Żylistek szorstki (Deutzia scabra) to obficie kwitnący krzew ogrodowy, należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Nazwa szorstki pochodzi od liści, które na spodniej stronie są gęsto pokryte drobnymi, szorstkimi włoskami. Największą ozdobą żylistka są białe, czasem z zewnątrz lekko zaróżowione kwiaty, zebrane w okazałe wiechy.

Krzew dorasta do 3 metrów wysokości i 1,5 metra szerokości. Pędy są jasnobrązowe, czerwonobrązowe z korą łuszczącą się na starszych pędach. Kwitnie bardzo obficie w czerwcu i lipcu.na pędach zeszłorocznych. Kwiaty typowej formy gatunku są białe, pięciopłatkowe, jednak bardzo rzadko są uprawiane w ogrodach. Znacznie częściej uprawia się bardziej ozdobne kultywary o pełnych kwiatach, m.in: `Candidissima` o czysto białych kwiatach, `Flore Plena` o pełnych wiatach, na zewnętrznej stronie różowo-paskowanych, `Pride of Rochester` o pełnych z zewnątrz fiołkoworóżowych kwiatach.

Żylistek jest bardzo tolerancyjny, nie ma specjalnych wymagań i nie wymaga trudnej pielęgnacji. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje także półcień. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, obojętnych lub lekko zasadowych. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, ponieważ drobne, suche, brunatne owoce szpecą krzew. Po kwitnieniu pędy warto przyciąć.

fot. Wouter Hagens Wikimedia Commons