Świerk biały Picea glauca

Swierk bialy Picea glauka, fot. iVerde
Świerk biały (Picea glauca) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
34
Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 25-30 m
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: zimozielone
Korona: stożkowata, regularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, szpalery, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody, pojemniki, skalniaki, rabaty

Świerk biały (Picea glauca syn. Picea alba) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje na północy Ameryki Północnej. W Polsce jest rośliną znaną z uprawy w ogrodach i parkach.

Podstawowy gatunek osiąga ok. 25-30 m wysokości. Posiada stożkową, dość smukłą koronę, która z czasem staje się mniej regularna, a pędy mają tendencję do przewieszania się. Kora jest cienka i łuszczy się płatami. Igły są krótkie i mają 1-1,8 cm długości. Są tępe, z wierzchu zielononiebieskie, od spodu zielonobiałe.

Świerki kwitną w wiosną w kwietniu i maju. Szyszki są owalne i wydłużone (do 5-6 cm) i na starszych okazach występują bardzo liczne. Niedojrzałe mają zielono-fioletową barwę.

Wymagania i uprawa

Świerk biały najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, posiada wtedy ładnie wybarwione igły. Preferuje podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie suche o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Nie lubi gleb wilgotnych, wtedy jest podatny na choroby grzybowe. Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny, jednak młode okazy zaleca się osłaniać.

W czasie uprawy ważne jest regularne podlewanie (również zimą) i zrównoważone nawożenie. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Świerk jest wrażliwy na zanieczyszczenie powietrza. Nie wymaga cięcia.

Może być atakowany przez szkodniki, głownie mszyce (w szczególności ochojniki) i przędziorki, w tym przede wszystkim przez przędziorka sosnowca (szczególnie narażone są odmiany karłowe, kompaktowe).

Zastosowanie

W ogrodach świerk biały najlepiej prezentuje się jako soliter. Odmiany karłowe natomiast idealnie wkomponowują się w różnego typu nasadzeniach jak też dekoracje skalniaków, wrzosowisk i wielogatunkowych krzewiastych zestawień. Z powodzeniem mogą być uprawiane w donicach na tarasy i balkony.

Popularne odmiany

  • 'Conica' – (zdj. 4) najbardziej znana, karłowa, bardzo gęsta odmiana, stożkowa lub kolumnowa
  • 'Arneson's Blue Variegated' – (zdj. 5) karłowa odmiana bardzo podobna do 'Conica' ale z kolorowym, zielono-niebieskim ubarwieniem w formie "plam"
  • 'Alberta Globe' – (zdj. 6) odm. karłowa dorastająca do 30 cm wys., kulista


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, nicmcphee/CC BY-SA 2.0/Flickr, Tim Rains/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści