Logo
Logo

Zimozielone nie zmarnieją, jeżeli zrobicie to jeszcze przed pierwszym mrozem. Inaczej zbrązowieją

Rośliny zimozielone to jeden z kluczowych elementów w zimowym ogrodzie. Ich wiecznie zielone liście i igły przynoszą ukojenie dla oczu w chłodne, szare dni. Jednak, aby zachować piękno tych roślin, niezbędne jest odpowiednia opieka w okresie jesienno-zimowym.

Dlaczego trzeba szczególnie zadbać o tę grupę roślin przed mrozami i jest to tak ważne? Jak to robić prawidłowo? Oto szczegółowy przewodnik.

Spis treści
Jakie są zalety roślin zimozielonych? Co dają nam zimą? Dlaczego trzeba podlewać rośliny zimozielone zimą? Jakie są zasady podlewania roślin zimozielonych? Gdzie najlepiej uprawiać rośliny zimozielone? Czego nie robić przy podlewaniu?

W ogrodzie na rabatach bylinowych oraz w kompozycjach z krzewów warto sadzić rośliny zimozielone – jest wiele gatunków mniejszych i większych, które cenimy szczególnie zimą, po opadnięciu liści z drzew i krzewów. Są zielone przez 12 miesięcy w roku. Niektóre wiosną zachwycą nas dodatkowo kwiatami (np. różaneczniki i laurowiśnie), a inne zaowocują i staną się stołówką dla ptaków (np. irgi i ogniki). Z wielu można zrobić gęste  żywopłoty lub sadzić przy brzegach rabat i tworzyć eleganckie obwódki (np. lawenda). Część świetnie znosi cięcie i nadaje się na tzw. zielone rzeźby.

Pomimo, że ta grupa roślin ma mnóstwo zalet, nie można zapomnieć o szczególnych wymaganiach w okresie jesienno-zimowym. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do tego, że uschną, a ich liście zbrązowieją. Kluczowym zabiegiem jest podlewanie roślin zimozielonych!

Dlaczego podlewanie jest kluczowe dla roślin zimozielonych?

Rośliny zimozielone, w przeciwieństwie do roślin liściastych oraz niewielkiej liczby gatunków iglastych zrzucających liście na zimę, nie tracą liści na zimę. Oznacza to, że nadal prowadzą procesy życiowe, w tym transpirację (parowanie wody przez liście). Chociaż procesy te są wolniejsze zimą, nadal wymagają odpowiedniej ilości wody.

Z uwagi na zamarznięte podłoże, zimą rośliny mają ograniczony dostęp do wody. Może to prowadzić do stresu, a w końcu do tzw. suszy fizjologicznej i uszkodzenia roślin.

Dlatego o tej grupie roślin nie można zapominać, szczególnie przed nadejściem mrozów. Odpowiednie nawodnienie podłoża sprawi, że do wiosny utrzymają zdrowe, zielone liście i wiosną wiele z nich pięknie zakwitnie.

Jak i kiedy podlewać? Najważniejsze zasady!

  • Rękę na pulsie trzeba trzymać przez kolejne miesiące: od późnej jesieni aż do ostatnich wiosennych przymrozków.
  • Ważne jest także, aby przeprowadzać podlewanie roślin zimozielonych wtedy, gdy temperatura jest dodatnia i gleba nie jest zamarznięta.
  • Najlepiej podlewać rano, aby rośliny miały czas na wchłonięcie wody przed nadchodzącym chłodem nocy.
  • Istotne jest również to, aby nie przesadzić z ilością wody, gdyż zbyt duża jej ilość może prowadzić do gnicia korzeni. Ilość wody trzeba również dostosować do gatunku rośliny i jej rozmiarów.
Rośliny zimozielone pod śniegiem
Fot.  Sue Wall / AdobeStock
Zimą, poza podlewaniem w czasie odwilży, rośliny zimozielone trzeba otrząsać ze śniegu. Niewielka ilość białego puchu nie jest groźna, ale duża ilość mokrego śniegu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jednak zawsze pamiętaj o tym, że śnieg, po stopnieniu nawilży podłoże. Dlatego nie wynoś go spod roślin.

Optymalne warunki dla zimozielonych

Oprócz odpowiedniego podlewania, ważne jest także zapewnienie roślinom zimozielonym optymalnych warunków do przetrwania zimy. Obejmuje to m.in. właściwe stanowisko, odpowiednią warstwę ściółki oraz ochronę przed mrozem i wiatrem. 

Mniejsze parowanie u roślin zimozielonych następuje na stanowiskach zacisznych i osłoniętych od wiatrów. W Polsce dominują wiatry z kierunku zachodniego. Więc jeśli uprawiasz rośliny zimozielone w donicach i masz taką możliwość, przenieś pojemniki jesienią na stronę wschodnią lub w inne zaciszne miejsce ogrodu.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy rośliny zimozielone nie rosną pod okapem dachu – bo wtedy nawet w czasie opadów deszczu czy po opadach śniegu podłoże wokół nich będzie suche. Egzemplarze rosnące pod okapami wymagają jesienią, zimą i wiosną częstszego podlewania.

Wszystkie te czynniki wpływają na zdrowie roślin i ich zdolność do przetrwania trudnych warunków zimowych.

Błędy przy podlewaniu roślin zimozielonych

Podlewanie roślin zimozielonych może wydawać się prostym zadaniem, ale istnieje kilka pułapek. Jeśli zrobisz to źle – pomimo dobrych chęci zaszkodzisz roślinom. Oto najważniejsze błędy, których należy unikać:

  • Nadmiar wody: jednym z najczęstszych błędów jest przesadne podlewanie. Rośliny zimozielone potrzebują mniej wody w okresie zimowym, a nadmierna wilgoć może prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.
  • Podlewanie w niewłaściwym czasie: unikaj podlewania w mroźne dni, gdy temperatura spada poniżej zera. Woda zamrożona w glebie może uszkodzić korzenie roślin. Zamiast tego, wybierz cieplejsze, bezmroźne dni.
  • Zaniedbywanie podlewania: pomimo że zima to czas spoczynku dla wielu roślin, zimozielone nadal potrzebują wody do utrzymania zdrowia. Zaniedbanie podlewania, szczególnie w okresach bezśnieżnych i suchych, może prowadzić do wysychania i osłabienia roślin. Trzeba również pamiętać o tym, że rośliny tracą dużo więcej wilgoci podczas słonecznej i wietrznej pogody, niż podczas gdy jest pochmurno i bezwietrznie.
  • Podlewanie liści zamiast podłoża: skup się na podlewaniu gleby wokół rośliny, a nie liści. Dostarczaj ją konewką lub wężem bezpośrednio do korzeni. Woda na liściach w chłodne dni zamarznie, co z kolei może uszkodzić delikatne tkanki rośliny.
  • Dostosowanie podlewania do potrzeb rośliny i rodzaju podłoża: każda roślina zimozielona ma inne potrzeby wodne. Upewnij się, że znasz wymagania swoich roślin i dostosowuj podlewanie do indywidualnych potrzeb, jak również do warunków pogodowych i rodzaju gleby. Na przykład w podłożu piaszczystym straty wody są dużo większe niż w gliniastym.

Postępując zgodnie z opisanymi zasadami i unikając popełniania tych błędów, zapewnisz swoim roślinom zimozielonym optymalne warunki do wzrostu, a Twój ogród będzie cieszył oko o każdej porze roku.

 

Tekst: ZO, zdjęcia tytułowe: Hcast, Alex,  Sue Wall / AdobeStock

Autor
Zimozielone nie zmarnieją, jeżeli zrobicie to jeszcze przed pierwszym mrozem. Inaczej zbrązowieją
Zimozielone nie zmarnieją, jeżeli zrobicie to jeszcze przed pierwszym mrozem. Inaczej zbrązowieją
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl