Logo
Logo

Cięcie wrzośców | Jak i kiedy to robić?

Wrzośce kwitną od końca lutego do połowy kwietnia. Dowiedz się, jak i kiedy je przycinać, aby zdrowo rosły, a w kolejnym sezonie obficie kwitły.

Spis treści
Kiedy przycina się wrzośce? Jak prawidłowo ciąć wrzośce?

Czy wrzośce trzeba przycinać?

Od końca lutego do kwietnia na końcach pędów wrzośców pojawiają się drobne dzbanuszkowate kwiaty. Wrzośce kończą kwitnienie w połowie kwietnia.

Kiedy kwiaty kwitnących zimą wrzośców blakną, czas na doroczne strzyżenie. Cięcie należy wykonać wiosną, zaraz po przekwitnięciu roślin, poniżej przekwitniętych kwiatów. Cięcie wrzośców jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, koniecznym dla prawidłowego wzrostu roślin. Wpływa ono na zagęszczenie i obfitsze kwitnienie w kolejnym sezonie. Małe rośliny przycinamy sekatorem, duże rosnące w masie wygodniej przyciąć nożycami.

Przycinanie wrzośców wykonujemy dopiero wtedy po kwitnieniu, gdy ich kwiaty straciły już swoje walory dekoracyjne. Zabieg zwykle przeprowadza się pod koniec kwietnia lub w maju.

Trzeba usunąć stare kwiaty, skracając wszystkie pędy tak, aby nadać im ładny kształt i pobudzić rośliny do wypuszczenia bujnych nowych przyrostów u podstawy. Jest ważne, aby nie przyciąć zanadto starszych, zdrewniałych, nieproduktywnych przyrostów – pamiętaj, aby na pędach zostawić trochę liści.

Centrum Ogrodnicze Justyna / YouTube


Jak to robić? Wskazówki krok po kroku

  1. Przycinamy pędy wrzośców poniżej uschniętych kwiatów.
  2. Jeśli nie przytniemy pędu, to w miejscu poprzedniego kwitnienia będą tworzyć się łyse miejsca.
  3. Przycinamy ostrożnie pęd po pędzie. Sekator musi być ostry, aby nie poszarpać delikatnych gałązek.
  4. Po przycięciu przekwitłych pędów kwiatowych, przycinamy całą roślinę powyżej dłoni.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Colour Your Life, zdjęcia: Plant Publicity Holland, zdjęcie tytułowe: Bob Spencer / Pixabay

Autor
Cięcie wrzośców | Jak i kiedy to robić?
Cięcie wrzośców | Jak i kiedy to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl