Logo
Logo

Żylistek wysmukły 'Nikko'

Żylistek to jeden z mniej popularnych i ciągle niedocenianych rodzajów botanicznych, obejmujący około 60 gatunków krzewów pochodzących z Azji Wschodniej oraz Ameryki Północnej. Ci, którzy uprawiają żylistki w ogrodach, cenią je za atrakcyjne, obfite kwitnienie oraz ładne zdrowe ulistnienie. Jedną z roślin wartych uwagi jest żylistek wysmukły 'Nikko'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

W polskich szkółkach najczęściej oferowane są ozdobne odmiany żylistka szorstkiego (Deutzia scabra), żylistka wysmukłego (D. gracilis) oraz formy i odmiany mieszańcowe żylistka różnobarwnego (D. discolor) i żylistka długolistnego (D. longifolia). Jednym z wartych popularyzacji jest żylistek wysmukły ‘Nikko’. Krzew ten zwraca uwagę niewielkimi rozmiarami i kompaktowym pokrojem – może być stosowany jako roślina okrywowa, do tworzenia niskich obwódek rabat oraz uprawy w pojemnikach.

Żylistek wysmukły (Deutzia gracilis) ‘Nikko’ to wolno rosnący, niski krzew liściasty o białych kwiatach oraz atrakcyjnym, ciemnozielonym ulistnieniu. Krzewy mają zaokrąglony pokrój, są zwarte, osiągają około 0,5 m wysokości i 1 m szerokości.

Łukowato przewieszające się, cienkie pędy częściowo pokładają się na ziemi, wykazują zdolność do ukorzeniania się, stąd roślina świetnie nadaje się do sadzenia na wszelkiego rodzaju skarpach, umacniając je i zabezpieczając przed erozją.

żylistek wysmukły Deutzia gracilis Nikko Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Żylistek 'Nikko' tworzy dosyć drobne, lancetowate, ciemnozielone liście, jesienią przebarwiające się na czerwono i purpurowo. Jego kwiaty są pojedyncze, zbudowane z licznych, drobnych białych płatków, otaczających zebrane w środku, jasnożółte pręciki i słupki. Kwiaty są zebrane w liczne groniaste kwiatostany, które w czasie kwitnienia w maju i czerwcu pokrywają całe krzewy.

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Nikko' nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie w każdym podłożu, z wyjątkiem gleb suchych, piaszczystych i bardzo mokrych. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko ocienione oraz miejsca zaciszne, zimą osłonięte od wiatru.

Odmiana ‘Nikko’ charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością. Spośród żylistków żylistek wysmukły jest gatunkiem najbardziej wytrzymałym na niskie temperatury.

Gdzie posadzić?

Żylistek wysmukły 'Nikko' doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, jest też jest polecany do sadzenia na rabatach (zwłaszcza ich obrzeżach) oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Krzew można wykorzystać do tworzenia kompozycji z innymi krzewami i bylinami kwitnącymi późną wiosną.

Odmiana ‘Nikko’ została wyróżniona nagrodą Award of Garden Merit (AGM), przyznawaną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Żylistek wysmukły 'Nikko'
Żylistek wysmukły 'Nikko'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl