Logo
Logo

Świerk pospolity 'Rydal'

Drzewa i krzewy iglaste – w porównaniu do roślin liściastych – są znacznie mniej kolorowe na przestrzeni roku. Wynika to zarówno z braku kwiatów, ale też mniejszej różnorodności kolorystycznej ulistnienia, które może być barwne w ciągu sezonu wegetacyjnego oraz w okresie jesieni.

Ale nawet w tej grupie roślin znajdziemy barwne „perełki”, które wiosną będą mogły śmiało konkurować kolorami młodych przyrostów. Wprawdzie intensywna i kontrastująca z zielenią barwa młodych pędów nie utrzymuje się długo, ale na efekt ten naprawdę warto czekać. Poznaj świerk pospolity 'Rydal'!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Niewątpliwie fenomenem w grupie roślin iglastych i ciekawostką ogrodową są odmiany świerków o czerwonych przyrostach. Najbardziej znaną i czasami (choć niezbyt często) dostępną w szkółkach jest odmiana świerka pospolitego ‘Rydal’ – jest to małe, kilkumetrowe drzewko. Barwa czerwona młodych przyrostów na tej odmianie zadziwia i zachwyca.

Świerk pospolity (Picea abies) ‘Rydal’ jest drzewem o pokroju stożkowym, po dziesięciu latach uprawy osiąga około 3-4 m wysokości. Igły ma typowe dla gatunku, ciemnozielone. Pojawiające się w maju przyrosty mają czerwony kolor, utrzymujący się przez 3-4 tygodnie, następnie stopniowo zielenieją.

drzewo iglaste w ogrodzie świerk pospolity (Picea abies) Rydal fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Świerk pospolity to gatunek rodzimy, w pełni odporny na mróz. Dobrze rośnie na przeciętnych, lekko kwaśnych, ale stale umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych. Nie lubi suszy. Wymaga stanowisk słonecznych.

 

Gdzie posadzić?

Odmiany roślin iglastych dające kolorowe przyrosty, takie jak świerk pospolity 'Rydal, warto sadzić w ogrodach w miejscach eksponowanych, gdzie każdy bez trudu będzie można je zobaczyć i cieszyć się ich pięknem. Ta odmiana dobrze prezentuje się w połączeniu z innymi odmianami roślin o kontrastującym zabarwieniu igieł oraz podsadzona niskimi gatunkami, które stworzą atrakcyjne tło.

Ten wolno rosnący świerk znajduje również zastosowanie jako roślina pojemnikowa i można ją wykorzystać do dekoracji balkonu czy tarasu.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Świerk pospolity 'Rydal'
Świerk pospolity 'Rydal'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny