Logo
Logo

Świerk pospolity 'Pusch'

Roczne przyrosty najwolniej rosnących formy świerków mieszczą się w przedziale do kilku cm. Jednym z ciekawszych, miniaturowych kultywarów świerka pospolitego jest odmiana ‘Pusch’, absolutnie niepodobna do potężnych drzew tego gatunku, spotykanych w krajowych lasach.

Ten mały, poduchowaty krzew najpiękniej prezentuje się sadzony w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. W maju przyciąga uwagę swoimi intensywnie różowymi szyszkami, które tworzą się nawet na najmłodszych egzemplarzach.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Świerk pospolity (Picea abies) ‘Pusch’ został wyselekcjonowany około 1975 roku w Niemczech. Jest to sport znanej odmiany ‘Acrocona’, na której został znaleziony jako czarcia miotła (rodzaj wyrośla o silnie skupionych i zagęszczonych pędach).

Krzew przyjmuję formę płaskokulistą, na środku wypiętrzoną, w starszym wieku bardziej nieregularną. Po 30 latach uprawy dorasta zaledwie do około 0,3 m wysokości i 0,5 m szerokości.

Liczne, krótkie pędy i drobne gałązki wyrastają promieniście od środka krzewu. Jasnozielone igły są krótkie i regularnie ułożone wokół gałązek.

W maju na końcach młodych przyrostów obficie ukazują się niezwykle dekoracyjne, ciemnoróżowe szyszeczki mierzące od 2 do 5 cm długości. Po dojrzeniu brązowieją, utrzymując się na krzewie i nadal pozostając jego ozdobą w okresie jesienno-zimowym.

Odmiana 'Pusch' jest zwykle dostępna w 2 formach – miniaturowego, poduchowatego krzewu, szczepionego nisko przy ziemi na krótkiej podkładce, albo w postaci małego drzewka, uzyskanego przez zaszczepienie na wysokości 0,5-1 m, gdzie podkładka tworzy pień miniaturowego drzewka.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Świerk pospolity ‘Pusch’ nie jest wymagający w uprawie. Jak większość form karłowych preferuje gleby zasobne w pokarm, gliniasto-piaszczyste, lekko kwaśne, stale umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne.

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, dzięki temu jest zwarty i obficie szyszkuje. Wykazuje pełną odporność mrozową, dlatego może być sadzony na terenie całego kraju.

Gdzie posadzić?

Świerk pospolity 'Pusch' doskonale nadaje się do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych i działkowych, na rabatach wraz z innymi karłowymi roślinami iglastymi, wrzosami oraz wrzoścami, w ogrodach skalnych. Odmianę tę można także uprawiać w donicach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach, zabezpieczając pojemniki na zimę, aby uchronić przed przemarznięciem korzenie.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Świerk pospolity 'Pusch'
Świerk pospolity 'Pusch'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny