Tawuła szara (Spiraea x cinerea) odmiana 'Grefsheim' nazywana też tawułą norweską to średniej wielkości krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Roślina jest mieszańcem ogrodowym, pochodzenia norweskiego, chętnie uprawianym w ogrodach i wykorzystywanym w zieleni miejskiej.

Tawuła szara 'Grefsheim' dorasta do ok. 1,5 m wysokości i osiąga podobną szerokość. Krzew posiada malowniczy, fontannowy, szeroki pokrój. Tworzy liczne, cienkie, rozgałęzione, drewniejące, brązowe, miękko owłosione, elastyczne, mocno przewieszające się na boki pędy, gęsto pokryte sezonowymi, małymi, lancetowatymi, lekko omszonymi liśćmi w kolorze szarozielonym. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Tawuła kwitnie od kwietnia do maja. Drobne, białe kwiaty, zebrane w niewielkie baldachogrona, pojawiają się na zeszłorocznych, bezlistnych jeszcze pędach wczesną wiosną, niemal całkowicie pokrywając roślinę.

Od blisko spokrewnionej z nią i podobnie kwitnącej tawuły wczesnej, odróżniają roślinę lekko omszone pędy (tawuła wczesna ma pędy nagie) i bardziej obfite kwitnienie.

Wymagania i uprawa

Tawuła szara 'Grefsheim' to mało wymagająca i łatwa w uprawie roślina. Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach i żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych podłożach, ale urośnie też w półcieniu i na każdej typowej glebie ogrodowej.

Dobrze znosi też zanieczyszczenia powietrza i suszę. Jest także całkowicie mrozoodporna (pochodzenie norweskie).

Z reguły nie wymaga systematycznego przycinania (z wyjątkiem formowanych żywopłotów), choć znosi zabieg bardzo dobrze. Jeśli jednak chcemy skorygować jej pokrój, najlepiej przyciąć roślinę zaraz po kwitnieniu, aby nie stracić w danym sezonie kwiatów.

Tawułę szarą najłatwiej rozmnaża się za pomocą zielnych sadzonek pędowych.

Zastosowanie

Tawuła szara 'Grefsheim' w ogrodzie doskonale prezentuje się w postaci luźnych żywopłotów, które wyjątkowo spektakularnie wyglądają w czasie kwitnienia. Może być też wykorzystana do tworzenia żywopłotów formowanych lub szpalerów. Znakomicie wygląda także jako soliter na tle ściany domu, ogrodzenia lub trawnika.

Może być też sadzona na murkach i podwyższonych rabatach. Sprawdza się także w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi jak np. krzewuszki, żylistki, kaliny, irgi, berberysy, forsycje, pęcherznice kalinolistne czy inne gatunki tawuł.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: OlaKorica, ivusakzkrabice/Depositphotos