Świerk pospolity (Picea abies) to jedno z naszych rodzimych drzew iglastych i należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje powszechnie w wielu rejonach Europy, a także w Azji.

Świerk pospolity to wysokie (wys. ok. 30-40 m.), zgrabne, wiecznie-zielone drzewo o stożkowatej koronie w typie klasycznej "choinki". Jego gałęzie ładnie rozrastają się na boki, przy czym najstarsze i najniżej położone z wiekiem zaczynają zwieszać się do dołu.

Roślina posiada liczne, rozgałęzione pędy, gęsto pokryte krótkimi, zaostrzonymi igłami, układającymi się wzdłuż pędu. Młode igły mają jasnozieloną barwę, z czasem jednak stają się ciemnozielone i błyszczące.

Drzewo tworzy długie, walcowate, zwisające szyszki (głównie w górnej części korony, ale też na niższych gałęziach), które po dojrzeniu nasion opadają.

Roślina posiada dość płytki i rozłożysty, ale niezbyt stabilny system korzeniowy

Wymagania i uprawa

Mimo iż świerk pospolity jest drzewem powszechnie występującym na terenie całego kraju, nie należy do gatunków łatwych w uprawie, gdyż jest dość wymagający. Oczekuje żyznych, próchniczych, świeżych, najlepiej piaszczysto-gliniastych, lekko wilgotnych gleb i słonecznego stanowiska.

Preferuje też podwyższoną wilgotność powietrza. Jest całkowicie mrozoodporny, ale nie lubi cienia i jest wrażliwy na zanieczyszczone powietrze. Z tego względu nie bardzo nadaje się do uprawy w ogrodach miejskich, gdzie lepiej radzą sobie jego wytrzymalsze odmiany ozdobne.

Zastosowanie

Świerk pospolity jako gatunek nadaje się do uprawy w dużych ogrodach, oddalonych od centrum miasta (może pełnić rolę żywopłotu). Sprawdza się też jako element krajobrazowy w podmiejskich parkach.

Szersze zastosowanie mają jego odmiany ozdobne, które zachwycają pięknymi igłami lub ciekawym pokrojem. Niższe nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych i obwódek oraz do uprawy w pojemnikach. Wyższe mogą stanowić górne piętro rabaty lub tworzyć ciekawe szpalery. Jeśli mają interesujący pokrój, dobrze prezentują się też jako solitery.

Wybrane odmiany

  • 'Pusch' – odm. karłowa o czerwonych, młodych szyszkach, ukazujących się na szczytach pędów, wys. ok. 0,5-1 m.
  • 'Acrocona' – odm. podobna do poprzedniej, ale o stożkowatym pokroju, wys. 3-5 m.
  • 'Aurea' – młode przyrosty najpierw żółte, później zielone, wys. 15-20 m.
  • 'Little Gem' – półkulisty pokrój, jasnozielone igłay, wys. ok. 0,5 m.
  • 'Pumila Glauca' – płaskokulisty pokrój i niebieskozielone igły, wys. ok. 1 m.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: KittenPersida, Piotr Janeczek, Jerzy Górecki/Pixabay