Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
34
Do góry

Wrzosiec krwisty 'Foxhollow'

Wrzośce to niskie, poduchowate krzewinki z wyglądu bardzo podobne do wrzosów. Gatunkiem najczęściej uprawianym w kraju jest pochodzący z górskich regionów Europy Środkowej i Południowej wrzosiec krwisty; kwitnie obficie na przełomie lutego i marca. Dostępne w sprzedaży liczne odmiany wrzośca krwistego to rośliny wyjątkowo wdzięczne w uprawie, polecane do sadzenia na wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych.

Wrzosiec krwisty (Erica carnea) 'Foxhollow' to zimozielona krzewinka o złocistych liściach i jasnoróżowych kwiatach. Tworzy gęste, zwarte poduchy. Dorasta do 15-20 cm wysokości i 30-40 cm średnicy. Drobne, igiełkowate listki są osadzone pojedynczo po 2-3 wokół cienkich, pokładających się po ziemi i z czasem zakorzeniających pędów. Młode przyrosty są brązowopomarańczowe, latem listki mają cytrynową barwę, jesienią nabiegają brązem i lekko ciemnieją.

Odmiana 'Foxhollow' należy do grupy najwcześniej kwitnących roślin przedwiośnia. Pierwsze kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Kwiaty są zbudowane z czterech wolnych działek kielicha i zrośniętych ze sobą płatków korony, tworzących pękaty dzbanuszek, z którego wyrastają pylniki i długi słupek. W czasie kwitnienia nad roślinami pracowicie uwijają się wybudzone z zimowego letargu owady: pszczoły, trzmiele, motyle poszukujące ukrytego wewnątrz dzbanuszków słodkiego nektaru. Zaschnięte kwiaty pozostają na pędach, dlatego należy je usuwać zaraz po kwitnieniu. Zabieg ten sprzyja krzewieniu, tworzeniu nowych pędów i utrzymaniu zwartego pokroju w kolejnych latach. Wiosenne cięcie stymuluje tworzenie licznych pąków kwiatowych, wiążących się na jednorocznych przyrostach w drugiej połowie lata.

Zobacz więcej ciekawych odmian wrzośca krwistego

Wymagania i uprawa

Wrzosiec krwisty dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, próchniczych, ale także ubogich w składniki pokarmowe, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie podłoża. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Na gleba suchych wymaga podlewania, zwłaszcza wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty. Po posadzeniu zaleca się ściółkowanie gleby przekompostowaną korą sosnową. Ściółkowanie pozwala ograniczyć parowanie wody z gleby, zachwaszczenie oraz sprzyja utrzymaniu kwaśnego pH podłoża. ‘Foxhollow’ to odmiana mrozoodporna, niemniej w bezśnieżne i mroźne zimy warto zabezpieczyć rośliny przed nadmierną transpiracją poprzez lekkie okrycie, np. gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.

Gdzie posadzić?

Wrzosiec krwisty ‘Foxhollow’ najpiękniej prezentuje się sadzony w nieregularnych grupach na wrzosowiskach, gdzie wczesną wiosną tworzy wyrazisty akcent kolorystycznych. Jasna barwa liści z daleka przyciąga uwagę. Sadzony na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowi ich ciekawe uzupełnienie. Efektowne kompozycje tworzy z niskimi odmianami różaneczników, azaliami, kalmią i pierisem.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Eugeniusz Pudełek (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu