Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
16
Do góry

Żylistek pośredni 'Strawberry Fields'

Żylistki to jedne z mniej popularnych, ozdobnych krzewów liściastych. Jednym z najcenniejszych (choć wcale nie najnowszych) żylistków, polecanych do sadzenia jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych, jest odmiana o wdzięcznej nazwie 'Strawberry Fields' (z j. angielskiego - poziomkowe pole).

Opis rośliny

Żylistek pośredni (Deutzia ×hybrida ) 'Strawberry Fields' zwraca uwagę ciemnoróżowymi w pąkach kwiatami – najciemniejszymi u dotychczas znanych żylistków. Rośnie silnie, osiągając po kilku latach uprawy 2-3 m wysokości. Początkowo tworzy wyprostowane, sztywne pędy, które z wiekiem (pod ciężarem kwiatów) wyginają się łukowato na zewnątrz.

Jasnozielone, matowe i szorstkie w dotyku liście są dosyć szerokie, ostro zakończone, na brzegu piłkowane, mają 8-10 cm długości. Duże kwiaty po rozwinięciu mają około 3-3,5 cm średnicy, a swoim kształtem przypominają gwiazdki. Ich płatki są intensywnie różowe z wyraźnie jaśniejszym, prawie białym brzegiem. W środku kwiatów znajdują się żółte pręciki.

Kwiaty są zebrane w duże, wiechowate kwiatostany. Pąki kwiatowe przed rozwinięciem są ciemnoróżowe – swoim kształtem przypominają poziomki, stąd właśnie nazwa odmiany. Krzew kwitnie obficie przez cały czerwiec.

Żylistek Strawberry Fields fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i uprawa

Żylistek pośredni ‘Strawberry Fields’ nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, z wyjątkiem podłoży suchych, piaszczystych lub bardzo mokrych. Preferuje stanowiska słoneczne oraz miejsca zaciszne, osłonięte od silnego wiatru. Odmiana charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, choć w ostre zimy (zwłaszcza na wschodzie kraju) może częściowo przemarzać. Jednak nawet w takim przypadku dobrze się regeneruje (po silnym przycięciu), choć już nie zakwitnie w danym roku.


Ponieważ pąki kwiatowe tworzą się na pędach dwuletnich i starszych, krzewów nie przycina się. W razie potrzeby usuwa się jedynie stare, osłabione lub chore pędy w ramach tzw. cięcia sanitarnego.

Gdzie posadzić?

Żylistki warto sadzić w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej oraz parkach. Ładnie prezentują się sadzone pojedynczo, w grupach lub kompozycjach z innymi krzewami o ozdobnych kwiatach i liściach. Odmiana ‘Strawberry Fields’ uzyskała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) – Award of Garden Merit, przyznawane roślinom o szczególnych walorach dekoracyjnych, które są jednocześnie nietrudne w utrzymaniu, odporne na choroby i szkodniki.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu