Świerk kłujący (Picea pungens) ‘The Blues’ to jedna z wielu odmian świerka kłującego dostępna w szkółkach i centrach ogrodniczych. Warto zwrócić na nią uwagę, gdyż wyróżnia się płaczącym pokrojem oraz piękną, niebieską barwą igieł. Jest to kultywar amerykański, uzyskany w szkółce Stanley & Sons.
Drzewo to charakteryzuje się unikalnym, malowniczym pokrojem, tworzy nieregularne formy z przewieszającym się wierzchołkiem i gęstymi, silnie zwisającymi pędami. Pęd przewodni jest często pochylony, przez co roślina nabiera fantazyjnych kształtów. Drzewo rocznie przyrasta o 15-30 cm.
Po 10 latach uprawy uzyskuje około 3-4 m wysokości. Igły ma dosyć długie, kłujące, gęsto ułożone, niebieskie. Igły zachowują swój ciekawy, intensywny kolor przez cały rok.
Uprawa i wymagania
Świerk ‘The Blues’ doskonale znosi mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych glebach ogrodowych, najlepiej gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, kwaśnych lub lekko kwaśnych. Wymaga stanowisk słonecznych. Jest to roślina praktycznie wolna od szkodników i chorób.
Zabiegi pielęgnacyjne w pierwszych latach uprawy ograniczają się jedynie do prowadzenia przy paliku pędu przewodniego, który podobnie jak u innych roślin o płaczącym pokroju ma tendencję do przechylania się lub przewieszania (silnie rosnący pęd główny przywiązuje się do prostego palika), ale u starszych roślin rośnie prosto, oraz do podlewania roślin do momentu ich zakorzenienia. Później drzewa właściwie nie wymagają żadnej ogrodniczej ingerencji.
Gdzie posadzić?
Świerk kłujący ‘The Blues’ doskonale prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach wyeksponowanych w ogrodach i parkach, zwłaszcza jako soliter. W okresie Bożego Narodzenia przybrany światełkami pełni rolę ogrodowej choinki. Przez cały rok zwraca uwagę intensywnie srebrzystą barwą igieł.
Ogromną zaletą świerka kłującego jest długotrwałe utrzymywanie dolnych gałęzi, dlatego drzewa te dobrze prezentują się w miejscach reprezentacyjnych, zwłaszcza na tle nienagannie utrzymanych trawników.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |