Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), nazywana płonącym krzewem, należy do rodziny dławiszowatych (Celastraceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. W Polsce spotyka się ją głównie w uprawie – często w zieleni miejskiej i parkach.

Krzew posiada rozłożysty, silnie rozgałęziony pokrój. Osiąga 2-3 m wysokości. Kwitnie od maja do czerwca, kwiaty są jednak niepozorne. Ozdobą trzmieliny są eliptyczne liście, przebarwiające się jesienią na czerwono oraz charakterystyczne owoce – czerwonofioletowe torebki. Gatunek jest trujący dla człowieka, natomiast dostarcza bezpiecznego pokarmu dla ptaków.

Wymagania i uprawa

Krzew jest łatwy w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale znosi także półcień. Nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie suche, średnio zasobne w składniki pokarmowe.

Gatunek jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy – w pierwszych tygodniach po posadzeniu – zaleca się podlewać. Dobrze reaguje nawet na silne cięcie.

Zastosowanie trzmieliny oskrzydlonej

Roślinę warto wykorzystywać przy tworzeniu krzewiastych kompozycji oraz żywopłotów (w ogrodach, parkach, zieleni miejskiej). Odmiany karłowe nadają się do uprawy w pojemnikach. 

Pasuje do ogrodów niezależnie od stylu urządzania. Odradza się uprawy w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci – trujące owoce mają atrakcyjny wygląd. Natomiast trzmielinę można posadzić po to, aby przyciągnąć ptaki (m.in. rudziki).

Zdjęcie tytułowe: Jean-Pol GRANDMONT/CC BY 3.0/Wikimedia Commons