Jakie krzewy iglaste na zimozielony żywopłot? Najlepsze odmiany

Chcąc uzyskać szczelny, zimozielony żywopłot z krzewów iglastych warto sięgnąć po sprawdzone odmiany. Jakie rośliny najlepiej się sprawdzą i jak najsprawniej zasadzić taki żywopłot? Sprawdź nasze propozycje!

Posłuchaj
00:00
25
Spis treści
Jakie krzewy zimozielone wybrać na żywopłot? Cis pośredni 'Hicksii' Żywotnik zachodni 'Brabant' Choina kanadyjska Świerk kłujący 'Koster'

Drzewa i krzewy iglaste idealne na żywopłot

Zwarty i zimozielony żywopłot stworzą gatunki drzew i krzewów iglastych lubiących cięcie. Dzięki regularnej pielęgnacji rośliny szybko zagęszczą się i utworzą szczelną, zieloną ścianę. Poza funkcją osłonową, taki żywopłot to doskonałe tło dla pozostałych roślin rosnących w ogrodzie. Polecane rośliny to:

  • Cis pośredni (Taxus x media) 'Hicksii' – charakteryzuje się dość silnym wzrostem, dobrze się czuje w pełnym słońcu oraz cieniu, wymaga dość żyznego i wilgotnego podłoża. Doskonale się zagęszcza po cięciu. Uwaga na dzieci: cis jest trujący.
  • Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Brabant' – dość powszechnie sadzona roślina żywopłotowa. Prezentuje się najlepiej przy regularnym cięciu, tworząc jednolitą powierzchnię zieleni. Jest najszybciej rosnącą odmianą kolumnową żywotnika. Lubi wilgotne i żyzne gleby oraz słoneczne (półcieniste) stanowisko.
  • Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – drzewo o delikatnych igłach i lekko przewieszających się pędach, dobrze rośnie w pełnym słońcu oraz cieniu, w miejscu osłoniętym, na glebach żyznych i wilgotnych. Świetnie znosi cięcie.
  • Świerk kłujący (Picea pungens) 'Koster' – świerk o srebrnym zabarwieniu igieł i zwartym pokroju, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Sadzony gęsto w szpalerze utworzy interesujący kolorystycznie żywopłot, który można delikatnie formować.

Wybrane na żywopłot krzewy iglaste sadzi się w jednym rzędzie. Najłatwiej jest wykopać wspólny rów, ustawić równo drzewka przy sznurku i sadzić je po kolei, zaprawiając podłoże torfem i kompostem. Na koniec obficie podlać.

Ogólnie przyjmuje się rozstawę wymienionych krzewów co 60 cm przy mocno przycinanym żywopłocie oraz ok. 1 m przy luźniejszym szpalerze.


Tekst i zdjęcia: źródło – archiwum Budujemy Dom

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści