych rabat. Wiele z nich najlepiej prezentuje się późnym latem i jesienią, kiedy mają bujne pióropusze, niezależnie od tego, czy ich liście zmieniają kolor, czy nie. Rozplenica (Pennisetum), miskant (Miscanthus) i trzęślica (Molinia) to prawdziwe jesienne piękności. Warto także pamiętać o roślinach liściastych w zachwycających kolorach, na przykład o żurawce (Heuchera). Wejdź na stronę www.perennialpower.pl, aby poznać jeszcze więcej roślin na jesienną rabatę.

Byliny kwitnące jesienią_ trawy ozdobne i rośliny liściaste - fot. iVerde
Fot. iVerde 
Na górze od lewej: Molinia caerulea 'Moorhexe', Heuchera 'Caramel', Actaea
Na dole: Pennisetum alopecuroides 'Hameln' 

Jak uprawiać byliny kwitnące jesienią? 

  • Jesień to idealna pora na sadzenie, ponieważ gleba jest wciąż ciepła, a opady deszczu występują częściej niż wiosną. Dzięki temu roślinom będzie łatwiej się ukorzenić.
  • Posadź byliny kwitnące jesienią w doniczkach, aby wprowadzić więcej koloru na swój taras lub balkon. Dobrze sprawdzi się także połączenie z trawami ozdobnymi.
  • Pod koniec jesieni nie przycinaj bylin, aby cieszyć oczy ich zimową sylwetką. Przycinanie można wykonać (wczesną) wiosną, tuż przed pojawieniem się pierwszych zielonych pędów.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iVerde

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Powiązane roślinyZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu