Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Rośliny zimozielone ozdobią ogród zimą | Jak gatunki wybrać?

W zimie na pierwszy plan wstępuje roślinność iglasta, która przez pozostałą część roku stoi nieco w cieniu, będąc zwykle tłem dla kompozycji liściastych. Uwagę przyciągają też ciemne liście krzewów zimozielonych, które stają się wyraźnie widoczne w tym okresie. Poznaj rośliny zimozielone i natchnij się na ogród ozdobny zimą.

Spis treści
Co to rośliny zimozielone Najlepsze gatunki ozdobne zimą Czym kierować się wybierając rośliny Wymagania i pielęgnacja roślin zimozielonych

Czym są rośliny zimozielone?

Charakterystyka

Rośliny zimozielone to zbiorcza nazwa wszystkich gatunków roślin iglastych i liściastych, które nie zrzucają liści na zimę i nie przechodzą w stan spoczynku – zachowują zielone liście i aktywność metaboliczną, którą dostosowują do surowych warunków zimowych. Mogą do nich należeć krzewy, krzewinki oraz drzewa.

Grupy i wybrane gatunki

Najważniejszą grupą roślin zimozielonych są iglakiSosny, świerki, jodły czy jałowce doskonale prezentują się na tle kontrastowego, śnieżnego puchu, jak również w różnorodnych zestawieniach roślinnych, dlatego są chętnie i często sadzone w ogrodach.

Zimą duże znaczenie w ogrodzie mają też zimozielone rośliny liściaste, takie jak np. ognik szkarłatny, mahonia pospolita, bukszpan wieczniezielony czy ligustr pospolity.

Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Przeczytaj także
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku

Jak wybrać ozdobne rośliny zimozielone do ogrodu?

Ważne cechy i zestawianie roślin

Podczas zimowych spacerów nie tylko zieleń ale przede wszystkim kształty roślin stają się niezwykle istotne. Ważne jest, by przy tworzeniu kompozycji z roślin zimozielonych pamiętać o zróżnicowanym, lecz harmonijnym doborze gatunkowym pod względem ich sylwetek.

Warto jest sadzić obok siebie rośliny zimozielone o różnym kolorze igieł czy liści (od zielonego po niebieski). Takie zestawienia gwarantują znakomity efekt i wskazują na świadome zagospodarowanie przestrzeni.

W ogrodzie ozdobnym zimą często sadzi się obok siebie rośliny zimozielone oraz te zrzucające liście ale o ozdobnych pędach – takie zestawienie sprawia, że kompozycja wydaje się lżejsza, przemyślana i zbalansowana.

Bardzo efektowne są zimozielone krzewinki i krzewy płożące, które sprawiają, że wśród uśpionych zimą, szaroburych rabat przebija trochę soczystej, żywej zieleni. Ogród nabiera przytulności i wydaje się pełen. Warto też wiedzieć, że gatunki te są z reguły odporne na opadające liście (nie gniją pod nimi).

Wymagania roślin zimozielonych

Wybierając gatunki roślin należy pamiętać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, by faktycznie pięknie zdobiły nasz ogród przez całą zimę. Pamiętajmy o zabiegach takich jak:

Tekst i zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Autor
Rośliny zimozielone ozdobią ogród zimą | Jak gatunki wybrać?
Rośliny zimozielone ozdobią ogród zimą | Jak gatunki wybrać?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Porady ogrodnicze
Zima + WSZYSTKIE TAGI
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)
Powiązane rośliny