Logo
Logo

Ogród z klonami palmowymi | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje

Klony palmowe to niezwykle atrakcyjne krzewy lub nieduże drzewa o orientalnym pokroju i delikatnych, powcinanych liściach. Aby w pełni cieszyć się ich urodą, nie wystarczy posadzenie w odpowiednim podłożu i stanowisku. Trzeba jeszcze zapewnić klonom towarzystwo i pasujące tło. Zobacz galerię 15 ogrodów z kolonami palmowymi!

Spis treści
Czym się wyróżnia klon palmowy? Jakie miejsce wybrać dla klona palmowego? Koło czego sadzić klon palmowy i jak aranżować w ogrodzie? Jakie rośliny posadzić przy klonie, by stworzyć "japoński zakątek"? Galeria zdjęć: Inspiracje na ogród z klonem palmowym

Pomysł na ogród z klonami palmowymi

Czym się wyróżnia klon palmowy? Jak wygląda?

Klon palmowy (łac. Acer palmatum) to wolno rosnące drzewo, w naszych warunkach klimatycznych osiągające ok. 3-5 m wysokości. Jego charakterystyczne liście, w zależności od odmiany, są mniej lub bardziej powcinane, mają nieraz postrzępione brzegi i przede wszystkim zachwycają barwą – soczyście zieloną, intensywnie żółtą, czerwoną lub bordową, albo nieco pomarańczową. Drugą charakterystyczną cechą klonów palmowych, z powodu której tak często wybierane są przez właścicieli ogrodów, jest ich pokrój – pędy często są ciekawie powyginane albo wdzięcznie przewisają, dlatego roślina wygląda atrakcyjnie nie tylko od wiosny do jesieni, ale też wtedy, gdy jej liście opadną. Wiele odmian jesienią zaskakuje niezwykłymi, nieraz ognistymi barwami.

Gdzie najlepiej rosną klony palmowe?

Krzewy te najlepiej rosną w jasnych, zacisznych miejscach, w słońcu lub półcieniu (w zależności od odmiany), na lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotnym podłożu.

 
 

Z jakimi roślinami zestawiać klony palmowe?

Najczęściej klony palmowe wykorzystuje się w ogrodach w stylu orientalnym, w zestawieniu z azaliami, różanecznikami i sosnami. Wspaniale prezentują się na tle grabionego żwiru i roślin zimozielonych.

Jakie rośliny tworzą z klonami styl japoński w ogrodzie?

Jeśli chcemy mieć ogród w stylu japońskim, możemy posadzić klon palmowy z innymi roślinami, np. obok funkii, kęp paproci, bambusów czy niskich traw ozdobnych, albo na tle żywopłotu z żywotników czy cisów.

 
 

Z czym jeszcze aranżować klony palmowe?

W małych ogrodach karłowe odmiany klonów palmowych można sadzić przy karłowych i strzyżonych iglakach. Wiosną te rośliny mogą stworzyć (np. na brzegach zbiorników wodnych) wspaniałe tło dla tulipanów, liliowców czy kolorowych pierwiosnków.

Zobacz galerię 15 ogrodów z klonami palmowymi

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: PantherMediaSeller/Depositphotos, iVerde

Autor
Ogród z klonami palmowymi | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z klonami palmowymi | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu