Wiele klonów ma oryginalny pokrój, ciekawą korę, atrakcyjne kwiaty i/lub owoce. Jednak przede wszystkim rośliny te ceni się za dekoracyjne liście. Zwracają one uwagę szczególnie w okresie jesieni, gdy nabierają intensywnych barw czerwieni, purpury, pomarańczu i żółci.
Klon tatarski podgatunek ginnala (Acer tataricum subsp. ginnala) należy do grupy klonów o silnie przebarwiających się liściach. Występuje naturalnie w Japonii, Korei, Mandżurii, Mongolii, na wschodzie Syberii oraz na zachodzie i północy Chin. Jest ceniony za wysoką odporność mrozową oraz tolerancję na suszę i zanieczyszczenie powietrza.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Starsze egzemplarze klonu ginnala tworzą najczęściej formy wielopienne o ażurowej, parasolowatej koronie, osiągając 10-15 m wysokości i podobną szerokość.
Pędy tego podgatunku są cienkie i czerwonawe. Liście są pojedyncze, najczęściej trójklapowe, ale czasami także bez klap. Mają długość 4-8 cm; na brzegach są grubo ząbkowane; zwracają uwagę ciemnozielonym kolorem i tym, że są błyszczące. Jesienią liście nabierają łososiowej, czerwonej barwy, od której pochodzi potoczna nazwa tego podgatunku – klon ognisty.
Kwiaty klonu ginnala są drobne, żółto-zielone, zebrane po około 50 sztuk w kwiatostanach, rozwijają się w maju, pachną. Owoce to skrzydlaki, początkowo zaczerwienione, później zielone.
Uprawa i wymagania
Klon tatarski podgatunku ginnala ma bardzo małe wymagania uprawowe – rośnie niemal na każdej przepuszczalnej glebie, poza skrajnie suchą. Sadzony na słonecznych stanowiskach atrakcyjne przebarwia się jesienią. Dzięki drobnym liściom bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Znosi syberyjskie mrozy, można go przycinać.
Gdzie posadzić?
To efektowne drzewo, jakim jest klon tatarski podgatunek ginnala nadaje się do sadzenia w ogrodach. Ale ze względu na tolerancję na zanieczyszczenia powietrza, warto wykorzystywać go również na terenach zurbanizowanych – doskonale sprawdza się w zieleni osiedlowej.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |