Logo
Logo

Świerk kłujący 'Pali'

Wolno rosnąca, kulista odmiana świerka kłującego ‘Pali’ to jedna z najbardziej eleganckich ogrodowych roślin iglastych. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najczęściej spotykana jest w sprzedaży w formie atrakcyjnej spłaszczonej kuli osadzonej na niezbyt wysokim pniu, ale dostępna także jako szczepiona nisko przy ziemi.

Świerk 'Pali' najefektowniej prezentuje się w miejscach wyeksponowanych, zwłaszcza w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Ale to też świetna roślina do uprawy w pojemnikach, więc może zagościć na balkonie czy tarasie. W okresie Bożego Narodzenia będzie służyć jako oryginalna, żywa świąteczna choinka.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Świerk kłujący (Picea pungens) ‘Pali’ to karłowy, gęsty świerk o regularnym, kulistym pokroju i wolnym tempie wzrostu, uzyskany na Węgrzech. Po dziesięciu latach uprawy osiąga około 0,5 m średnicy.

Odmiana 'Pali' najczęściej jest oferowana w handlu w formie miniaturowego drzewka.

Roślina tworzy krótkie i sztywne pędy gęsto pokryte srebrzystoniebieskimi, kłującymi igłami. Drzewka zawdzięczają srebrzysty odcień temu, że igły pokrywa warstwa szarawego wosku. Świerk ten nie kwitnie i nie zawiązuje szyszek.

świerk kłujący Picea pungens Pali iglasty karłowy krzew o srebrnych igłach w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
 

Uprawa i wymagania

Pomimo, że świerk kłujący należy do gatunków najbardziej odpornych na suszę, to jego odmiany karłowe wymagają podlewania do momentu dobrego ukorzenienia się w gruncie.

Odmiana 'Pali' najlepiej rośnie na glebach świeżych, przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych. Świerk kłujący i jego odmiany są roślinami wybitnie światłolubnymi, wymagają stanowiska słonecznego o wystawie południowej. Wykazują pełną odporność na mróz, ale w czasie letnich upałów czasami mogą być atakowane przez przędziorki.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Gdzie posadzić?

Świerk kłujący ‘Pali’ jest dekoracyjny przez okrągły rok. Wiosną uwagę zwracają młode, jasnoniebieskie przyrosty. Latem i zimą przeważa odcień srebrzysty. Zimą kule są bardzo trwałe i nie ulegają zniekształceniu pod ciężarem śniegu.

Ta warta uwagi odmiana świerka kłującego doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, na miejscach wyeksponowanych, na skalniakach i wrzosowiskach. Elegancko prezentuje się również sadzona w dużych pojemnikach.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Świerk kłujący 'Pali'
Świerk kłujący 'Pali'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny