Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), nazywana płonącym krzewem, należy do rodziny dławiszowatych (Celastraceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. W Polsce spotyka się ją głównie w uprawie – często w zieleni miejskiej i parkach.

Krzew posiada rozłożysty, silnie rozgałęziony pokrój. Osiąga 2-3 m wysokości. Kwitnie od maja do czerwca, kwiaty są jednak niepozorne. Ozdobą trzmieliny są eliptyczne liście, przebarwiające się jesienią na czerwono oraz charakterystyczne owoce – czerwonofioletowe torebki. Gatunek jest trujący dla człowieka, natomiast dostarcza bezpiecznego pokarmu dla ptaków.

Wymagania i uprawa

Krzew jest łatwy w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale znosi także półcień. Nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie suche, średnio zasobne w składniki pokarmowe.

Gatunek jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy – w pierwszych tygodniach po posadzeniu – zaleca się podlewać. Dobrze reaguje nawet na silne cięcie.

Zastosowanie

Roślinę warto wykorzystywać przy tworzeniu krzewiastych kompozycji oraz żywopłotów (w ogrodach, parkach, zieleni miejskiej). Odmiany karłowe nadają się do uprawy w pojemnikach. 

Pasuje do ogrodów niezależnie od stylu urządzania. Odradza się uprawy w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci – trujące owoce mają atrakcyjny wygląd. Natomiast trzmielinę można posadzić po to, aby przyciągnąć ptaki (m.in. rudziki).

Zdjęcie tytułowe: Jean-Pol GRANDMONT/CC BY 3.0/Wikimedia Commons