Jakie liliowce posadzić w ogrodzie?
Liliowce ogrodowe pochodzą z Azji, głównie z Japonii i Chin. Jednak najwięcej miłośników zdobyły na drugiej półkuli – w Stanach Zjednoczonych, w których powstało i powstaje nadal coraz więcej nowych atrakcyjnych odmian. W łagodniejszym klimacie Kalifornii i Florydy stworzono odmiany należące do grupy Evergreen, które zachowują zielone liście przez cały rok. W Polsce na terenach południowo-zachodnich rośliny te są w stanie przezimować po osłonięciu kęp na zimę.
Obecnie zarejestrowanych jest prawie 30 tysięcy odmian liliowców ogrodowych. Przy czym starsze, wyhodowane w mniej sterylnych warunkach, są o wiele bardziej odporne na trudne warunki pogodowe.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Warto wiedzieć: piękne kolory i kształty liliowców
- Wiele odmian liliowców jest dwu lub trójkolorowa w kontrastowych barwach, z odmiennym obrzeżeniem, pierścieniem lub oczkiem.
- Kwiaty liliowców przybierają kolory od białego poprzez odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni aż do bordowych i fioletowych. Wśród kolorów i odcieni kwiatów liliowców brakuje jedynie czysto białego, niebieskiego i czarnego.
- Obrzeżenia płatków kwiatów w postaci falbanek czy frędzelków jeszcze bardziej uatrakcyjniają roślinę.
- Odmiany o bardzo dużych kielichach kwiatowych to: 'Long Tall Sally', której średnica kwiatu dochodzi do 40 cm, 'Rouge and Curls', 'Ice Breaker'.
- Najwyższym liliowcem ogrodowym jest odmiana 'Berlin Tallbox', która osiąga 182 cm wysokości.
1. 'Chcolate Dreams', 2. 'Changing Latitude', 3. 'Irish Ice', 4. 'Sweet Devotion', 5. 'Spider Miracle', 6. 'Radiant Greetings', 7. 'Night Embers', 8. 'Islesworth' |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, opracowanie na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: 510420 / Pixabay