Ochojnik świerkowo-modrzewiowy | Co to za owad?
Ochojniki to niewielkie szkodniki bardzo podobne do mszyc. W ogrodach najczyściej występuje ochojnik świerkowo-modrzewiowy, który żeruje na świerku pospolitym oraz na modrzewiu (ma dwie rośliny żywicielskie). Znacznie rzadziej pojawia się ochojnik daglezjowy, ochojnik świerkowiec oraz ochojnik świerkowy zielony.
Ochojnik świerkowo-modrzewiowy rozwija się tylko wtedy, gdy w bliskim sąsiedztwie rosną świerki pospolite i modrzewie, nie występuje na świerku kłującym. Jego cykl rozwojowy jest dość złożony i trwa dwa lata.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ochojnik na modrzewiu: białe kłaczki na igłach
- Na igłach modrzewi żerują larwy ochojników, okryte woskową, puchową osłonką w postaci białych kłaczków.
- Wysysają soki i wydzielają lepką wydzielinę oklejającą igły. Drzewa są osłabione i gorzej rosną.
- Z larw mogą wykształcić się bezskrzydłe samice, które dadzą początek nowym pokoleniom żerującym na modrzewiu lub skrzydlate samice, które przelecą na świerki.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ochojnik na świerku: nibyszyszki i zniekształcone pędy
- Na pędach świerków samice składają jaja.
- Larwy, które się z nich wylęgną żerują na młodych, tegorocznych pędach powodując ich zniekształcenia nazywane galasami lub nibyszyszkami (wyglądają one jak szyszki – początkowo są kremowe, z czasem stają się jasno zielone, a później fioletowe).
- Szkodniki żerują wewnątrz galasów! (ochojnik świerkowo-modrzewiowy tworzy małe galasy na końcach pędów, a ochojnik świerkowy zielony tworzy duże galasy u podstawy pędu). Czasem pomimo zniekształcenia młody pęd dalej się rozwija.
- Żerowanie larw powoduje brunatnienie i zasychanie pędów.
- Na przełomie lipca i sierpnia wylatują z nich samice, które przelatują na modrzewie i składają na nich jaja. Opuszczone galasy wyglądają jak suche i zniekształcone szyszki.
Zwalczanie ochojnika: jak chronić i zapobiegać przed szkodnikiem
- Wczesna wiosną (gdy temperatura powietrza przekracza 12ºC) należy opryskać drzewa preparatami olejowymi np. Promanal 60 EC,
- W ciągu sezonu podlewać ziemię pod drzewami preparatami Confidor 200 SL lub Mospilan 200 SL (wodnymi roztworami) lub opryskiwać modrzewie preparatem Fastac 10 EC lub Decis 2,5 EC.
- Należy także usuwać galasy na pędach świerków i palić je! nim wylecą z nich dorosłe samice.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Gabriela Piwowarska/Pixabay, Henry Mühlpfordt/CC BY-SA 3.0/Flickr