Logo
Logo

Świerk biały 'Rainbow's End'

Świerk biały 'Rainbow's End' naturalnym stożkowym pokrojem przypomina popularną odmianę 'Conica', ale wyróżnia się żółtymi igłami na drugim przyroście pojawiającym się latem. Może być więc ozdobą ogrodu w czasie, gdy inne iglaki nie są już tak atrakcyjne.Jest też doskonałym drzewkiem miniaturką na bożonarodzeniowa choinkę.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Świerk biały (Picea glauca) w swoim naturalnym środowisku, w Ameryce Północnej, jest sporym drzewem, ale jego uprawiane w polskich ogrodach odmiany są zazwyczaj się niewielkimi, wolno rosnącymi krzewami. Odmiany świerka białego są chętnie uprawiane w polskich ogrodach, mają bowiem duże walory dekoracyjne - zachwycają rzeźbiarskimi formami, zwartym wzrostem i ładnymi igłami.

Świerk biały 'Rainbow's End' został znaleziony w 1978 roku w Stanach Zjednoczonych jako mutacja odmiany ‘Conica’ i wprowadzony do handlu przez szkółkę Iseli.

świerk bialy Picea glauca Rainbows End fot. Monika Szczepaniak

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Zobacz więcej świerków białych

Jest ona karłowym krzewem o regularnym, naturalnie stożkowatym pokroju zbudowanym z gęsto ułożonych pędów, które są dość cienkie i wałeczkowate w przekroju. Osiąga 2-3 m wysokości, ale zajmuje jej to kilkadziesiąt lat, bowiem rośnie bardzo powoli, rocznie 5-6 cm. Po 10 latach uprawy ma zaledwie 1 m wysokości i 0,6 m szerokości w podstawie.

Dekoracyjne igły są krótkie, miękki, lekko kłujące i osadzone dookoła pędu. Pierwsze wiosenne igły na młodych przyrostach są jasnozielone. Igły na drugim, letnim przyroście są natomiast żółtokremowe, co wyróżnia tę odmianę. Przed zimą złocista barwa igieł zmienia się na zieloną, choć same ich wierzchołki długo pozostają żółtawe.

Wymagania i uprawa

Miłośników miniaturowych iglaków ucieszy informacja, że świerk biały 'Rainbow's End' ma nieduże wymagania i nie jest wybredny. Potrzebuje stanowiska słonecznego, choć może rosnąć w miejscu lekko zacienionym, oraz podłoża żyznego i wilgotnego. Jednak starsze rośliny dobrze rosną nawet na przeciętnych glebach ogrodowych o kwaśnym odczynie.

Staranniejsze opieki wymagają przed wszystkim młode rośliny. Ich regularne podlewanie zapobiega wysuszeniu oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się szkodników. Krzew wytrzymuje bez uszczerbku nawet silne mrozy (strefa 5a), jednak młode rośliny dla pewności warto zimą cieniować włókniną od południowej strony, by igły nie wysychały, nie żółkły i nie opadały.

Gdzie posadzić?

Ten niewielki stożkowaty iglak znajdzie swoje miejsce w każdym ogrodzie, zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Świetnie wygląda na rabatach żwirowych, wrzosowiskach, skalniakach, w kompozycjach z innymi miniaturowymi iglakami. Dobrze rośnie w donicy, dlatego idealnie nadaje się na bożonarodzeniową choinkę.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Eugeniusz Pudełek Szkółka Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Świerk biały 'Rainbow's End'
Świerk biały 'Rainbow's End'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Twoja strona ogrodu