Opis rośliny
Świerk pospolity (Picea abies) 'Inversa' to bardzo stara odmiana, uprawiana od ponad stu pięćdziesięciu lat, wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii przez R. Smith, a wprowadzony do handlu już w 1862 roku.
Ponieważ roślina nie tworzy przewodnika w naturalny sposób rozrasta się szeroko i płasko po ziemi. Najczęściej jednak szkółkarze wyprowadzają przewodnik przywiązując jeden z najsilniejszych pędów do palika. Dzięki temu drzewo rośnie do góry, a wszystkie jego boczne gałązki zwisają pionowo do dołu, przylegając do pnia i tworzą płaczącą formę przypominającą tajemniczą, bajkową postać. Wysokość takich drzew jest wówczas uzależniona od wysokości palika, do którego podwiązywany jest pęd przewodni.
W przypadku zaszczepienia odmiany 'Inversa' na wysokiej podkładce uzyskuje się formy parasolowate, o pędach swobodnie opadających ku ziemi. Igły tego świerka długo utrzymują się na pędach, są spłaszczone, ciemnozielone i połyskujące.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Świerk pospolity, pomimo że jest gatunkiem krajowym, ma nieco wyższe wymagania uprawowe, niż np. pochodzący z ameryki świerk kłujący. Dobrze rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, w miejscach zasobnych w wodę, lecz nie podmokłych. Tereny niewskazane pod uprawę świerka pospolitego to przede wszystkim ubogie gleby piaszczyste, miejsca narażone na susze oraz obszary o zanieczyszczonym powietrzu.
Świerk pospolity preferuje miejsca słoneczne, nieco chłodniejsze, z wilgotnym mikroklimatem. Zarówno gatunek, jak i jego odmiany są całkowicie odporne na mróz, rzadko chorują. Wśród szkodników mogących atakować rośliny, najczęściej spotyka się przędziorki, powodujące żółknięcie i opadanie igieł, oraz ochojnika zielonego, odpowiedzialnego za powstawanie ananasowatych, kolczastych galasów u nasady pędów.
Gdzie posadzić?
Odmiana 'Inversa' to oryginalna i przyciągająca uwagę forma świerka pospolitego, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników roślin. Najefektowniej prezentuje się sadzona w miejscach eksponowanych, na rabatach z roślinami iglastymi, oraz w ogrodach skalnych, gdzie swobodnie opadające pędy tworząc naturalną, zieloną okrywę. Świerk ‘Inversa’ doskonale uzupełnia wolne miejsca pomiędzy niskimi drzewami i krzewami, a także naturalnie komponuje się z krzewami i krzewinkami porastającymi wrzosowiska.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |