Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany
Ciekawostki

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Rodzaj choina liczy 10 gatunków. Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej.

To żywiczne drzewo osiąga w ogrodach ok. 15 metrów wysokości i 8 m szerokości. Przyrasta ok. 20 cm rocznie. Bardzo często rozwija formy wielopienne. Wytwarza szerokostożkową, luźną koronę o przewieszających się gałęziach. wierzchołek drzewa przegina się ku dołowi, a pędy są cienkie i lekko owłosione.

Igły choiny są drobne, miękkie, lekko spłaszczone i zaokrąglone na końcu. Po spodniej stronie posiadają dwa jasne paski. Charakterystyczne jest, że na szczycie pędu igły są inne – mniejsze, odwrócone i skierowane do przodu.

Szyszki choiny kanadyjskiej są małe, wrzecionowato-owalne (długości około 2,5 cm) zwisające i prawie siedzące na gałęziach. Po dojrzeniu odpadają z drzewa.

Choiny wytwarzają szeroki, płaski ale też dość gęsty system korzeniowy.

Wymagania i uprawa

Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych. Najlepiej będzie rosnąć na stanowisku półcienistym (na pełnym słońcu może chorować, a w cieniu rośnie bardzo wolno).

Roślina dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Jest dość wytrzymała na niskie temperatury ale w ostrzejsze zimy może przemarzać (najlepiej czuje się w rejonach Polski zachodniej, środkowej i południowo-zachodniej).

Cięcie znosi bardzo dobrze. Jest natomiast wrażliwa na upały, silny wiatr i nie lubi miejskich zanieczyszczeń powietrza. 

Choiny rozmnaża się przez sadzonkowanie lub z nasion, które należy stratyfikować. Siejemy je zwykle do zimnego inspektu lub szklarni. Większe ilości nasion można także wysiewać wprost do ziemi (kwiecień – początek maja). Młode siewki wymagają cieniowania i starannej pielęgnacji.

Zastosowanie

Choina kanadyjska ma bardzo szerokie zastosowanie. W parkach i dużych ogrodach doskonale nadaje się sadzenia samotnie lub w liczbie 3-5 sztuk obok siebie. Szczególnie ładnie prezentuje się z regularnymi koronami srebrnych lub niebieskawych odmian świerków i jałowców.

Dobrze znosi strzyżenie i formowanie, dlatego też chętnie używana jest na żywopłoty. Bardzo lubi sąsiedztwo z wodą.

Polecane odmiany

  • 'Pendula' – o mocno zwisających pędach; dorasta do 2,5 metra; wrażliwa na mróz
  • 'Jeddeloh' – karłowa (do 1 m wysokości); spiralnie ułożone pędy, z zagłębieniem na środku korony (od góry)
  • 'Nana' – karłowa; bez zagłębienia w środku

Ciekawostki

Choina kanadyjska jest symbolem stanu Pensylwania Stanów Zjednoczonych.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: James St. John/CC BY 2.0/Flickr/Flickr/FlickrF. D. Richards/CC BY-SA 2.0/"Tsuga canadensis 'Jeddeloh'"