Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane gatunki i odmiany

Wrzosiec (Erica) to rodzaj krzewinek należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Wśród wrzośców występuje bardzo wiele gatunków – ok. 800! Naturalnie występują na terenach południowej Afryki, ale niektóre z nich można również spotkać w Azji i Europie.

Są to niskie, zimozielone krzewinki bardzo podobne do wrzosów. Dorastają do ok. 30 cm. Charakteryzują się liśćmi w formie drobnych igiełek wyrastających z łodygi pod kątem prostym w okółkach.

Kwiaty wrzośców są bardzo liczne. Usytuowane wzdłuż łodygi w gronach przypominają zwisające dzbaneczki. Ich pręciki są dłuższe niż płatki, co również odróżnia je od wrzosów. Mogą występować w kolorach białym, różowym, karminowym i jasno fioletowym.

Wrzośce mogą kwitnąc w różnych porach roku zależnie od odmiany.

  • Większość z nich kwitnie wiosną – od marca do maja, w tym wrzośce krwiste (Erica carnea) mogą pojawiać się już od lutego.
  • Gatunki kwitnące w lecie, a ich kwiaty utrzymują się aż do jesieni to: wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), a nieco później wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans)

Wymagania i uprawa

Wrzośce potrzebują światła – stanowiska słonecznego albo półcienistego. Najlepsza dla tych krzewinek jest gleba lekka, próchnicza, przepuszczalna z domieszką piasku. Tak jak wrzosy, wrzośce to rośliny kwasolubne i najlepiej rosną na glebach o odczynie kwaśnym (ok. 4-5,5 pH).

Nie są wymagające jeśli chodzi o podlewanie, ale źle znoszą zarówno glebę zbytnio przesuszaną jak i za bardzo mokrą.

Wrzośce są średnio odporne na mróz dlatego warto je osłaniać późną jesienią oraz sadzić na stanowiskach osłoniętych przed wiatrami.

Zastosowanie

Wrzośce są idealnymi roślinami okrywowymi. Najlepiej wyglądają sadzone grupami. Jak nazwa wskazuje, są to jedne z podstawowych roślin wykorzystywanych do tworzenia ogrodów typu wrzosowisk.

Wybrane odmiany i inne gatunki


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde