Które rośliny wymagają podlewania zimą?
Mogłoby się wydawać, że rośliny zimą nie potrzebują wody, bo przecież przechodzą okres spoczynku i przestają rosnąć. Jest jednak pewna szczególna grupa roślin, gatunki zimozielone, która zachowuje ulistnienie przez cały rok. Rośliny te nie zasypiają całkiem na zimę. Ich procesy życiowe jedynie zwalniają!
Liście roślin zimozielonych zimą prowadzą spowolnioną wegetację, ale tak samo jak latem, przez maleńkie szparki oddają na zewnątrz część znajdującej się w nich wody (proces transpiracji). Zimą temu procesowi sprzyjają duże wahania temperatur, mroźne wiatry oraz mocno świecące słońce. Przez to z czasem w tkankach roślin zimozielonych zaczyna brakować wody – nie są w stanie pobrać jej z zamarzniętego podłoża i zaczynają cierpieć z powodu tzw. suszy fizjologicznej.
Objawy suszy fizjologicznej u różanecznika (Rhododendron) – zwisające i zwinięte liście. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Te rośliny podlej zimą!
Aby nie dopuścić do przesuszenia roślin iglastych i zimozielonych (min. wrzosy, różaneczniki, bukszpany, trzmieliny, bluszcze, mahonię pospolitą, runiankę japońską) uprawianych w ogrodzie w gruncie oraz w pojemnikach należy je od czasu do czasu podlać. Szczególnie wtedy, gdy opady śniegu są dość mizerne lub ich nie ma. Oczywiście nie możemy tego robić, gdy jest mróz. Krzewy podlewamy w czasie odwilży, gdy przez pewien czas temperatura powietrza utrzymuje się powyżej zera.
Podlewając zimą rośliny, szczególnie powinniśmy pamiętać o gatunkach o dużych, płaskich liściach, które wysychają szybciej, gdyż transpirują więcej wody (np. mahonia, różanecznik, bluszcz, runianka). Rzadziej podlewamy gatunki o drobnych lub mocno zredukowanych liściach (np. iglaki). Uważajmy też na to, aby przy podlewaniu nie moczyć liści roślin.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska, nd700/Fotolia