Logo
Logo

Świerk pospolity 'Cupressina'

Świerk pospolity jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce, w północno-wschodniej części kraju oraz na terenach górskich. Drzewo tworzy strzelisty, prosty pień z regularnie odchodzącymi od niego gałęziami bocznymi, osiągając w naturze nawet 40-50 m wysokości. Tak duże drzewa nie są chętnie sadzone w ogrodach, dlatego szkółkarze wyhodowali liczne odmiany o ograniczonym wzroście, nadające się do uprawy w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach oraz w zieleni osiedlowej. Jedną z ciekawszych, wartych polecenia, jest odmiana 'Cupressina', pokrojem przypominająca spotykane na południu Europy cyprysy.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Świerk pospolity (Picea abies) 'Cupessina' to dostępna w handlu od ponad stu lat odmiana odkryta w Niemczech na początku XX wieku przez dr Thomasa Fambaha. Drzewo przyjmuje formę wysokiego, wąskiego stożka. Rośnie dosyć szybko, po 10 latach osiąga około 3 m wysokości. Wszystkie pędy są sztywne, skierowane pionowo do góry, gęsto ułożone.

Igły są zielone, krótkie, mają od kilku do 10-14 mm długości, są kłujące, jesienią przyjmują odcień szarozielony. Odmiana ta nie zawiązuje szyszek. W gęstwinie pędów tej rośliny chętnie zakładają gniazda liczne gatunki ptaków.

Zobacz więcej ciekawych świerków

Uprawa i wymagania

Świerk pospolity, pomimo że jest gatunkiem krajowym, ma nieco wyższe wymagania uprawowe, niż inne uprawiane w kraju rośliny iglaste – przede wszystkim pod względem wilgotności powietrza. Dobrze rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, stale umiarkowanie wilgotnych ale nie podmokłych. Tereny niewskazane pod uprawę świerka pospolitego to przede wszystkim miejsca o ubogich, piaszczystych glebach, narażone na szybkie wysychanie, emisję zanieczyszczeń oraz zasolenie.

Ze względu na wrażliwość igieł świerka pospolitego na aerozol solny drzew nie należy sadzić przy ruchliwych drogach i ulicach.

Zarówno gatunek, jak i jego odmiany są całkowicie odporne na mróz, rzadko chorują. Wśród szkodników mogących niekiedy atakować rośliny, najczęściej spotyka się przędziorki, powodujące żółknięcie i opadanie igieł, oraz ochojnika zielonego, odpowiedzialnego za powstawanie ananasowatych, kolczastych galasów u nasady pędów.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Cupressina' to oryginalna i przyciągająca uwagę forma świerka polecana do sadzenia w niedużych ogrodach przydomowych, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń zastosowanie gatunków silniej rosnących jest niemożliwe.

Roślina ta najefektowniej prezentuje się sadzona w miejscach eksponowanych oraz na rabatach z innymi gatunkami iglastymi. Naturalnie komponuje się z krzewami i krzewinkami porastającymi wrzosowiska. W okresie Bożego Narodzenia odmiana 'Cupressina' bywa oferowany w sprzedaży w pojemnikach jako nietypowa, wąska choinka, którą po świętach można posadzić do ogrodu.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Świerk pospolity 'Cupressina'
Świerk pospolity 'Cupressina'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)