Logo
Logo

Świerk kłujący 'Brynek'

Wolno rosnąca, kulista odmiana świerka kłującego ‘Brynek’ to jedna z najbardziej eleganckich karłowych roślin iglastych. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najczęściej oferowana w atrakcyjnej formie miniaturowego drzewka. Najlepiej prezentuje się sadzona w miejscach eksponowanych, na przykład na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych lub uprawiana w dużych pojemnikach, ustawianych na balkonach czy tarasach. Rośliny w pojemnikach mogą w okresie Świąt Bożego Narodzenia pełnić rolę oryginalnej choinki.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Świerk kłujący (Picea pungens) ‘Brynek’ to polska odmiana, uzyskana przez Sławomira Skórę na początku lat 80 XX wieku. Jej krótkie i sztywne pędy są gęsto ułożone obok siebie, tworzą kulę o regularnej, dosyć równej powierzchni. W starszym wieku krzew może się wypiętrzać, przyjmując kształt szerokiego stożka.

Świerk kłujący ‘Brynek’ rośnie powoli, rocznie przyrasta zaledwie od 2 do 5 cm. Dwudziestoletnie okazy osiągają około 80 cm średnicy.

Krótkie igły mają od 1 do niespełna 2 cm długości, są zaostrzone, w dotyku kłujące, ułożone promieniście wokół gałązek. Dzięki warstwie woskowego nalotu pokrywającego igły ich barwa jest stalowoniebieska, wyrazista, także w okresie zimy. Na szczytach gałązek znajdują się duże, jasne pąki wegetatywne. Dotychczas na roślinach nie zaobserwowano tworzenia się szyszek.

świerk kłujący Picea pungens Brynek Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Świerk kłujący wykazuje wysoką odporność na niedobór wody w podłożu i niską wilgotność powietrza. Także jego odmiany karłowe nie są kłopotliwe w uprawie, dobrze rosną sadzone na przeciętnych glebach ogrodowych. Ważne jest, aby podłoże było przepuszczalne, a stanowisko słoneczne.

Rośliny te są w pełni odporne na mróz, sadzone w ogrodzie doskonale zimują w naszych warunkach klimatycznych. Niemniej egzemplarze uprawiane w donicach, pozostawianych na zimę na balkonach i tarasach wymagają zabezpieczenia sytemu korzeniowego przed mrozem. Donice najłatwiej zabezpieczyć okładające je styropianem, bądź innym materiałem izolującym od mrozu.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Brynek’  efektownie wygląda w ogrodzie przez cały rok. Wiosną przykuwa uwagę intensywnie niebieskimi, młodymi przyrostami. Latem igły tej rośliny przybierają chłodny, stalowy odcień.

Kulisty pokrój świerka 'Brynek' jest trwały, gałązki nie ulegają zniekształceniu przysypane nawet grubą warstwą śniegu.

Ta roślina może być doskonałym prezentem okolicznościowym – nie tylko dla szczęśliwych posiadaczy ogrodów, ale też właścicieli słonecznych balkonów lub tarasów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Świerk kłujący 'Brynek'
Świerk kłujący 'Brynek'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)