Żylistek szorstki (Deutzia scabra) to obficie kwitnący, duży krzew ogrodowy, należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Roślina pochodzi z Japonii.

Krzew dorasta do 3 metrów wysokości i 1,5 metra szerokości. Pędy są dość ozdobne – jasnobrązowe, czerwonobrązowe z korą łuszczącą się na starszych pędach. Nazwa "szorstki" pochodzi od liści, które na spodniej stronie są gęsto pokryte drobnymi, szorstkimi włoskami. 

Największą ozdobą żylistka są białe, czasem z zewnątrz lekko zaróżowione kwiaty, zebrane w okazałe wiechy. Żylistek kwitnie bardzo obficie w czerwcu i lipcu na zeszłorocznych pędach. Kwiaty typowej formy gatunku są białe, pięciopłatkowe, jednak forma ta jest bardzo rzadko uprawiana w ogrodach (zazwyczaj spotykamy jej odmiany – patrz poniżej).

Wymagania i uprawa

Żylistek jest bardzo tolerancyjny, nie ma specjalnych wymagań i nie wymaga trudnej pielęgnacji. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje także półcień. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, obojętnych lub lekko zasadowych.

Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, ponieważ drobne, suche, brunatne owoce szpecą krzew.

Po kwitnieniu pędy warto przyciąć.

Zastosowanie

Żylistek szorstki jest polecany do nasadzeń w ogródkach przydomowych i parkach. Można z niego tworzyć piękne, kwitnące szpalery. Krzew ten jest roślina miododajną.

Odmiany

W ogrodach ozdobnych uprawia się zazwyczaj kultywary o pełnych kwiatach, m.in:

  • 'Candidissima' – o czysto białych kwiatach
  • 'Pride of Rochester' – o pełnych z zewnątrz fiołkoworóżowych kwiatach
  • 'Plena' – kwiaty pełne, białe z lekkim różowym akcentem (zdj. 2)


Zdjęcia: Fran Dekkers/Pixabay, Katarzyna Jeziorska, Wouter Hagens/Wikimedia CommonsWzwz/CC0/Wikimedia Commons