Logo
Logo

Uprawa liliowców w ogrodzie | Co zrobić, aby pięknie kwitły?

Liliowce to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Są piękne i potrafią rosnąć w jednym miejscu nawet 30 lat. Są też bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych co ostatecznie umieszcza te rośliny w czołówce najwspanialszych kwiatów letnich.

Warto jednak poznać podstawowe zasady ich pielęgnacji aby obficie kwitły i długo zdobiły ogród.

Spis treści
Dlaczego warto mieć liliowce w ogrodzie? Gdzie i kiedy sadzić liliowce? Przy jakich roślinach sadzić liliowce? Czy liliowce można sadzić w donicach? Jak pielęgnować liliowce? Co zrobić, aby miały dużo kwiatów? Jak rozmnażać liliowce? Czy liliowce są wieloletnie? Czy przezimują w gruncie?

Liliowce ogrodowe

Liliowce (Hemerocallis) to atrakcyjne i niewymagające rośliny. To jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, które z uwagi na niewielkie wymagania i łatwą uprawę, goszczą w wielu ogrodach przydomowych.

Ich efektowne kwiaty są w pełni rozkwitu jedynie przez jeden dzień. Roślina wytwarza ich jednak bardzo dużo – zazwyczaj liliowiec jest nieprzerwanie ukwiecony przez dwa miesiące. W zależności od odmiany kwitną od czerwca do września. Wśród ogromnej ilości odmian liliowców brakuje wyłącznie kwiatów o kolorach czysto białej, niebieskiej i czarnej.

Twój Ogrodnik / YouTube

 

Gdzie i kiedy sadzić liliowce?
Wymagania liliowców

  • Liliowce najlepiej kwitną i rozwijają się na glebach żyznych o dostatecznej ilości wilgoci.
  • Dobrze rośną zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu, z tym że w słońcu zawsze będą miały więcej kwiatów, a w półcieniu okazalsze i zdrowe liście.
  • Karpy liliowców najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września (w czasie ich rozmnażania) lub na wiosnę.
  • Aby zapewnić im wystarczającą wilgoć w glebie warto przed posadzeniem dodać do niej kompost lub żyzną ziemię próchniczą.
  • Ze względu na ich szybkie rozrastanie powinniśmy je sadzić w grupach po 2-3 rośliny na m2

Liliowce ogrodowe nie wymagają przesadzania – jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki mogą rosnąć nawet 20-30 lat na jednym miejscu.


Przy jakich roślinach sadzić liliowce?
Rabata z liliowcami

Liliowce doskonale komponują się z innymi roślinami wilgociolubnymi. Często dobrze się czują nawet bezpośrednio na wysokich brzegach zbiorników wodnych. Jednocześnie musimy uważać, aby nie sadzić ich w obszarach zalewowych.

Na całorocznych rabatach dobrze komponują się z: kosaćcami (Irys), krwawnicami (Lythrum), funkiami (Hosta), miodunkami (Pulmonaria) oraz tawułkami (Astilbe). W nowoczesnych ogrodach są sadzone przy trawach ozdobnych i różach. Kontrastując z tak odmiennymi roślinami uzyskuje się wyjątkowy efekt.

Czy liliowce można sadzić w donicach?
Miniaturowe odmiany liliowców

Miniaturowe odmiany liliowców takie jak 'Mini Stella' dobrze będą się rozwijać w donicach lub pojemnikach, którymi można ozdobić taras lub balkon. Można także tworzyć ruchome ogrody – ustawiając donice z kwitnącymi liliowcami na rabacie, w miejscu, które prezentuje się w danym okresie mniej efektowniej.

Osiągają one wysokości do 40 cm. Kwitną tak jak wszystkie inne liliowce – od czerwca do września. Potrzebują regularnego podlewania.

  • 'Longsfield Pearl' – kwiaty jasno-kremowe z cytrynowo-zielonym środkiem
  • 'Roswitha' – kwiaty pełne, koloru kremowo z ciemno fioletowym wnętrzem
  • 'Little Grapette' – fioletowe płatki o pofalowanych brzegach z pojedynczym, znikającym, żółtym paskiem na płatkach, żółte wnętrze kwiatu
  • 'Siloam Grace Stamile' – czerwone kwiaty z białą pręgą i zielonkawym wnętrzem

Liliowiec przy tarasie
Fot. LMoonlight/Pixabay

Liliowce będą wspaniałą ozdobą tarasu. Zarówno te w donicach jak i sadzone do gruntu zdobią nie tylko kwiatami, ale również długimi, jasnozielonymi liśćmi.

Podlewanie i nawożenie

Liliowce lubią wilgotną glebę, dlatego też w czasie suszy wymagają obfitego podlewania. Rośliny rosnące w mocnym słońcu należy intensywnie podlewać pamiętając, aby podlewać glebę wokół kęp liści, a nie całą roślinę. Starsze rośliny dobrze sobie radzą mimo braków wody, ponieważ wytwarzają rozbudowany i głęboki system korzeniowy.

Liliowce są też bardzo tolerancyjne, a jeśli rosną na glebach żyznych nie wymagają częstego nawożenia. W przypadku gleb lekkich i ubogich w czasie sezonu wystarczy dwukrotne nawożenie nawozem wieloskładnikowym: wiosną o większej zawartości azotu, późnym latem o większej zawartości potasu i fosforu.

Rozmnażanie

Rośliny można bardzo łatwo rozmnażać wegetatywnie, poprzez podział kęp. Rośliny dzieli się wtedy zwykle na 2-3 części. Zabieg ten należy przeprowadzać we wrześniu.

Zimowanie

Karpy liliowców zimują w gruncie i nie przemarzają nawet w mroźne zimy. Wrażliwe zagraniczne odmiany, które na pewno będą odpowiednio oznaczone w centrach ogrodniczych, warto zabezpieczyć usypując na powierzchni ziemi kopczyk z torfu lub liści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcia tytułowe: huggy1 / Depositphotos oraz Klaus Dieter vom Wangenheim / Pixabay

Autor
Uprawa liliowców w ogrodzie | Co zrobić, aby pięknie kwitły?
Uprawa liliowców w ogrodzie | Co zrobić, aby pięknie kwitły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl