Świerk biały (Picea glauca syn. Picea alba) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje na północy Ameryki Północnej. W Polsce jest rośliną znaną z uprawy w ogrodach i parkach.

Podstawowy gatunek osiąga ok. 25-30 m wysokości. Posiada stożkową, dość smukłą koronę, która z czasem staje się mniej regularna, a pędy mają tendencję do przewieszania się. Kora jest cienka i łuszczy się płatami. Igły są krótkie i mają 1-1,8 cm długości. Są tępe, z wierzchu zielononiebieskie, od spodu zielonobiałe.

Świerki kwitną w wiosną w kwietniu i maju. Szyszki są owalne i wydłużone (do 5-6 cm) i na starszych okazach występują bardzo liczne. Niedojrzałe mają zielono-fioletową barwę.

Wymagania i uprawa

Świerk biały najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, posiada wtedy ładnie wybarwione igły. Preferuje podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie suche o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Nie lubi gleb wilgotnych, wtedy jest podatny na choroby grzybowe. Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny, jednak młode okazy zaleca się osłaniać.

W czasie uprawy ważne jest regularne podlewanie (również zimą) i zrównoważone nawożenie. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Świerk jest wrażliwy na zanieczyszczenie powietrza. Nie wymaga cięcia.

Może być atakowany przez szkodniki, głownie mszyce (w szczególności ochojniki) i przędziorki, w tym przede wszystkim przez przędziorka sosnowca (szczególnie narażone są odmiany karłowe, kompaktowe).

Zastosowanie

W ogrodach świerk biały najlepiej prezentuje się jako soliter. Odmiany karłowe natomiast idealnie wkomponowują się w różnego typu nasadzeniach jak też dekoracje skalniaków, wrzosowisk i wielogatunkowych krzewiastych zestawień. Z powodzeniem mogą być uprawiane w donicach na tarasy i balkony.

Popularne odmiany

  • 'Conica' – (zdj. 4) najbardziej znana, karłowa, bardzo gęsta odmiana, stożkowa lub kolumnowa
  • 'Arneson's Blue Variegated' – (zdj. 5) karłowa odmiana bardzo podobna do 'Conica' ale z kolorowym, zielono-niebieskim ubarwieniem w formie "plam"
  • 'Alberta Globe' – (zdj. 6) odm. karłowa dorastająca do 30 cm wys., kulista


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, nicmcphee/CC BY-SA 2.0/Flickr, Tim Rains/CC BY 2.0/Wikimedia Commons