Rośliny zimozielone ozdobią ogród zimą | Jak gatunki wybrać? Galeria
1 z 6
Źródło: Teodor / Pixabay
Kosodrzewina czyli sosna górska (łac. Pinus mugo) to niski iglak polecany do ogrodów skalnych oraz do tworzenia atrakcyjnych zestawów kolorystycznych z innymi roślinami zimozielonymi. Wśród dostępnych odmian ozdobnych są kosodrzewiny o różnej wysokości, o żółtych igłach jak i o większej lub mniejszej predyspozycji do rozrastania się wszerz.
2 z 6
Źródło: olive.titus / Flickr
Sosna oścista, sosna kolczasta (łac. Pinus aristata) charakteryzująca się bardzo powolnym wzrostem – po 30 latach osiąga około 3 m. Cechą wyróżniającą są krótkie pędy, lekko wygięte oraz bardzo gęste, ciemnozielone igły, na których znajdują się białawe kłaczki żywicy. Polecana jest do małych ogrodów, ogrodów skalnych oraz ogrodów japońskich.
3 z 6
Źródło: Alicja / Pixabay
Świerk kłujący (łac. Picea pungens) to gatunek wyróżniający się niebieskawym kolorem i bardzo sztywnymi, ostrymi igłami. Posiada bardzo dużo odmian ozdobnych i tak znajdziemy świerki karłowe, szczepione na pniu na różnych wysokościach, o przewieszających się gałęziach czy też kolumnowe.
4 z 6
Źródło: Markéta (Machová) Klimešová / Pixabay
Jodła pospolita lub jodła biała (łac. Abies alba) to zimozielone drzewo o miękkich, tępo zakończonych igłach. Tak jak u innych iglaków i tutaj występuje duże zróżnicowanie odmianowe – do ogrodu możemy wybrać jodły karłowe, o różnych pokrojach czy też różnych odcieniach zieleni. Warto pamiętać, że młodsze osobniki nie są w pełni mrozoodporne i wymagają okrywania na zimę.
5 z 6
Źródło: Goran Horvat / Pixabay
Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea) to krzew zimozielony o liściach, które mogą jednak zupełnie opaść w mroźniejsze zimy. Główną ozdobą zimową są jego owoce, których barwa, zależnie od gatunku, może mieć odcienie czerwieni, pomarańczu i żółci. Owocostany mogą pozostać na krzewie przez całą zimę, jednak z racji tego, że są przysmakiem ptactwa, potrafią szybko zniknąć z krzewów Ognik polecany jest na żywopłoty, jak i swoiste szpalery ochronne (posiada ciernie).
6 z 6
Źródło: Meggar / CC BY-SA 3.0 / https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1375500
Mahonia pospolita (łac. Mahonia aquifolium) to duży, zimozielony. Posiada soczystozielone, błyszczące liście i początkowo sine, a później granatowe owoce – przysmak ptaków. Mahonia jest rośliną wrażliwą i wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru ale nie na bezpośrednim słońcu. Krzew doskonale nadaje się na nieformowane żywopłoty w zacienionych miejscach. Polecany jest również do nasadzeń parkowych. Wśród odmian ozdobnych mahonii znajdziemy odm. karłowe oraz o różnych kolorach liści (np. czerwonych lub fioletowo nabiegłych).