Świerk pospolity 'Cupressina'

Świerk pospolity Cupressina fot. Grzegorz Falkowski

Świerk pospolity jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce, w północno-wschodniej części kraju oraz na terenach górskich. Drzewo tworzy strzelisty, prosty pień z regularnie odchodzącymi od niego gałęziami bocznymi, osiągając w naturze nawet 40-50 m wysokości. Tak duże drzewa nie są chętnie sadzone w ogrodach, dlatego szkółkarze wyhodowali liczne odmiany o ograniczonym wzroście, nadające się do uprawy w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach oraz w zieleni osiedlowej. Jedną z ciekawszych, wartych polecenia, jest odmiana 'Cupressina', pokrojem przypominająca spotykane na południu Europy cyprysy.

Posłuchaj
00:00
11
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Świerk pospolity (Picea abies) 'Cupessina' to dostępna w handlu od ponad stu lat odmiana odkryta w Niemczech na początku XX wieku przez dr Thomasa Fambaha. Drzewo przyjmuje formę wysokiego, wąskiego stożka. Rośnie dosyć szybko, po 10 latach osiąga około 3 m wysokości. Wszystkie pędy są sztywne, skierowane pionowo do góry, gęsto ułożone.

Igły są zielone, krótkie, mają od kilku do 10-14 mm długości, są kłujące, jesienią przyjmują odcień szarozielony. Odmiana ta nie zawiązuje szyszek. W gęstwinie pędów tej rośliny chętnie zakładają gniazda liczne gatunki ptaków.

Zobacz więcej ciekawych świerków

Uprawa i wymagania

Świerk pospolity, pomimo że jest gatunkiem krajowym, ma nieco wyższe wymagania uprawowe, niż inne uprawiane w kraju rośliny iglaste – przede wszystkim pod względem wilgotności powietrza. Dobrze rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, stale umiarkowanie wilgotnych ale nie podmokłych. Tereny niewskazane pod uprawę świerka pospolitego to przede wszystkim miejsca o ubogich, piaszczystych glebach, narażone na szybkie wysychanie, emisję zanieczyszczeń oraz zasolenie.

Ze względu na wrażliwość igieł świerka pospolitego na aerozol solny drzew nie należy sadzić przy ruchliwych drogach i ulicach.

Zarówno gatunek, jak i jego odmiany są całkowicie odporne na mróz, rzadko chorują. Wśród szkodników mogących niekiedy atakować rośliny, najczęściej spotyka się przędziorki, powodujące żółknięcie i opadanie igieł, oraz ochojnika zielonego, odpowiedzialnego za powstawanie ananasowatych, kolczastych galasów u nasady pędów.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Cupressina' to oryginalna i przyciągająca uwagę forma świerka polecana do sadzenia w niedużych ogrodach przydomowych, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń zastosowanie gatunków silniej rosnących jest niemożliwe.

Roślina ta najefektowniej prezentuje się sadzona w miejscach eksponowanych oraz na rabatach z innymi gatunkami iglastymi. Naturalnie komponuje się z krzewami i krzewinkami porastającymi wrzosowiska. W okresie Bożego Narodzenia odmiana 'Cupressina' bywa oferowany w sprzedaży w pojemnikach jako nietypowa, wąska choinka, którą po świętach można posadzić do ogrodu.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści