Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Świerk biały 'Rainbow's End'

Świerk biały 'Rainbow's End' naturalnym stożkowym pokrojem przypomina popularną odmianę 'Conica', ale wyróżnia się żółtymi igłami na drugim przyroście pojawiającym się latem. Może być więc ozdobą ogrodu w czasie, gdy inne iglaki nie są już tak atrakcyjne.Jest też doskonałym drzewkiem miniaturką na bożonarodzeniowa choinkę.

Opis rośliny

Świerk biały (Picea glauca) w swoim naturalnym środowisku, w Ameryce Północnej, jest sporym drzewem, ale jego uprawiane w polskich ogrodach odmiany są zazwyczaj się niewielkimi, wolno rosnącymi krzewami. Odmiany świerka białego są chętnie uprawiane w polskich ogrodach, mają bowiem duże walory dekoracyjne - zachwycają rzeźbiarskimi formami, zwartym wzrostem i ładnymi igłami.

Odmiana 'Rainbow's End' została znaleziona w 1978 roku w Stanach Zjednoczonych jako mutacja odmiany ‘Conica’ i wprowadzona do handlu przez szkółkę Iseli.

świerk bialy Picea glauca Rainbows End fot. Monika Szczepaniak

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Jest ona karłowym krzewem o regularnym, naturalnie stożkowatym pokroju zbudowanym z gęsto ułożonych pędów, które są dość cienkie i wałeczkowate w przekroju. Osiąga 2-3 m wysokości, ale zajmuje jej to kilkadziesiąt lat, bowiem rośnie bardzo powoli, rocznie 5-6 cm. Po 10 latach uprawy ma zaledwie 1 m wysokości i 0,6 m szerokości w podstawie.

Dekoracyjne igły są krótkie, miękki, lekko kłujące i osadzone dookoła pędu. Pierwsze wiosenne igły na młodych przyrostach są jasnozielone. Igły na drugim, letnim przyroście są natomiast żółtokremowe, co wyróżnia tę odmianę. Przed zimą złocista barwa igieł zmienia się na zieloną, choć same ich wierzchołki długo pozostają żółtawe.

Wymagania i uprawa

Miłośników miniaturowych iglaków ucieszy informacja, że świerk biały 'Rainbow's End' ma nieduże wymagania i nie jest wybredny. Potrzebuje stanowiska słonecznego, choć może rosnąć w miejscu lekko zacienionym, oraz podłoża żyznego i wilgotnego. Jednak starsze rośliny dobrze rosną nawet na przeciętnych glebach ogrodowych o kwaśnym odczynie.

Staranniejsze opieki wymagają przed wszystkim młode rośliny. Ich regularne podlewanie zapobiega wysuszeniu oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się szkodników. Krzew wytrzymuje bez uszczerbku nawet silne mrozy (strefa 5a), jednak młode rośliny dla pewności warto zimą cieniować włókniną od południowej strony, by igły nie wysychały, nie żółkły i nie opadały.

Gdzie posadzić?

Ten niewielki stożkowaty iglak znajdzie swoje miejsce w każdym ogrodzie, zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Świetnie wygląda na rabatach żwirowych, wrzosowiskach, skalniakach, w kompozycjach z innymi miniaturowymi iglakami. Dobrze rośnie w donicy, dlatego idealnie nadaje się na bożonarodzeniową choinkę.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Eugeniusz Pudełek Szkółka Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!