Pytanie czytelnika: Czym różnią się wrzosy od wrzośców? Jak dobrać odpowiednie odmiany, aby wrzosowisko mieniło się różnymi kolorami od lutego do listopada? Jakie są podstawowe zasady ich pielęgnacji?
Wrzosy i wrzośce: cechy wspólne i różnice
Cechy wspólne
Wrzosy (Calluna) i wrzośce (Erica) to najczęściej małe, zimozielone krzewy i krzewinki. To rośliny bardzo dekoracyjne. Sadzi się je głównie do gruntu, ale doskonale sprawdzają się także do nasadzeń w pojemnikach na tarasach i balkonach. Są roślinami dość łatwymi w uprawie – mają także takie same wymagania.
Różnice
Wrzosy mają łuskowate liście, rosnące na łodydze pod kątem, kwiaty kielichowate. Liście wrzośców są igiełkowate, rosną prostopadle do pędu, a kwiaty są dzbanuszkowate. Wrzosy kwitną od lipca do października, natomiast wrzośce od końca lutego do kwietnia.
Fot. Randi Hausken/CC BY-SA 3.0/Flickr Wrzos |
Wrzosiec |
Wrzosy
Najbardziej rozpowszechniony jest wrzos pospolity (Calluna vulgaris). Tworzy on zwarte kobierce o wysokości 10-50 cm. Pierwsze wrzosy kwitną już w lipcu, a ostatnie we wrześniu. Ich kwiaty utrzymują się najpóźniej do końca listopada.
Wrzośce
W pierwszej połowie lutego jako pierwszy zaczyna kwitnąć wrzosiec krwisty (Erica carnea) odm. "Winter Beauty". Marzec, kwiecień i maj to okres kwitnienia większości pozostałych odmian wrzośców. W drugiej połowie czerwca zakwita wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), a nieco później wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Praktyczne informacje o wrzosach i wrzoścach
Termin kwitnienia
Zakładając wrzosowisko należy dobrać odmiany wrzosów i wrzośców tak, aby od lutego do listopada zachować ciągłość kwitnienia. Odmiany wrzosów i wrzośców różnią się barwą i pełnością kwiatów, terminem kwitnienia, zabarwieniem liści oraz pokrojem i wysokością roślin.
Termin sadzenia
Wrzosy i wrzośce najlepiej sadzić w drugiej połowie września do połowy października lub w marcu do końca kwietnia. Rośliny należy sadzić w grupach minimum po 10-15 sztuk jednej odmiany. Odmiany niskie sadzimy w rozstawie 20-30 cm, a wysokie co 45-60 cm. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać.
Stanowisko i gleba
Wrzosy i wrzośce lubią stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru. Idealnym podłożem jest gleba lekka, próchniczna, nieco piaszczysta, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie pH 4-5,5.
Nawożenie i podlewanie
Wrzosy i wrzośce są mało wymagające. Należy zasilać je raz w roku wczesną wiosną – najlepiej nawozami do roślin kwaśnolubnych. Źle rosną na stanowiskach wilgotnych i nie lubią częstego podlewania.
Różne terminy cięcia!
Cięcie jest konieczne dla prawidłowego wzrostu wrzosów i wrzośców. Wpływa na zagęszczenie i obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Cięcie należy wykonać poniżej przekwitniętych kwiatów. Wszystkie wrzosy i niektóre gatunki wrzośców np. Erica tetralix, Erica vagans, Erica watsonii, przycina się wczesną wiosną. Wrzośce z gatunku Erica carnea, Erica darleyensis zaraz po przekwitnięciu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: myimmo/Pixabay