Logo
Logo

Boisz się, że Twój klon palmowy nie przetrwa zimy? Te metody dają 100% ochrony przed mrozem

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią ryzyko, że Twoje piękne klony palmowe mogą nie przetrwać mroźnych dni. Ale nie martw się! Masz jeszcze czas, aby podjąć działania, które zapewnią im bezpieczną i ciepłą zimę. W tym artykule znajdziesz sprawdzone metody, które ochronią Twoje klony przed niskimi temperaturami, zarówno te rosnące w gruncie, jak i te w donicach. Dowiedz się, jak przygotować glebę, jaką ściółkę wybrać, i jakie materiały najlepiej zastosować do okrycia roślin. Nie pozwól, aby zima zabrała Ci radość z posiadania zdrowych, zielonych klonów palmowych w przyszłym sezonie.

Spraw, by roślina była silna i zdrowa: Idealne warunki dla klonu palmowego

Klon palmowy to roślina, która wymaga specjalnej troski, zwłaszcza w kontekście naszego zmieniającego się klimatu ponieważ gatunek ten nie jest w pełni mrozoodporny (przemarza w temperaturach -18°C / -15°C).

Idealne miejsce dla tego drzewa to lekko zacienione, zaciszne zakątki ogrodu. Unikaj sadzenia go w miejscach, gdzie słońce świeci bezpośrednio przez większą część dnia, ale też nie chowaj go w całkowitym cieniu.

Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę i lekko kwaśna. Aby to osiągnąć, możesz dodać do ziemi kompost lub torf. Ważne jest, aby ziemia była dobrze przepuszczalna, aby uniknąć zastoju wody, który może prowadzić do gnicia korzeni. Regularne sprawdzanie wilgotności gleby pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.

Wraz z ostatnimi dniami lata klony warto wspomagać nawozami jesiennymi, które pomogą im na zgromadzenie cennych substancji niezwykle pomocnych w przetrwaniu zimy.

By nasze rośliny miały możliwie jak najlepiej przygotowane do zimy, musimy o nie dbać cały rok.

 

Jak przygotować do zimy klon palmowy rosnący w gruncie?

Polska zima jest trudnym okresem dla klonu palmowego. Aby zapewnić mu ochronę, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie go na jesieni, zanim temperatura spadnie poniżej zera. Jak to zrobić?

Usyp wokół pnia grubą, izolacyjną warstwę ściółki – powinna mieć 10-20 cm grubości. Możesz użyć kory sosnowej, liści, czy igliwia, które nie tylko chronią korzenie przed mrozem, ale także dodają składników odżywczych do gleby.

Nadziemną część rośliny należy okryć materiałem, który pozwoli roślinie oddychać, ale jednocześnie ochroni przed mrozem. Najlepsza i najbardziej praktyczna jest agrowłóknina zimowa, choć jeśli dysponujemy innymi materiałami (juta, a nawet siano) nie ma przeciwwskazań, by ich użyć. Upewnij się, że materiał jest luźno owinięty wokół rośliny, aby zapewnić cyrkulację powietrza i uniknąć gnicia.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jakiej ochrony potrzebuje klon palmowy uprawiany w donicy?

Klony palmowe w donicach wymagają szczególnej uwagi. Jeśli masz możliwość, przenieś donicę do chłodnego, ale nie ogrzewanego miejsca, takiego jak garaż czy piwnica. Temperatura oscylująca w granicach 0°C będzie idealna dla klona palmowego w donicy.

Jeśli przeniesienie rośliny nie jest możliwe, zabezpiecz korzenie dodatkową warstwą ściółki organicznej. Możesz użyć kory sosnowej, liści lub igliwia. Koronę rośliny okryj agrowłókniną, która ochroni ją przed mrozem, ale pozwoli oddychać. Dodatkowo, trzeba zabezpieczyć system korzeniowy rośliny, czyli donicę, w której rośnie. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest użycie styropianu (z boków ale też od dołu) co będzie izolować korzenie przed zimnem. Można w tym celu użyć tez inne materiały, takie jak złożone na kilka warstw agrowłókniny czy inne tekstylia.

Pamiętaj, że odpowiednia ochrona klonu palmowego przed zimą jest kluczem do jego przetrwania i piękna w kolejnym sezonie. Dzięki tym metodom, Twój klon palmowy będzie bezpieczny nawet w najchłodniejsze dni.

Film poradnikowy o pielęgnacji i ochronie zimowej klonów palmowych

Podlewane / Youtube

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Dan / AdobeStock

Autor
Boisz się, że Twój klon palmowy nie przetrwa zimy? Te metody dają 100% ochrony przed mrozem
Boisz się, że Twój klon palmowy nie przetrwa zimy? Te metody dają 100% ochrony przed mrozem
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl