Świerk Brewera

Świerk Brewera zachwyca elegancką rzeźbiarską koroną utworzoną przez długie konary, z których swobodnie zwisają wiotkie smukłe pędy boczne. Rośnie bardzo powoli i nie wymaga szczególnej opieki, potrzebuje jedynie dużo miejsca wokół siebie, by wyeksponować swój malowniczy pokrój.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
11
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Świerk Brewera (Picea breweriana) na swoich naturalnych stanowiskach w wysokich górach na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jest majestatycznym drzewem iglastym dorastającym do 35 m wysokości. W polskich warunkach jest średniej wielkości drzewem dorastającym zwykle tylko do 10 m. Ponieważ rośnie bardzo wolno, do 15 cm rocznie, uzyskanie większych rozmiarów zajmie mu kilkadziesiąt lat.

Szeroką, stożkowatą i dosyć luźną koronę tworzą ułożone warstwowo, długie konary wznoszące się łukowato ku górze. Malowniczo zwieszają się z nich cienkie, wiotkie, słabo rozgałęzione pędy boczne, mogące osiągać w starszym wieku nawet 2 m długości. Młode pędy są czerwonobrązowe, starsze - siwiejące. Pączki stożkowe są jasnobrązowe i dosyć długie, osiągają 5-8 cm.

Świerk Brewera fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Igły długości 2,5 cm są miękkie, ciemnozielone, z dwoma białozielonymi paskami od spodu, ułożone promieniście i dość luźno na pędzie. Cylindryczne szyszki długości 8-12 cm i szerokości 3-4 cm pojawiają się tylko na starszych roślinach. W młodości są czerwone, a w miarę dojrzewania stają się brązowe.

Wymagania i uprawa

Świerk Brewera jest dobrze przystosowany do warunków panujących w polskich ogrodach. Nie kaprysi na jakość gleby, jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza. Lubi miejsca i słoneczne lub lekko półcieniste, wyeksponowane, ale raczej osłonięte.

Wystarczy mu przeciętna ziemia ogrodowa, może być gliniasto-piaszczysta, próchniczna, lekko wilgotna o kwaśnym odczynie. Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 5b), jedynie młode rośliny w wyjątkowo mroźne zimy mogą wymagać osłony.

Gdzie posadzić?

Tak dekoracyjne i nieduże drzewo dobrze będzie się prezentowało i w ogrodach przydomowych, i parkach. Jest tylko jeden warunek: świerk Brewera to typowy soliter, dlatego potrzebuje wyeksponowanego miejsca i sporo przestrzeni wokół siebie. Najlepszy jest duży trawnik lub polana z innymi iglakami w tle.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Świerk kłujący Picea pungens

Świerk kaukaski Picea orientalis

Świerk biały Picea glauca

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści