Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
45
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa klonu japońskiego i palmowego

Klony japońskie i palmowe to wyjątkowe rośliny z dalekiej Azji. Są wymagającymi roślinami, które zalecane są do sadzenia w najcieplejszych regionach Polski. Decydując się na nie i chcąc się nimi cieszyć przez długi czas, powinniśmy przygotować dla tych roślin odpowiednie stanowisko i nie zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych!

 

Klon japoński (Acer japonicum) i klon palmowy (Acer palmatum) są często ze sobą mylone – obydwa to miniaturowe gatunki klonów pochodzące z Japonii. Na tych azjatyckich wyspach klimat jest znacznie cieplejszy niż panujące w Środkowej Europie, kontynentalne temperatury, dlatego uprawia ich w Polsce może być mocno utrudniona.

Wielu ogrodników decyduje się jednak na zakup tych roślin, ponieważ są one po prostu piękne. Dzięki ich niezwykłej urody liściom, rośliny te to prawdziwe klejnoty ogrodu, które najlepiej wyglądają wyeksponowane przy tarasie czy ścieżce – podziwiane z bliska te pokazują cały swój urok.

Klony palmowe, a japońskie:
czym się różnią?

Klon palmowy (Acer palmatum)

Bardziej odporny jest klon palmowy oraz jego odmiany o czerwonych liściach – 'Atropurpureum' oraz 'Bloodgood'. Nieznacznie gorzej radzą sobie jego odmiany o bardzo mocno powcinanych liściach 'Dissectum' czy 'Dissectum Atropurpureum'.

Klony palmowe do niskie drzewa lub krzewy, które osiągają ok. 4-5 m wysokości. Ich liście są mocno powcinane i mają od 5 do 7 wyraźnych klap. Mają ząbkowany brzeg i piękne barwy.

Klon japoński (Acer japonicum)

Klony japońskie są roślinami bardziej wrażliwymi, dlatego tak istotny jest dla nich dobór odpowiedniego stanowiska. Kupując drzewko, należy zwrócić też uwagę na miejsce jego hodowli, ponieważ rośliny importowane mogą być mniej dostosowane do naszego klimatu.

Drzewa te są większe od klonów palmowych – dorastają do 10 m wysokości. Odmian tej rośliny jest około 300. Liście tej rośliny również mają powcinany kształt, ale zwykle mają więcej klap – około 9.

Uprawa klonu japońskiego i palmowego, fot. PixabayFot. Andrew Martin, Alena Kučerová/Pixabay

Po lewej klon palmowy, po prawej liście klonu japońskiego.

Klony te znane są ze swoich pięknie przebarwiających się jesienią liści. Mają gładką, szarą lub szarobrązową korę, która na starszych egzemplarzach może się łuszczyć. Niektóre klony palmowe posiadają też pędy barwy czerwonej, które są wyjątkowo ozdobne.

Uprawa klonów palmowych i japońskich w ogrodzie

Stanowisko dla klonów palmowych i japońskich powinno być słoneczne lub lekko ocienione. Ważne też, żeby było osłonięte od wiatrów. Rośliny te wyjątkowo dobrze czują się nad wodą przy lekko kwaśnym odczynie próchnicznej gleby – najlepiej zapewnić im stale wilgotną, ale przepuszczalną glebę. Jeśli podłoże jest zbyt piaszczyste, przygotowywane stanowisko wzbogaca się żyzną ziemią ogrodniczą.

Ze względu na to, że korzenie tych klonów rozwijają się blisko powierzchni ziemi, dobrze jest wyściółkować miejsce ich posadzenia, tworząc warstwę termoizolacyjną, która będzie spełniać swoje funkcje zarówno latem, jak i zimą.

Klony te nie lubią nadmiernego nawożenia.

Konieczne jest też okrywanie młodych drzewek w okresie zimowym.

Rośliny te jak już wspomniano wcześniej, są wyjątkowo wrażliwe na temperatury. Często cierpią od mrozów, a wczesną wiosną mocno operujące słońce pobudza zbyt szybko rozwój ich pąków.

Klony japońskie i palmowe nie mają zbyt wielu wrogów naturalnych, ale mogą być czasami atakowane przez mszyce, które łatwo zwalczyć, stosując opryski z preparatów Confidor czy Decis. Dodatkowo bardzo często klony zapadają na chorobę przewodową klonów – jest ona wywoływana przez grzyba i bardzo łatwo się rozprzestrzenia (zaatakowane części roślin poleca się wyłamywać, ponieważ cięcie sekatorem może roznieść chorobę!)

Raz posadzone klony miniaturowe nie powinny być przesadzane, ponieważ bardzo łatwo jest uszkodzić ich delikatne korzenie!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie tekstu Małgorzaty Szymańskiej, zdjęcie tytułowe: Kamilfoto, stux/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Gość Klonitta

15-09-2020 12:56

Kupiłam już kilka klonów japońskich, ale nigdy nie udało mi się ich utrzymać przez wiele lat. Mam ciężką, gliniastą ziemię z tendencją do wiosennego zalegania wody. Klony zbyt długo mają mokre korzenie i zwyczajnie gniją.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu