Świerk kłujący 'Lucky Strike'

świerk kłujący Lucky Strike fot. Gabriel Tomżyński

Świerk kłujący naturalnie występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie w górach na wysokości 2000-3000 m n.p.m. Jest to sporych rozmiarów drzewo dobrze przystosowane do warunków klimatycznych Polski, zwłaszcza do uprawy na terenach miejskich, gdzie radzi sobie znacznie lepiej od krajowego świerka pospolitego.

W małych ogrodach przydomowych można uprawiać liczne odmiany karłowe świerka kłującego. Spośród nich na uwagę zasługuje odmiana 'Lucky Strike' tworząca już w młodym wieku bardzo liczne, ozdobne szyszki. Roślina ta świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, ale może też rosnąć w donicy ustawionej na słonecznym tarasie.

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Lucky Strike' to roślina o wolnym tempie wzrostu i nieregularnym pokroju. Jedne egzemplarze pozostają długo krzewiaste, inne tworzą przewodnik i dają 20-30 cm roczne przyrosty. Dziesięcioletnie rośliny osiągają zwykle około 1 m wysokości.

Igły tej odmiany są ułożone promieniście i gęsto wokół pędów, w dotyku są kłujące, zachowują intensywnie zieloną barwę przez cały rok. Szyszki tworzą się już u 3-4 letnich egzemplarzy, mają od 10 do 15 cm długości, są bardzo podobne do szyszek świerka pospolitego – początkowo zielone, po dojrzeniu brązowe. Długo utrzymują się na drzewie.

świerk kłujący 'Lucky Strike'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP), Gabriel Tomżyński (www.tomzynski.pl)

► Zobacz więcej ciekawych świerków ◄

Uprawa i wymagania

Świerk kłujący to gatunek łatwy w uprawie, odporny na niedobór wody w podłożu i niską wilgotność powietrza. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne, ale bez problemu rośnie na większości gleb ogrodowych. Wymaga pełnego nasłonecznienia, jest całkowicie odporna na mróz. W celu wyprowadzenia prostego pędu przewodniego młode rośliny w pierwszych latach uprawy wymagają przywiązywania do palików.

Świerk kłujący wykazuje odporność na choroby grzybowe, natomiast w ostatnich latach notuje się na nim występowanie przędziorka sosnowca (szczególnie w upalne i suche lata) oraz świerkowca większego (samice szkodnika wysysają sok z pędów, przyjmują postać okrągłych, brązowych kulek). Po zauważeniu objawów żerowania szkodników rośliny trzeba opryskać dostępnymi aktualnie w sprzedaży środkami przeznaczonymi do ich zwalczania.

Gdzie posadzić?

Świerk kłujący 'Lucky Strike' zdobi ogród przez cały rok. Wiosną przyciąga uwagę soczyście zielonymi igłami oraz zielonymi szyszkami. Jesienią i zimą wygląda, jak miniaturowa choinka przybrana naturalnymi ozdobami – brązowymi szyszkami. Roślina nie ulega zniekształceniu pod ciężarem śniegu, doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, na wrzosowiskach i w alpinariach. Interesująco prezentuje się sadzona w dużych pojemnikach służących do dekoracji balkonów i tarasów.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Świerk kłujący 'Szelest' Picea pungens 'Szelest'

Świerk pospolity Picea abies

Świerk biały Picea glauca

Świerk kaukaski Picea orientalis

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści