Podlej rośliny późną jesienią nim nadejdą mrozy!

Podlewanie roślin przed zimą fot. photoguns - AdobeStock

Pytanie czytelnika: Czy to prawda, że rośliny ogrodowe trzeba obficie podlać późną jesienią, zanim przyjdą mrozy? Słyszałem też, że niektóre rośliny potrzebują podlewania w trakcie zimy – które to gatunki?

Posłuchaj
00:00
29
Spis treści
Uwaga na bardzo suchą jesień! Dlaczego ogrody potrzebują podlewania jesienią? Które rośliny trzeba podlewać przed i w trakcie zimy? Jak podlewać ogród w czasie zimy?

Podlewaj ogród przed mrozami – jesienią i zimą!

Uwaga na bardzo suchą jesień!

W ostatnich latach, jesienią spotykamy się z uciążliwą suszą. Pora roku, która powinna być deszczowa, wilgotna i mglista, jest coraz częściej słoneczna i sucha. Wyraźnie widać to przy sadzeniu roślin, kiedy wykopując dołek wyciągamy z niego sypką, pozbawioną wilgoci ziemię. Taki stan rzeczy jest bardzo niekorzystny dla roślin – nie mogą one zgromadzić odpowiedniej ilości wody w swoich tkankach, a by ograniczyć jej straty, drzewa i krzewy wcześniej zrzucają swoje liście. W następstwie, gdy wiosną budzą się do życia, stają się osłabione i podatne na choroby.

Dlaczego ogrody potrzebują podlewania jesienią?

  • Po pierwsze, same rośliny muszą zmagazynować wodę na zimę, by wiosną soki roślinne w ich tkankach prawidłowo rozpoczęły krążenie.
  • Po drugie, jeśli jesienią w ziemi wśród korzeni, nie zgromadzi się odpowiednia ilość wilgoci, budzące się wiosną rośliny będą zdane tylko na zapasy wody w swoim wnętrzu. Jej brak w podłożu spowoduje tzw. suszę fizjologiczną, czyli brak możliwości pobrania wody oraz składników pokarmowych przez korzenie.

Które rośliny trzeba podlewać przed i w trakcie zimy?

Wiele gatunków powinno się podlewać nie tylko jesienią ale i zimą. Dotyczy to w szczególności liściastych roślin zimozielonych (np. bukszpanów) oraz zimozielonych iglaków. Rośliny te zachowują swoje zielone części asymilacyjne przez cały rok i tym samym nieprzerwanie transpirują (tj. tracą wodę). Jeśli nie mają jej dostępnej w ziemi, albo jest ona zamarznięta nastaje (to również prowadzi do zjawiska suszy fizjologicznej).

Brak podlewania w zimie to jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji. Jest to też główny powód brązowienia i wysychania drzew i krzewów iglastych.

Jak podlewać ogród w czasie zimy?

Zabieg podlewania w zimie wykonuje się w umiarkowanie ciepłe, bezmroźne dni – zwykle kilkukrotnie w okresie zimowym. Wody nie trzeba żałować, aby dostała się także do niższych warstw korzeni. Trzeba też uważać, by jak najmniej moczyć nadziemne fragmenty podlewanych roślin!


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: photoguns / AdobeStock oraz MabelAmber, MMT/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści