Logo
Logo

Najładniejsze drzewa i krzewy kwitnące wiosną | roślinne must have do Twojego ogrodu

Już od przełomu zimy i wiosny możemy cieszyć się z kwitnienia niektórych krzewów lub drzew, ponieważ ich kwiaty często pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Niezwykle dekoracyjne jest kwitnienie nie tylko popularnych i lubianych ozdobnych krzewów ogrodowych, ale też tradycyjnych gatunków drzew owocowych oraz spokrewnionych z nimi ozdobnych wiśni, śliw, czy jabłoni.

Które krzewy i drzewa kwitną wiosną najładniej? Poznaj 40 najładniejszych roślin, bez których trudno się obejść!

Spis treści
Jakie jabłonie, wiśnie i śliwy kwitną najładniej? Jakie są najładniejsze magnolie? Które azalie i różaneczniki najładniej wyglądają wiosną? Jakie krzewy ozdobne najładniej kwitną?

Ozdobne jabłonie, wiśnie i śliwy kwitnące wiosną

Z tradycyjnymi, równie dekoracyjnie kwitnącymi gatunkami drzew owocowych są spokrewnione ozdobne z kwiatów lub barwnych liści oraz pokrojów korony wyhodowane gatunki i odmiany wiśni, śliw, czy jabłoni.

Zwykle ozdobne drzewa owocowe kwitnące wiosną to nie są duże drzewa. Mają niewielkie owoce (nie nadające się do bezpośredniego spożycia, ale będące pożywieniem dla ptaków) lub nie wykształcają ich wcale.

Jednym z najbardziej dekoracyjnych drzew w czasie kwitnienia wiosną (w kwietniu i maju) jest wiśnia piłkowana (Prunus serrulata), nazywana też japońską, a szczególnie jej odmiany:

  • wiśnia 'Kanzan' – dorasta do około 5 m wysokości i tworzy koronę w kształcie odwróconego stożka ze sztywno skierowanymi ku górze pędami; różowe, pełne i liczne kwiaty (średnicy do 6 cm) zwisają na szypułkach i rozwijają się przed rozwojem liści.
  • wiśnia 'Amanogawa' – wąska, kolumnowa odmiana z gałęziami skierowanymi pionowo w górę; osiąga do kilku metrów wysokości i około 1 m szerokości, a w maju obsypana jest pełnymi, jasnoróżowymi zebranymi w pęczki kwiatami.
  • wiśnia 'Kiku Shidare Zakura' – wyróżnia się dekoracyjnym, parasolowatym pokrojem i zwisającymi gałęziami; pełne, różowe i duże kwiaty, zebrane w pęczki kwitną obficie w maju i czerwcu.
  • wiśnia 'Pink Perfection' – na przełomie kwietnia i maja obficie kwitnie na różowo; dorasta do kilku metrów wysokości, a dodatkową ozdobą są też liście, które wiosną są brunatne, latem zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto.
  • wiśnia 'Royal Burgundy' - oprócz różowych, pełnych kwiatów jej ozdobą jest odwrotnie stożkowata korona i bordowe liście.
odmiany wiśni piłkowanej
Fot. Oksana, Zlatoust198323,  Alina Lebed / AdobeStock, iVerde
Odmiany wiśni piłkowanej:
1 – 'Kanzan', 2 – 'Amanogawa', 3 'Pink Perfection', 4 – 'Kiku Shidare Zakura', 5 – 'Royal Burgundy'

Równie dekoracyjnie prezentują się wiosną, nieduże i ozdobne jabłonie, które nazywane rajskimi. Zazwyczaj są to odmiany jabłoni kwiecistej (Malus floribunda) lub ozdobne odmiany mieszańcowe, które obficie kwitną, mają też dekoracyjne, drobne, czerwone lub żółte owoce („rajskie jabłuszka”), a także barwne liście. Przykładem mogą być dorastające maksymalnie do kilku metrów wysokości odmiany 'Royalty' (rubinowe kwiaty w maju i bordowe liście), 'Profusion' (kwitnie obficie na różowo w maju, a jesienią obsypana jest drobnymi, czerwonymi jabłuszkami) oraz 'Ola' (bardzo liczne, różowe kwiaty rozwijają się w maju; liście błyszczące początkowo bordowe, później zielone, a jesienią ozdobą są czerwonawe, drobne jabłuszka).

Wiosenną ozdobą ogrodów oraz publicznych terenów zieleni są też kwitnące, ozdobne odmiany, dorastającej do 5-7 m wysokości śliwy wiśniowej (Prunus cerasifera), a w szczególności odmiany 'Pissardii', która kwitnie przed rozwojem liści w kwietniu. Liczne pięciopłatkowe kwiaty są jasnoróżowe, z czasem bielejące i bardzo efektownie prezentują się na tle rozwijających się bordowych liści. Nieco później, w maju i czerwcu kwitnie inna bordowolistna odmiana 'Woodii', która także ma różowe kwiaty.

wiśnie i magnolie kwitnące wiosną
Fot. Vodolej, kichigin19 / AdobeStock, iVerde
1, 2 – śliwa wiśniowa 'Nigra', 3 – magnolia

Magnolie – królowe wiosny w ogrodach

Z pewnością największe wrażenie robią wiosną w ogrodach obficie i efektownie kwitnące krzewy magnolii, dostępne w sprzedaży w bardzo wielu różnych odmianach, o różnych barwach kwiatów (białych, różowych, czerwonych, czy żółtych). Najwcześniej, przed rozwojem liści (początek kwietnia) kwitnie niewysoka i odporna magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata), która ma oryginalne, białe kwiaty z wąskimi płatkami. Dekoracyjne, ciekawe odmiany to np. biała 'Royal Star', czy 'Rosea' o pięknych różowych płatkach.

odmiany magnolii
Fot. iVerde, Mariana, Helena Olena / AdobeStock
1 – magnolia gwiaździsta 'Royal Star', 2 – magnolia 'Susan', 3 – magnolia 'Yellow Bird'

Inne wartościowe, ogrodowe magnolie to między innymi mieszańcowa, dorastająca do 10 m wysokości magnolia pośrednia (Magnolia xsoulangeana) i jej odmiany. Kwitnie zwykle w kwietniu i maju i zachwyca dużymi, kielichowatymi, różowymi lub różowo-białymi kwiatami.

Warto zwrócić uwagę także na inne popularne w ogrodach mieszańcowe odmiany magnolii, np. 'George Henry Kern', 'Susan', 'Betty', czy 'Daphne' i 'Yellow Bird' o żółtych kwiatach.

azalie i różaneczniki
Fot. MarinoDenisenko, Alexandra / AdobeStock, iVerde
1 – azalia japońska, 2 – azalia 'Maruschka', 3 – różanecznik 'Hachmann's Charmant'

Niezwykłe kwiaty różaneczników i azalii

Dekoracyjnymi, półzimozielonymi krzewami, robiącymi duże wrażenie w czasie kwitnienia wiosną są niskie (zwykle osiągające kilkadziesiąt centymetrów wysokości i szerokości) azalie japońskie (Rhododendron obtusum). Kwitną bardzo obficie od końca kwietnia i w maju przed rozwojem liści, a bardzo liczne odmiany mogą mieć kwiaty w odcieniach różu, białe, czerwone, fioletowe pomarańczowe oraz z różnymi plamkami. Często spotykane odmiany to między innymi 'Kermesina', 'Maruschka', 'Melina'.

Ogromną grupę efektownie kwitnących wiosną krzewów, spokrewnionych z azaliami stanowią ogrodowe odmiany różaneczników (Rhododendron) – zimozielonych, większych krzewów o ładnych skórzastych liściach, których wyhodowano setki odmian o różnych barwach kwiatów.

Popularne rododendrony ogrodowe, kwitnące zwykle w maju to między innymi różaneczniki wielkokwiatowe 'Hachmann's Charmant', 'Flautando', 'Cunningham White', 'Catawbiense Boursault', 'Roseum Elegans', czy nieco mniejsze, karłowe różanecznik forresta 'Scarlet Wonder' i różanecznik dahurski 'P.J.M.Elite'.

oczary i kaliny
Fot. iVerde, LenaTolmach / AdobeStock
1 – oczar pośredni, 2 kalina wonna

Dekoracyjne krzewy ogrodowe kwitnące wiosną

Do najwcześniej kwitnących, oryginalnych krzewów ogrodowych należą oczary (Hamamelis), np. oczar pośredni (Hamamelis ×intermedia), które kwitną często jeszcze zimą lub na przedwiośniu (luty-marzec), kiedy w ogrodzie leży śnieg. Bardzo oryginalne są ich kwiaty o wąskich, frędzelkowatych płatkach. W zależności od odmiany, płatki kwiatów mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone.

Bardzo oryginalnym, dekoracyjnym i wcześnie kwitnącym krzew jest kalina wonna (Viburnum farreri), której kwiaty rozwijają się na pędach przed rozwojem liści – czasem nawet w styczniu, ale zwykle w marcu lub z początkiem kwietnia. Kwiaty są drobne i rurkowate, białoróżowe (w pączkach różowe), pachnące i zebrane w wiechowate kwiatostany. Nieco później wiosną (w maju i czerwcu) zakwita na biało najbardziej znana kalina koralowa (Viburnum opulus), której kuliste kwiatostany ładnie zdobią krzewy.

migdałek trójklapowy
Fot. Oleg Kovtun / AdobeStock
Migdałek trójklapowy

W pierwszej połowie kwietnia bardzo obficie i jeszcze przed rozwojem liści zakwita na żółto także forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia), którą także znajdziemy w różnych odmianach. Bardzo dekoracyjnie kwitnie także migdałek trójklapowy (Prunus triloba), niewielki krzew, często oferowany w formie szczepionej na niskim pniu. Różowe kwiaty migdałka przypominają małe różyczki i pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, często już w połowie marca.

Swoim efektownym kwitnieniem na wiosnę wyróżniają się również pigwowce, a szczególnie pigwowiec pośredni (Chaenomeles × superba) i jego odmiany, które osiągają zwykle wysokość około 1-1,5m. Krzewy zakwitają w kwietniu i maju przed lub wraz z rozwojem liści. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być czerwone, pomarańczowe lub białe.

Wcześnie i efektownie zakwitają także tawuły wiosenne, a szczególnie tawuła wczesna (Spiraea arguta) i tawuła szara (Spiraea cinerea) 'Grefsheim'. Białe kwiaty, pojawiające się przed liśćmi w kwietniu lub maju i zebrane wzdłuż łukowato przewieszających się pędów tych krzewów tworzą ciekawy efekt dekoracyjny.

krzewy ozdobne wiosną – lilaki, tawuły, krzewuszki
Fot.  grape_vein / AdobeStock, iVerde
1 – lilak pospolity, 2 – tawuła szara 'Grefsheim', 3 – krzewuszka 'Red Prince'
Popularnym i dekoracyjnym oraz kwitnącym wiosną krzewem ogrodowym, którego nie można pominąć jest lilak pospolity (Syringa vulgaris), nazywany potocznie bzem.

Pachnące kwiaty, zebrane w duże kwiatostany (do 30 cm) kwitną w maju i w zależności od odmiany mogą mieć różne barwy, np. białą, fioletową, różową, karminową, kremową, czy żółtą.

Do lubianych, obficie i ładnie kwitnących w drugiej części wiosny krzewów należy krzewuszka cudowna (Weigela florida) i również warto mieć ją w ogrodzie, ponieważ podobnie jak lilaki łączy dekoracyjne kwitnienie i nieduże wymagania uprawowe. Dzwonkowate kwiaty pojawiają się w maju lub czerwcu i w zależności od odmiany mogą być różowe, białe lub czerwone. Krzew może osiągać nawet ponad 2 m wysokości i szerokości, ale na mniejsze przestrzenie dobrą propozycją może być np. kompaktowa, niska odmiana 'Nana Purpurea' o brodowo-zielonych liściach i ładnych, różowych kwiatach.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe garten-gg, Couleur  / Pixabay, Oksana, Alexandra, Alina Lebed/ AdobeStock

 

Autor
Najładniejsze drzewa i krzewy kwitnące wiosną | roślinne must have do Twojego ogrodu
Najładniejsze drzewa i krzewy kwitnące wiosną | roślinne must have do Twojego ogrodu
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl