Podlej rośliny późną jesienią nim nadejdą mrozy!

Podlewanie roślin przed zimą fot. photoguns - AdobeStock

Pytanie czytelnika: Czy to prawda, że rośliny ogrodowe trzeba obficie podlać późną jesienią, zanim przyjdą mrozy? Słyszałem też, że niektóre rośliny potrzebują podlewania w trakcie zimy – które to gatunki?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
29
Spis treści
Uwaga na bardzo suchą jesień! Dlaczego ogrody potrzebują podlewania jesienią? Które rośliny trzeba podlewać przed i w trakcie zimy? Jak podlewać ogród w czasie zimy?

Podlewaj ogród przed mrozami – jesienią i zimą!

Uwaga na bardzo suchą jesień!

W ostatnich latach, jesienią spotykamy się z uciążliwą suszą. Pora roku, która powinna być deszczowa, wilgotna i mglista, jest coraz częściej słoneczna i sucha. Wyraźnie widać to przy sadzeniu roślin, kiedy wykopując dołek wyciągamy z niego sypką, pozbawioną wilgoci ziemię. Taki stan rzeczy jest bardzo niekorzystny dla roślin – nie mogą one zgromadzić odpowiedniej ilości wody w swoich tkankach, a by ograniczyć jej straty, drzewa i krzewy wcześniej zrzucają swoje liście. W następstwie, gdy wiosną budzą się do życia, stają się osłabione i podatne na choroby.

Dlaczego ogrody potrzebują podlewania jesienią?

  • Po pierwsze, same rośliny muszą zmagazynować wodę na zimę, by wiosną soki roślinne w ich tkankach prawidłowo rozpoczęły krążenie.
  • Po drugie, jeśli jesienią w ziemi wśród korzeni, nie zgromadzi się odpowiednia ilość wilgoci, budzące się wiosną rośliny będą zdane tylko na zapasy wody w swoim wnętrzu. Jej brak w podłożu spowoduje tzw. suszę fizjologiczną, czyli brak możliwości pobrania wody oraz składników pokarmowych przez korzenie.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Które rośliny trzeba podlewać przed i w trakcie zimy?

Wiele gatunków powinno się podlewać nie tylko jesienią ale i zimą. Dotyczy to w szczególności liściastych roślin zimozielonych (np. bukszpanów) oraz zimozielonych iglaków. Rośliny te zachowują swoje zielone części asymilacyjne przez cały rok i tym samym nieprzerwanie transpirują (tj. tracą wodę). Jeśli nie mają jej dostępnej w ziemi, albo jest ona zamarznięta nastaje (to również prowadzi do zjawiska suszy fizjologicznej).

Brak podlewania w zimie to jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji. Jest to też główny powód brązowienia i wysychania drzew i krzewów iglastych.

Jak podlewać ogród w czasie zimy?

Zabieg podlewania w zimie wykonuje się w umiarkowanie ciepłe, bezmroźne dni – zwykle kilkukrotnie w okresie zimowym. Wody nie trzeba żałować, aby dostała się także do niższych warstw korzeni. Trzeba też uważać, by jak najmniej moczyć nadziemne fragmenty podlewanych roślin!


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: photoguns / AdobeStock oraz MabelAmber, MMT/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści