Logo
Logo
10
Okazje

Świerk pospolity 'Końca'

Świerk pospolity to rodzime drzewo, naturalnie występujące na terenie kraju. Jest jednym z najszybciej rosnących gatunków drzew iglastych uprawianych w lasach. W szkółkach roślin ozdobnych uprawia się liczne odmiany świerka pospolitego wykorzystywane do sadzenia w przydomowych ogrodach, zieleni osiedlowej, na działkach i w parkach. W sprzedaży dostępne są dziesiątki odmian i form, od miniaturowych krzewów po silnie rosnące, kilkudziesięciometrowe olbrzymy.

Jednym z ciekawszych kultywarów o żółtokremowych przyrostach jest polska odmiana 'Końca', wyselekcjonowana w 1981 r. przez Antoniego Końcę.

 

Świerk pospolity (Picea abies) 'Końca' rośnie podobnie jak gatunek, tworzy stożkowatą, regularną koronę. Po 30 latach uprawy osiąga około 10 m wysokości. Jego gałęzie wyrastają w regularnych okółkach, młode konary są lekko wzniesione, starsze układają się poziomo.

Igły tej odmiany świerka są krótkie, ostre, równomiernie otaczają pędy. Młode igły mają jasne, kremowożółte zabarwienie, pięknie kontrastujące ze starszymi, ciemnozielonymi igłami. Młode przyrosty w miarę wzrostu i dojrzewania stają się jasnozielone, a jesienią i zimą przyjmują już typowe dla gatunku, zielone zabarwienie.

Świerk pospolity Końca Fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych świerków

Uprawa i wymagania

Świerk pospolity najlepiej rośnie sadzony na glebach gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych, świeżych (stale umiarkowanie wilgotnych). Lubi wilgotne powietrze. Jest to drzewo wybitnie światłolubne, wymaga pełnej ekspozycji na słońce.

Zarówno gatunek, jak i jego odmiany są całkowicie odporne na mróz, rzadko chorują. Wśród szkodników mogących atakować świerki, najczęściej spotyka się przędziorki, powodujące żółknięcie i opadanie igieł, oraz ochojnika zielonego, odpowiedzialnego za powstawanie ananasowatych, kolczastych galasów u nasady pędów.

Świerk pospolity Końca Fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Gdzie posadzić?

Ze względu na spore rozmiary odmianę 'Końca' najlepiej sadzić w miejscach eksponowanych, jako soliter, w większych ogrodach i parkach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!