Liliowiec 'American Revolution' (Hemerocallis) to bylina należąca do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Przedstawiciele tego gatunku występują głównie w Azji. 'American Revolution' jest jednak odmianą wyselekcjonowana przez botaników i wprowadzoną do obrotu w 1972 roku.

Roślina ma wzniesiony pokrój i należy do grupy średnio wysokich liliowców. Dorasta zwykle do 60-90 cm wysokości. Wytwarza długie równowąskie liście i podziemne, krótkie kłącza. Kwiaty pojawiają się na bezlistnych pędach. Są duże, mają dzwonowaty kształt i mahoniową barwę. Pojedyncze kwiaty kwitną krótko (czasem jeden dzień), ale cała roślina kwitnie długo i obficie (od maja do sierpnia).

Uprawa liliowca 'American Revolution'

Liliowce najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Optymalne podłoże to lekka, żyzna, i stale lekko wilgotna gleba (roślina jest tolerancyjna pod tym względem).

W czasie sezonu wegetacyjnego liliowca warto regularnie nawozić (środkami o niskiej zawartości azotu), natomiast w okresach suszy wymaga podlewania.

Roślinę najlepiej sadzić na miejsce stałe wiosną lub jesienią - nie należy jednak zabiegu powtarzać zbyt często, liliowiec źle bowiem reaguje na zmiany stanowisk. W okresie wiosennym liliowca można także rozmnażać przez podział kłączy.

Bylina może przemarzać w Polsce, przed nadejściem zimy należy ją więc ochronić - np.: używając gałęzi iglaków.

To gatunek długowieczny -  z powodzeniem może być uprawiany nawet przez 20 lat.

Zobacz także: Liliowce ogrodowe - tysiące kolorowych odmian

Zastosowanie

Liliowiec 'American Revolution' z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia wielogatunkowej barwnej rabaty lub jako ozdobę na trawniku. Ze względu na fakt, że roślina lubi wilgotne środowisko (i pochodzi z krajów azjatyckich) często sadzi się ją w pobliżu oczek wodnych lub strumyków.

fot. F. D. Richards (źródło: Flickr.com.cc.)