Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
34
Do góry

Wrzosiec krwisty 'Foxhollow'

Wrzośce to niskie, poduchowate krzewinki z wyglądu bardzo podobne do wrzosów. Gatunkiem najczęściej uprawianym w kraju jest pochodzący z górskich regionów Europy Środkowej i Południowej wrzosiec krwisty; kwitnie obficie na przełomie lutego i marca. Dostępne w sprzedaży liczne odmiany wrzośca krwistego to rośliny wyjątkowo wdzięczne w uprawie, polecane do sadzenia na wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych.

Wrzosiec krwisty (Erica carnea) 'Foxhollow' to zimozielona krzewinka o złocistych liściach i jasnoróżowych kwiatach. Tworzy gęste, zwarte poduchy. Dorasta do 15-20 cm wysokości i 30-40 cm średnicy. Drobne, igiełkowate listki są osadzone pojedynczo po 2-3 wokół cienkich, pokładających się po ziemi i z czasem zakorzeniających pędów. Młode przyrosty są brązowopomarańczowe, latem listki mają cytrynową barwę, jesienią nabiegają brązem i lekko ciemnieją.

Odmiana 'Foxhollow' należy do grupy najwcześniej kwitnących roślin przedwiośnia. Pierwsze kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Kwiaty są zbudowane z czterech wolnych działek kielicha i zrośniętych ze sobą płatków korony, tworzących pękaty dzbanuszek, z którego wyrastają pylniki i długi słupek. W czasie kwitnienia nad roślinami pracowicie uwijają się wybudzone z zimowego letargu owady: pszczoły, trzmiele, motyle poszukujące ukrytego wewnątrz dzbanuszków słodkiego nektaru. Zaschnięte kwiaty pozostają na pędach, dlatego należy je usuwać zaraz po kwitnieniu. Zabieg ten sprzyja krzewieniu, tworzeniu nowych pędów i utrzymaniu zwartego pokroju w kolejnych latach. Wiosenne cięcie stymuluje tworzenie licznych pąków kwiatowych, wiążących się na jednorocznych przyrostach w drugiej połowie lata.

Zobacz więcej ciekawych odmian wrzośca krwistego

Wymagania i uprawa

Wrzosiec krwisty dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, próchniczych, ale także ubogich w składniki pokarmowe, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie podłoża. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Na gleba suchych wymaga podlewania, zwłaszcza wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty. Po posadzeniu zaleca się ściółkowanie gleby przekompostowaną korą sosnową. Ściółkowanie pozwala ograniczyć parowanie wody z gleby, zachwaszczenie oraz sprzyja utrzymaniu kwaśnego pH podłoża. ‘Foxhollow’ to odmiana mrozoodporna, niemniej w bezśnieżne i mroźne zimy warto zabezpieczyć rośliny przed nadmierną transpiracją poprzez lekkie okrycie, np. gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.

Gdzie posadzić?

Wrzosiec krwisty ‘Foxhollow’ najpiękniej prezentuje się sadzony w nieregularnych grupach na wrzosowiskach, gdzie wczesną wiosną tworzy wyrazisty akcent kolorystycznych. Jasna barwa liści z daleka przyciąga uwagę. Sadzony na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowi ich ciekawe uzupełnienie. Efektowne kompozycje tworzy z niskimi odmianami różaneczników, azaliami, kalmią i pierisem.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Eugeniusz Pudełek (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu