Logo
Logo

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis)

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: luźny, wzniesiony
 • Wysokość: do ok. 15 m
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Korona: szeroka, stożkowata, luźna, nieregularna
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień, cień
 • Zastosowanie: żywopłoty, brzegi zbiorników wodnych, pojedynczo, duże ogrody, parki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

  Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Rodzaj choina liczy 10 gatunków. Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej.

  To żywiczne drzewo osiąga w ogrodach ok. 15 metrów wysokości i 8 m szerokości. Przyrasta ok. 20 cm rocznie. Bardzo często rozwija formy wielopienne. Wytwarza szerokostożkową, luźną koronę o przewieszających się gałęziach. wierzchołek drzewa przegina się ku dołowi, a pędy są cienkie i lekko owłosione.

  Igły choiny są drobne, miękkie, lekko spłaszczone i zaokrąglone na końcu. Po spodniej stronie posiadają dwa jasne paski. Charakterystyczne jest, że na szczycie pędu igły są inne – mniejsze, odwrócone i skierowane do przodu.

  Szyszki choiny kanadyjskiej są małe, wrzecionowato-owalne (długości około 2,5 cm) zwisające i prawie siedzące na gałęziach. Po dojrzeniu odpadają z drzewa.

   

  Choiny wytwarzają szeroki, płaski ale też dość gęsty system korzeniowy.

  Wymagania i uprawa

  Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych. Najlepiej będzie rosnąć na stanowisku półcienistym (na pełnym słońcu może chorować, a w cieniu rośnie bardzo wolno).

  Roślina dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Jest dość wytrzymała na niskie temperatury ale w ostrzejsze zimy może przemarzać (najlepiej czuje się w rejonach Polski zachodniej, środkowej i południowo-zachodniej).

  Cięcie znosi bardzo dobrze. Jest natomiast wrażliwa na upały, silny wiatr i nie lubi miejskich zanieczyszczeń powietrza. 

  Choiny rozmnaża się przez sadzonkowanie lub z nasion, które należy stratyfikować. Siejemy je zwykle do zimnego inspektu lub szklarni. Większe ilości nasion można także wysiewać wprost do ziemi (kwiecień – początek maja). Młode siewki wymagają cieniowania i starannej pielęgnacji.

  Zastosowanie

  Choina kanadyjska ma bardzo szerokie zastosowanie. W parkach i dużych ogrodach doskonale nadaje się sadzenia samotnie lub w liczbie 3-5 sztuk obok siebie. Szczególnie ładnie prezentuje się z regularnymi koronami srebrnych lub niebieskawych odmian świerków i jałowców.

  Dobrze znosi strzyżenie i formowanie, dlatego też chętnie używana jest na żywopłoty. Bardzo lubi sąsiedztwo z wodą.

  Polecane odmiany

  • 'Pendula' – o mocno zwisających pędach; dorasta do 2,5 metra; wrażliwa na mróz
  • 'Jeddeloh' – karłowa (do 1 m wysokości); spiralnie ułożone pędy, z zagłębieniem na środku korony (od góry)
  • 'Nana' – karłowa; bez zagłębienia w środku

  Ciekawostki

  Choina kanadyjska jest symbolem stanu Pensylwania Stanów Zjednoczonych.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: James St. John/CC BY 2.0/Flickr/Flickr/FlickrF. D. Richards/CC BY-SA 2.0/"Tsuga canadensis 'Jeddeloh'"

  Autor
  Choina kanadyjska
  Choina kanadyjska
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Więcej na ten temat
  Zwiń Pokaż więcej (3)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl