Świerk pospolity 'Inversa'

Świerki to doskonałe rośliny do każdego ogrodu, bo z łatwością można wybrać rośliny o zróżnicowanym tempie wzrostu i pokroju. Przykładem niezwykle osobliwej i oryginalnej formy jest odmiana 'Inversa' o zwieszających się pędach. Starsze egzemplarze przypominają zgarbioną, tajemniczą postać, podobną w zarysie do sylwetki mnicha lub czarodzieja.

Posłuchaj
00:00
37
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Świerk pospolity (Picea abies) 'Inversa' to bardzo stara odmiana, uprawiana od ponad stu pięćdziesięciu lat, wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii przez R. Smith, a wprowadzony do handlu już w 1862 roku.

Ponieważ roślina nie tworzy przewodnika w naturalny sposób rozrasta się szeroko i płasko po ziemi. Najczęściej jednak szkółkarze wyprowadzają przewodnik przywiązując jeden z najsilniejszych pędów do palika. Dzięki temu drzewo rośnie do góry, a wszystkie jego boczne gałązki zwisają pionowo do dołu, przylegając do pnia i tworzą płaczącą formę przypominającą tajemniczą, bajkową postać. Wysokość takich drzew jest wówczas uzależniona od wysokości palika, do którego podwiązywany jest pęd przewodni.

W przypadku zaszczepienia odmiany 'Inversa' na wysokiej podkładce uzyskuje się formy parasolowate, o pędach swobodnie opadających ku ziemi. Igły tego świerka długo utrzymują się na pędach, są spłaszczone, ciemnozielone i połyskujące.

Świerk pospolity Picea abies Inversa fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Świerk pospolity Picea abies Inversa fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian świerka pospolitego

Wymagania i uprawa

Świerk pospolity, pomimo że jest gatunkiem krajowym, ma nieco wyższe wymagania uprawowe, niż np. pochodzący z ameryki świerk kłujący. Dobrze rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, w miejscach zasobnych w wodę, lecz nie podmokłych. Tereny niewskazane pod uprawę świerka pospolitego to przede wszystkim ubogie gleby piaszczyste, miejsca narażone na susze oraz obszary o zanieczyszczonym powietrzu.

Świerk pospolity preferuje miejsca słoneczne, nieco chłodniejsze, z wilgotnym mikroklimatem. Zarówno gatunek, jak i jego odmiany są całkowicie odporne na mróz, rzadko chorują. Wśród szkodników mogących atakować rośliny, najczęściej spotyka się przędziorki, powodujące żółknięcie i opadanie igieł, oraz ochojnika zielonego, odpowiedzialnego za powstawanie ananasowatych, kolczastych galasów u nasady pędów.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Inversa' to oryginalna i przyciągająca uwagę forma świerka pospolitego, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników roślin. Najefektowniej prezentuje się sadzona w miejscach eksponowanych, na rabatach z roślinami iglastymi, oraz w ogrodach skalnych, gdzie swobodnie opadające pędy tworząc naturalną, zieloną okrywę. Świerk ‘Inversa’ doskonale uzupełnia wolne miejsca pomiędzy niskimi drzewami i krzewami, a także naturalnie komponuje się z krzewami i krzewinkami porastającymi wrzosowiska.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcia: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Świerk kaukaski Picea orientalis

Świerk czarny Picea mariana

Świerk pospolity 'Tabuliformis' Picea abies 'Tabuliformis'

Świerk kłujący Picea pungens

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści