Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
16
Do góry

Żylistek pośredni 'Strawberry Fields'

Żylistki to jedne z mniej popularnych, ozdobnych krzewów liściastych. Jednym z najcenniejszych (choć wcale nie najnowszych) żylistków, polecanych do sadzenia jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych, jest odmiana o wdzięcznej nazwie 'Strawberry Fields' (z j. angielskiego - poziomkowe pole).

Opis rośliny

Żylistek pośredni (Deutzia ×hybrida ) 'Strawberry Fields' zwraca uwagę ciemnoróżowymi w pąkach kwiatami – najciemniejszymi u dotychczas znanych żylistków. Rośnie silnie, osiągając po kilku latach uprawy 2-3 m wysokości. Początkowo tworzy wyprostowane, sztywne pędy, które z wiekiem (pod ciężarem kwiatów) wyginają się łukowato na zewnątrz.

Jasnozielone, matowe i szorstkie w dotyku liście są dosyć szerokie, ostro zakończone, na brzegu piłkowane, mają 8-10 cm długości. Duże kwiaty po rozwinięciu mają około 3-3,5 cm średnicy, a swoim kształtem przypominają gwiazdki. Ich płatki są intensywnie różowe z wyraźnie jaśniejszym, prawie białym brzegiem. W środku kwiatów znajdują się żółte pręciki.

Kwiaty są zebrane w duże, wiechowate kwiatostany. Pąki kwiatowe przed rozwinięciem są ciemnoróżowe – swoim kształtem przypominają poziomki, stąd właśnie nazwa odmiany. Krzew kwitnie obficie przez cały czerwiec.

Żylistek Strawberry Fields fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i uprawa

Żylistek pośredni ‘Strawberry Fields’ nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, z wyjątkiem podłoży suchych, piaszczystych lub bardzo mokrych. Preferuje stanowiska słoneczne oraz miejsca zaciszne, osłonięte od silnego wiatru. Odmiana charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, choć w ostre zimy (zwłaszcza na wschodzie kraju) może częściowo przemarzać. Jednak nawet w takim przypadku dobrze się regeneruje (po silnym przycięciu), choć już nie zakwitnie w danym roku.

Ponieważ pąki kwiatowe tworzą się na pędach dwuletnich i starszych, krzewów nie przycina się. W razie potrzeby usuwa się jedynie stare, osłabione lub chore pędy w ramach tzw. cięcia sanitarnego.

Gdzie posadzić?

Żylistki warto sadzić w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej oraz parkach. Ładnie prezentują się sadzone pojedynczo, w grupach lub kompozycjach z innymi krzewami o ozdobnych kwiatach i liściach. Odmiana ‘Strawberry Fields’ uzyskała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) – Award of Garden Merit, przyznawane roślinom o szczególnych walorach dekoracyjnych, które są jednocześnie nietrudne w utrzymaniu, odporne na choroby i szkodniki.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu