Świerk kłujący (Picea pungens) ‘Pali’ to karłowy, gęsty świerk o regularnym, kulistym pokroju i wolnym tempie wzrostu, uzyskany na Węgrzech. Po dziesięciu latach uprawy osiąga około 0,5 m średnicy.
Roślina tworzy krótkie i sztywne pędy gęsto pokryte srebrzystoniebieskimi, kłującymi igłami. Drzewka zawdzięczają srebrzysty odcień temu, że igły pokrywa warstwa szarawego wosku. Świerk ten nie kwitnie i nie zawiązuje szyszek.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Pomimo, że świerk kłujący należy do gatunków najbardziej odpornych na suszę, to jego odmiany karłowe wymagają podlewania do momentu dobrego ukorzenienia się w gruncie.
Odmiana 'Pali' najlepiej rośnie na glebach świeżych, przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych. Świerk kłujący i jego odmiany są roślinami wybitnie światłolubnymi, wymagają stanowiska słonecznego o wystawie południowej. Wykazują pełną odporność na mróz, ale w czasie letnich upałów czasami mogą być atakowane przez przędziorki.
Gdzie posadzić?
Świerk kłujący ‘Pali’ jest dekoracyjny przez okrągły rok. Wiosną uwagę zwracają młode, jasnoniebieskie przyrosty. Latem i zimą przeważa odcień srebrzysty. Zimą kule są bardzo trwałe i nie ulegają zniekształceniu pod ciężarem śniegu.
Ta warta uwagi odmiana świerka kłującego doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, na miejscach wyeksponowanych, na skalniakach i wrzosowiskach. Elegancko prezentuje się również sadzona w dużych pojemnikach.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |