Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
17
Do góry

Świerk kłujący 'Lucky Strike'

Świerk kłujący naturalnie występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie w górach na wysokości 2000-3000 m n.p.m. Jest to sporych rozmiarów drzewo dobrze przystosowane do warunków klimatycznych Polski, zwłaszcza do uprawy na terenach miejskich, gdzie radzi sobie znacznie lepiej od krajowego świerka pospolitego.

W małych ogrodach przydomowych można uprawiać liczne odmiany karłowe świerka kłującego. Spośród nich na uwagę zasługuje odmiana 'Lucky Strike' tworząca już w młodym wieku bardzo liczne, ozdobne szyszki. Roślina ta świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, ale może też rosnąć w donicy ustawionej na słonecznym tarasie.

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Lucky Strike' to roślina o wolnym tempie wzrostu i nieregularnym pokroju. Jedne egzemplarze pozostają długo krzewiaste, inne tworzą przewodnik i dają 20-30 cm roczne przyrosty. Dziesięcioletnie rośliny osiągają zwykle około 1 m wysokości.

Igły tej odmiany są ułożone promieniście i gęsto wokół pędów, w dotyku są kłujące, zachowują intensywnie zieloną barwę przez cały rok. Szyszki tworzą się już u 3-4 letnich egzemplarzy, mają od 10 do 15 cm długości, są bardzo podobne do szyszek świerka pospolitego – początkowo zielone, po dojrzeniu brązowe. Długo utrzymują się na drzewie.

świerk kłujący 'Lucky Strike'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP), Gabriel Tomżyński www.tomzynski.pl
► Zobacz więcej ciekawych świerków

Uprawa i wymagania

Świerk kłujący to gatunek łatwy w uprawie, odporny na niedobór wody w podłożu i niską wilgotność powietrza. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne, ale bez problemu rośnie na większości gleb ogrodowych. Wymaga pełnego nasłonecznienia, jest całkowicie odporna na mróz. W celu wyprowadzenia prostego pędu przewodniego młode rośliny w pierwszych latach uprawy wymagają przywiązywania do palików.

Świerk kłujący wykazuje odporność na choroby grzybowe, natomiast w ostatnich latach notuje się na nim występowanie przędziorka sosnowca (szczególnie w upalne i suche lata) oraz świerkowca większego (samice szkodnika wysysają sok z pędów, przyjmują postać okrągłych, brązowych kulek). Po zauważeniu objawów żerowania szkodników rośliny trzeba opryskać dostępnymi aktualnie w sprzedaży środkami przeznaczonymi do ich zwalczania.

Gdzie posadzić?

Świerk kłujący 'Lucky Strike' zdobi ogród przez cały rok. Wiosną przyciąga uwagę soczyście zielonymi igłami oraz zielonymi szyszkami. Jesienią i zimą wygląda, jak miniaturowa choinka przybrana naturalnymi ozdobami – brązowymi szyszkami. Roślina nie ulega zniekształceniu pod ciężarem śniegu, doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, na wrzosowiskach i w alpinariach. Interesująco prezentuje się sadzona w dużych pojemnikach służących do dekoracji balkonów i tarasów.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcia tytułowe: Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu