Logo
Logo

Które rośliny trzeba ściółkować? Jakie są funkcje ściółek?

Ściółki z różnych materiałów stosowane w ogrodach mają kilka funkcji. Dowiedz się, jakie materiały wykorzystywać na ściółkę, po co to robić i jakie rośliny warto ściółkować, by zdrowo rosły i odbijały każdej wiosny.

Spis treści
Czym ściółkować rośliny? Jakie gatunki ściółkować? Co daje ściółkowanie?

Materiały na ściółki

Stosowanie ściółki okrywającej to popularny zabieg pielęgnacyjny zieleni ogrodowej. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się organiczne materiały odpadowe – trociny, skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie oraz opadłe jesienią liście z drzew i krzewów. Dobrą ściółką jest także słoma oraz kora sosnowa (oczywiście trzeba pamiętać, że wszelkie fragmenty z iglaków lekko zakwaszają podłoże).

Można także stosować materiały nieorganiczne – grys, żwir, drobne kamienie, a także matę szkółkarską i grubą czarną agrowłókninę.

Jakie rośliny i po co ściółkować?

Ściółkę z reguły wykorzystuje się w przypadku roślin mało odpornych na mróz oraz wrażliwych na wysuszenie. Ściółka okrywa i chroni bryłę korzeniową roślin. W pierwszym przypadku warstwa ściółki może mieć nawet 20 cm grubości, w drugim zwykle oscyluje w granicach kilku centymetrów.

Najczęściej ściółkuje się grządki w warzywniku (to dodatkowa ochrona przed zachwaszczeniem), rabaty kwiatowe oraz drzewa i krzewy uprawiane przy ogrodzeniach (miejsca pod koroną są newralgiczne – wiele roślin ogrodowych nie sprawdzi się tam, natomiast szybko dojdzie do rozrostu chwastów).

Ściółkowanie pełni nie tylko funkcję ochronną przed mrozem i zapobiega rozwojowi chwastów, ale też utrzymuje wilgoć w podłożu (zapobiega jego wysuszaniu). Sprawia się, że możemy ograniczyć nieco podlewanie.

Popularne gatunki, które warto ściółkować to powojniki, cyprysiki, jałowce, surmie, hortensje, klony palmowe, klony japońskie. 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Pezibear / Pixabay.com

Autor
Które rośliny trzeba ściółkować? Jakie są funkcje ściółek?
Które rośliny trzeba ściółkować? Jakie są funkcje ściółek?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl